» HÍREINK »
Vác városa és az egyházmegye számára is örömhír, hogy a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény hároméves szünet után ismét várja a látogatókat. Marton Zsolt köszöntőjében örömét fejezte ki az újranyitás kapcsán, majd az egyházművészet mibenlétét fejtette ki. „Lehet, hogy vannak olyanok, akik nehezen tudják értelmezni, mit jelent az egyházművészet, mire való ez a sok gazdagság, pompa és szépség. Isten maga a szépség, és az egyházművészet célja, hogy ezt a szépséget, még ha töredékesen is, de megpróbálja bemutatni. A Krisztushívő alkotók azért alkottak - és ma is azért teszik-, mert Istent dicsőíteni szeretnék. Egy istenhitből ihletett alkotás bennünket, a tárgy szemlélőit is Isten dicséretére indít.” A püspök elmondta, hogy az örökkévalóságban majd lélekben és imádságban fogjuk a Teremtőt tisztelni és szeretni, földi életünk során azonban, mivel testből és lélekből vagyunk, szükségünk van a művészetre, hogy megfogjuk a megfoghatatlant, lássuk a láthatatlant. „Az a remény él bennünk, hogy egy ide betérő nem hívő, turista talán megérintődik a széptől, és talán közelebb kerül Istenhez.”
A 18. századi egykori nagypréposti palota épülete egyedülállóan gazdag barokk-rokokó belső díszítőfestésével és változatos hangulatú tereivel önmagában is különleges esztétikai élményt nyújt. A megújult térben az érdeklődők Örökség címmel tekinthetik meg a múzeum új kiállítását, valamint Mária szent neve címmel időszaki kiállítás is várja a látogatókat, melyet a 2023. évi Ars Sacra keresztény fesztivál keretében szeptember 16. és 24. között, a fesztivált követően pedig november 12-ig tekinthetnek meg.
A hároméves szünet egyrészt a koronavírus-járvány, másrészt belső felújítási munkálatok miatt volt szükséges. A Váci Székesegyház felújításának kezdetével az ott berendezett Székesegyházi Kincstár teljes anyagát átszállították az Egyházművészeti Gyűjteménybe, ahol korszerű raktárakat kellett kialakítani a több száz átvett textília számára, azokat savmentes dobozban elhelyezni a megfelelő polcrendszer kialakításával. Gondoskodni kellett a páratartalom, a hőmérséklet állandósításáról is. Ezek a munkafolyamatok alapos beavatkozást jelentettek.
A festmények számára korszerű képakasztós rendszert alakítottak ki, amelyben minden műalkotásnak megfelelő elhelyezést tudnak biztosítani. Ez nem csak könnyebben áttekinthetővé, de a gyűjtemény gondozása szempontjából is jobban hozzáférhetővé, kutathatóvá teszi a festményeket „Lépésről lépésre áttekintjük és felülvizsgáljuk a festmények állapotát, illetve a különböző intézményekben jelen levő műtárgyállományt, és amennyiben szükséges, azokat frissítjük, restauráltatjuk” – nyilatkozta Koncz Kinga igazgató. „A jobb szárnyban galériát szeretnénk működtetni, ennek megfelelően alakítottuk ki az elrendezést. A gyűjtemény belépési pontját áthelyeztük, új fogadóteret alakítottunk ki, amely a nagypréposti palota egykori konyhája volt. Így egy személyes, közvetlen, műtárgyakkal felszerelt enteriőr fogadja a látogatókat.”
A Gyűjtemény ablakainak cseréje 2023 márciusában valósult meg, mely részben a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelmi Kollégiumának 4,5 millió forintos pályázati támogatásából, részben a Váci Egyházmegye saját forrásából lett fedezve. Az épületre további részleges felújítások várnak, többek között a díszterem padlózatának felújítása is tervben van. A Gyűjtemény épületében tematikus időszaki kiállításokat, workshopokat is rendeznek, az épület kertje és termei bérelhetők.
Történeti háttér
A Székesegyházi Kincstár egyidős az 1771-ben felszentelt Székesegyházzal, bár a benne őrzött emlékek egy része ettől régebbi. A Kincstár gyarapítói között több jelentős személyiség van, köztük Kámánházy László püspök (1808-1817), aki a napóleoni háborúk idején, az uralkodó hadi szükségleteinek finanszírozására lefoglalt kincstári műtárgyakat visszaváltotta I. Ferenc királytól. Mindenképp megemlítendő gróf Csáky Károly Emmanuel püspök (1900-1919) is, akinek nevéhez köthető a Kincstár újraalapítása, gyarapítása és a kornak megfelelő felszereléssel, bútorzattal való berendezése. Ő volt az, aki a Kincstárat gyűjteménnyé fejlesztette, sok műtárgyat restauráltatott, és látogathatóvá tette az intézményt.
A mai múzeum megalapítása Keszthelyi Ferenc (1992-2003) püspök idején, 1992-ben történt. Az intézmény első igazgatójának dr. Varga Lajos akkori püspöki titkárt nevezte ki. Ekkor tovább folyhatott a gyűjtemény szervezése, gyűjtéssel, restauráltatással és műleírások készítésével. 1994-ben Pálos Frigyes Leó vette át az igazgatást, aki 2019-ben bekövetkezett haláláig vezette az intézményt. Pálos Frigyes atya elévülhetetlen érdeme a nagypréposti palota épületének belső renoválása.
