
» HÍREINK »
Szeptember hónap végén méltó, emelkedett hangulatú ünnepi megemlékezésekben volt része nem csak a katolikus híveknek, hanem Kiskunlacháza város minden érdeklődő polgárának, a múltat és az elődöket tisztelő közösségének is.
Szeptember 24-én vette kezdetét a Peregi Szent Mihály Római Katolikus Templom felszentelésének 250-ik évfordulója tiszteletére szervezett rendezvénysorozat.
Werner Gábor karmester vezényletével, a Monarchia Kamarazenekar és Szarka Tamás vezetésével a Budapesti Lantos Kórus közreműködésével csodálatos koncertélményben volt részünk vasárnap este. Szakály Ildikó, Banai Sára, valamint Kálmán László szóló énekével Antonio Vivaldi Magnificat és Gloria klasszikus zeneműveit hallhatta a közönség.
Szeptember 27-én este 6 órakor a kiskunlacházi Versbarátok köre „Az imádság háza” címmel irodalmi, prózai és zenei művekből az évforduló tiszteletére összeállított műsorát adta elő, amelyet vastapssal, állva köszöntek meg az érdeklődők és irodalomkedvelők.
Október 1-jén a templom védőszentjének, Szent Mihály arkangyalnak az ünnepéhez kapcsolódva ünnepi búcsúi szentmisével zárultak a rendezvények. Templomunk zsúfolásig megtelt hívekkel és ünneplő vendégekkel. Elsőként a templom plébánosa Nemeskürti Ferenc esperes atya köszöntötte a jelenlévőket, majd Dr. Répás József polgármester megköszönte az egyházi személyeknek, hogy megtisztelik a 250. éves templomot jelenlétükkel, végül személyes vallomásként beszélt saját hívő mivoltáról, a hit fontosságáról, az egyes ember életében és a közösség összetartó erejében betöltött szerepéről.
Nemeskürti Ferenc esperes úr először a templom történetét elevenítette fel és az itt szolgáló plébánosokról emlékezett meg, majd a rá jellemző őszinteséggel beszélt arról az aggodalmáról – pontos statisztikai számokkal bizonyítva – hogy évről évre mennyivel csökken a hívő emberek és a templomba járók száma. Részletezte, mennyire nehéz anyagi helyzetben van nemcsak a peregi és lacházi templom és plébánia, hanem az ország többi plébániája is napi gazdasági problémákkal küzd.
Az ünnepi szentmise bemutatása előtt Marton Zsolt váci megyés püspök úr az esperes úr aggodalmaira reagálva reménykedő gondolatait mondta el: bízik az ifjúságban, akik már máshol is összefogtak egy-egy településen a hitélet felélénkítése érdekében. