CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A Szent Anna naphoz kötődő hagyományos palóc búcsút július 30-án, vasárnap tartották Balassagyarmaton, ahol a családokért és Magyarország jövőjéért imádkoztak. Az ünnepi szentmisét a Palóc ligetben dr. Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök mutatta be Turai János plébános koncelebrálásával.Minden év júliusában elzarándokolnak Balassagyarmatra a környékbeli falvakból és az Ipoly túloldaláról is a hívők, hogy a palócság hitét, összetartozását jelképező búcsún együtt imádkozzanak. Az esős időjárás ellenére is felöltötték a palóc népviseletet, hogy így tisztelegjenek Szent Anna, Szűz Mária édesanyja előtt. Vasárnap kora délelőtt indult a körmenet a Szentháromság-templom elől a Palóc ligetbe, ahol szentmise kezdődött a szabadtéri színpadon.
Húsz éve kaptam megbízatásom a Váci Egyházmegyében, azóta vagyok itt köztetek, hazajöttem. Ma együtt szeretnénk a Jóistennek hálát adni a palócságért, gyökereinkért, és ezekből a gyökerekből akarunk reménységet és hitet továbbadni a fiataljainknak, akiknek éppen most Lisszabonban kezdődik el a katolikus ifjúsági világtalálkozó, illetve minden ifjoncnak, akik lélekben ma is velünk vannak. A Szűzanya szüleit, Szent Annát és Szent Joachimot kérjük, imádkozzanak velünk és értünk, hogy mi is átéljük a Jóisten csodálatos ajándékát, az ő jelenvaló szeretetét! – mondta el a szentmise elején Beer Miklós.
Ezt követően prédikációjában elmesélte, hogy nemrégiben a 20 éves püspöki szolgálat hálaadó miséje után egy kislány ment oda hozzá és palócosan azt mondta neki: Drága atyóm! – Rögtön megöleltem, ez olyan nagy öröm, hogy még hallani a régi palóc kiejtést, ezt a drága örökségünket. A Jóisten palócként adott nektek életet és itt adott küldetést és hivatást, hogy palóc módon nyilvánítsátok ki az ő szeretetét – emelte ki a nyugalmazott püspök, aki a Szentháromságba vetett hit fontosságát is hangsúlyozta és külön köszöntötte Palócország falvait.
A nagyszülőkhöz és az idősebbekhez is külön szólt, hiszen a hagyományos Szent Anna-napi búcsú egybeesik a nagyszülők és idősek világnapjával: Jövője csak azoknak van, akiknek vannak gyökerei – emelte ki Beer Miklós a pápa leveléből idézve, amelyet az ifjúsági találkozóra küldött a fiatalokhoz és a nagyszülőkhöz is szólva. Hozzátette: a Palócföld legnagyobb öröksége a hit és ezért adjunk ma hálát.
A szentmisét a Szent Felicián Kórus, Lőrincz Sarolta Aranka, a Rimóci Rezesbanda és a történelmi Nógrád vármegye hagyományőrzői tették felemelőbbé. A szertartást követően a Palóc ligetben a környék jellegzetes ízeivel fogadták a résztvevőket.
Forrás: Nool
Fotó: Lukács Zsófia
A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény elkötelezett műtárgyvédelmi törekvései mellett lehetőségeihez mérten igyekszik olyan tárgyakat megszerezni a gyűjtemény számára, amelyek az egyházról teljesebb képet, gazdagabb ismereteket és érdekességeket mutatnak. Ide tartozik az egyházi elődök tevékenységének bemutatása is, melyben fontos szerepet játszik egy-egy püspök alakja, személyes és hivatali tárgyainak bemutatása.
Marton Zsolt megyéspüspök az ünnepi időszakban több alkalommal mutat be szentmisét a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a Konstantin téren. Dr. Varga Lajos váci segédpüspök celebrálja Vízkereszt főünnepén a vízszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét.
A 150 ÉVES VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR ALKOTÓPÁLYÁZATA GYERMEKEKNEK
Karácsony Jézus Krisztus születésének ünnepe. Ő a világ Megváltója, minden nép Üdvözítője. Benne és általa Isten sorsközösséget vállalt minden emberrel, különösen is a szegénnyel, a beteggel, a szenvedővel és a bűnössel. Jézus az Isten Országát hirdette meg és hozta el erre a világra, az igazságosság és a kegyelem, a szeretet és a béke Országát. Megnyitotta az emberiség számára az örök élet, a végső beteljesedés útját. Aki nyitott szívvel befogadja az ő evangéliumát, az hitben, reményben és szeretetben élheti az életét. A Magyar Katolikus Egyház honlapján megjelent üzenetet olvashatják.2025. december 22. hétfő
Zénó
Erzsébet meglátogatása alkalmával Mária így magasztalta Istent: „Magasztalja lelkem az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben! Mert tekintetre méltatta alázatos szolgálóleányát, lám, ezentúl boldognak hirdet engem...
Összes program »