A Gyűjtemény legfontosabb célkitűzése, hogy a klasszikus gyűjteményi tevékenységet minél eredményesebben folytassa és az Egyházmegye liturgikus, hitéleti és kulturális örökségét minél teljesebben feltárja és megőrizze.
Aktuális kiállítások, programok
A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény szeptember 14-én megnyíló Örökség c. kiállítása arra tesz kísérletet, hogy a gyűjtemény kincseiből kevéssé ismert tárgyakat mutasson meg. Számos nagyvonalú mecénás püspököt, kiemelkedő humanistát ismerhettek meg a látogatók az elmúlt évek tematikus kiállításai során. Ezúttal egyetlen kiemelt személyiség helyett a teljes örökséggel, azaz a gyűjtemény számos tárgycsoportjából született válogatással szeretnénk az egyes püspökök, prépostok munkásságát közelebb hozni a ma látogatói számára.
A berendezett, de nem túlzsúfolt terekben életre kelnek a tárgyak, és magának az épületnek is lehetősége van teljes szépségében és díszítő falfestéseinek pompájában megmutatkozni. Egy-egy miseruha vonhatja magára a figyelmet, amelyek ugyancsak nem a legkézenfekvőbb választásokat tükrözik a gazdag textilgyűjteményből. Bissingen Ernő nagyprépost és felszentelt püspök, püspöki helynök ornátusa hihetetlen leleményességgel készült, tükrözve megrendelője és a készítője nagyszerű mesterségbeli virtuozitását, hiszen kettő az egyben öltözetet tartalmaz; megfordítható/kifordítható. Egyik oldala zöld, a hétköznapi misék színeinek megfelelően, a másik oldala lila, ünnepekhez alkalmazkodva. Mindez az összes kiegészítőjére, az ornátus további részeire is vonatkozik.
Az Ars Sacra Fesztivál keretében megnyíló Mária szent neve című időszaki tárlat pedig a helyi hagyományokra, a hétkápolnai búcsú megünneplésére épít, bemutatva a Mária-tisztelet elterjedését különleges ikonográfiájú Madonna-festmények segítségével, amelyet Zellei Boglárka Éva Ösvény című fotósorozatának képei szőnek át, a személyes Isten-keresés, zarándoklat témája mentén haladva.
Kapcsolódó előadások:
Zellei Boglárka Éva – fotográfus
Saját ösvényen – Zellei Boglárka Éva szubjektív tárlatvezetése a Mária szent neve című kiállításon, ahol a fiatal alkotó saját, Ösvény című fotósorozatán keresztül indulva a belső személyiségfejlődés és a hit útkereszteződésének állomásairól mesél.
Terdik Szilveszter – művészettörténész, muzeologus
Ábrázolások nyomában - különleges ikonográfiájú Mária-képek. Amikor a GPS helyett a méhek mutatják az utat a fába rejtett kegyképhez: a Valvanerai Szűzanya titka. Érdekes kultuszképek kialakulása és elterjedése, a történelem inspirálta művészek, csodák, amelyeknek ecsettel állítottak emléket. Terdik Szilveszter a magyarországi szakrális művészet kiemelkedő kutatója a Mária szent neve című kiállítás három festményének különlegességeit hozza számunkra közelebb.
Zomborka Márta - etnográfus, muzeológus
Mária ünnepek - Mária tisztelet. Az egyházi év kiemelt Mária ünnepeinek eredete és tisztelete - a hozzájuk kapcsolódó hagyományok, képzetek, népszokások, különös tekintettel a Magyarok Nagyasszonya hagyományra és a váci hétkápolnai búcsúra. Zomborka Márta etnográfus, muzeológus előadása.
Dományi Virág – művészettörténész
"Madaras szobák": különleges terek, szobák az újkori Magyar Királyság területéről; egzotikus tájak őshonos madarakkal. Milyen üzeneteket hordozhat egy parkot, kertet, tájat idéző kifestés és annak élőlényei? Honnan nyerték a festők az inspirációt, ki hatott kire? Milyen volt Mária Terézia személyes ízlése? A Maulbertsch-tanítvány, Johann Wenzel Bergl cseh származású festő kiemelkedő munkáiról Dományi virág művészettörténész, phd hallgató előadásából tudhatunk meg számos részletet.
A Gyűjtemény látogatási rendje
A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény keddtől péntekig 11 óra és 16 óra között várja a látogatókat. Kérésre egyéni vendégeknek és csoportoknak tárlatvezetést is biztosítunk. A teljes árú jegy 1200 Ft/fő, míg a kedvezményes jegy diákoknak, nyugdíjasoknak és zarándokcsoportok tagjainak 600 Ft/fő.
További információért, kérjük, vegye fel a kapcsolatot a Gyűjtemény munkatársaival az alábbi elérhetőségeken:
Email: muzeum@vaciegyhazmegye.hu
Telefon (munkaidőben): 06 30 716-5701
2024. december 9. hétfő
Natália
Abban az időben Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz, aki jegyese volt egy férfinak, a Dávid házából való Józsefnek. A szűz neve Mária volt. Az angyal belépett hozzá, és így...