CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Szeptember 27-én a reggel 8 órakor kezdődő szentmisén a váci Karolina kápolna megtelt hívekkel, hogy a Marton Zsolt váci püspök és Rolik Róbert egyházmegyei családreferens atya által bemutatott szentmisén közösen imádkozzanak Istenhez azért, hogy a megfogant emberi életek megszülethessenek. A 40 nap az életért imához, böjthöz és jelenléthez bárki csatlakozhat november 5-ig. Az alábbiakban Gável András tudósítását olvashatják.„Nagy öröm és ajándék, hogy ilyen szép számban együtt vagyunk, bekapcsolódva az imafolyamba. Valaki úgy nevezte, hogy imahadjárat. De mi nem háborúzni akarunk, hanem életeket menteni” – mondta Marton Zsolt váci püspök a szentmise bevezetőjében. A főpásztor rámutatott: a megfogant gyermekek megszületésért, illetve az őket körülvevőkért és az egészségügyi dolgozókért is imádkoznak, hogy mindannyian az élet oldalára álljanak. Ebben szeretnének eszközök és segítők lenni Isten kezében, ehhez pedig bátorságot, szelídséget, odaadást és türelmet kért minden résztvevőtől.
A 40 nap az életért egy nemzetközi imaszolgálat, melynek során a világ több mint 60 országában, több mint 1 millió önkéntessel, 30 kampány eredményeként több mint 20 000 baba megszülethetett, több mint 200 egészségügyi dolgozó megtért és több mint 100 abortuszközpont bezárt. A szervezők szándéka, hogy Vácon is segíthessenek a válsághelyzetbe került édesanyáknak, hogy merjék az életet választani, azaz az áldást maguk és megszületni akaró gyermekük számára.
Marton Zsolt a napi evangéliumhoz kapcsolódóan a homíliában kijelentette: az apostolok küldetésének folytatói vagyunk. Istentől kapnak hatalmat Jézus tanítványai, amelyet a bátorság és a szelídség ereje jellemez, hogy az örömhírt valódi örömhírként, az üdvösség üzeneteként hirdessék a világban. Mi is küldetést kaptunk Istentől, hogy az evangéliumot hirdessük, az életet szolgáljuk és azt védjük meg az imádságon és a beszélgetéseken keresztül. „Ha az Isten életet ad, akkor megadja a lehetőségét annak is, hogy ne csak megfoganjon, hanem világra jöjjön és fölnevelkedhessen” – jelentette ki a Magyar Katolikus Püspöki Kar családokért felelős püspöke.
„Valami új kezdődik most el: egy újjáépítés, éppen úgy, mint a babiloni fogság után, amikor újjá kellett építeni a templomot és azzal együtt a vallási életet. A 40 nap az életért imaszolgálattal mi is szeretnénk példát adni – szelíden, de magabiztosan –, hogy az élet megfoganhasson, megszülethessen és kibontakozhasson” – magyarázta Marton Zsolt Páli Szent Vince ünnepén, akinek tevékenysége révén végül elindulhattak az irgalmasrendi kórházak szerte a világon, hogy az elesettekről gondoskodjanak.
A katolikus püspök a szentmise végén elárulta, hogy már idén januártól imaközösséget indítottak el, hogy közösen forduljanak Istenhez más felekezetű keresztényekkel összefogásban. A csoport tagjai kurzuson is részt vettek, ahol életvédelmi szakemberek osztották meg ismereteiket. Marton Zsolt szeretettel buzdította az imaszolgálatban résztvevőket, hogy vállalják fel, hogy nem tökéletesek, de bátran, szelíden és türelemmel beszélgessenek az őket megszólítókkal. Készüljenek fel az esetleges támadásokra is.
„Az élet ellensége már támad bennünket, mondván, hogy ítélkezni akarunk mások felett, ahelyett, hogy valós segítséget adnánk nekik. Ilyenkor ne ijedjünk meg, hanem inkább imádkozzunk értük” – mutatott rá Marton Zsolt az imaszolgálat kapcsán esetleg érkező reakciókra. A katolikus püspök és a 40 nap az életért imaszolgálat aktivistái a szentmisét követően közösen kezdték meg a szeptember 27-től november 5-ig tartó közbenjáró imaakciót.
A 40 nap az életért imaszolgálatba a váci Jávorszky Ödön Kórház Járóbeteg Szakrendelője előtti parkban november 5-ig bárki becsatlakozhat. Amennyiben szívesen venne részt a szolgálatban, kérjük, keresse Mérő Rékát a merorekaaniko [kukac] gmail.com email címen!
Az albertirsai templom helyén már a 15. Században állt egy román kori templom, Szent Margit tiszteletére felszentelve. A török hódoltság alatt elpusztult templomot a 18. század közepén barokk stílusban újjá építették és Jézus Krisztus pártfogásába ajánlották. Szentelésének 280. évfordulója alkalmából ünnepi szentmisét tartottak az albertirsai Urunk színeváltozása templomban. A búcsúi ünnepi szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be.
A Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata önkéntes képzést indít a kórházi pasztoráció segítésére. A lelkigondozók és az önkéntes beteglátogatók az egyházmegyében található kórházakban segítő beszélgetésekkel szolgálják a betegeket. Hívjuk és várjuk az Egyházmegye területén élő leendő önkénteseket.
A Katolikus Karitász 2026-ban új szintre emeli Legyen öröm az iskolakezdés! elnevezésű kampányát. Az alapvető tanfelszerelések biztosítása mellett 2026-ban még nagyobb hangsúlyt helyez a személyre szabott, hosszú távú esélyteremtésre. A Lépcsőfok program mentorálással, korrepetálással, tehetséggondozással és célzott természetbeni segítséggel kíséri a hátrányos helyzetű gyermekeket a tanév során. A segélyszervezet adománygyűjtést indított, hogy még több rászoruló diákot támogathasson.
2026. július elején befejeződött a szolnoki Szentháromság templom szentélyének felújítása. Február óta a szentmisére érkezőket a szentélyben állványrengeteg fogadta. Restaurátorok dolgoztak a szentély újra festésén, hogy a hívő közösség nagyvonalú adakozásának és a Váci Egyházmegye támogatásának köszönhetően méltó, barokk hangulatú díszítést kapjon az épület belső tere. Gáll-Csepeli Anikó beküldött írását olvashatják.2026. augusztus 15. szombat
Mária
Azokban a napokban Mária útra kelt, és a hegyek közé, Júda egyik városába sietett. Belépett Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet. Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, szíve alatt megmozdult a...
Összes program »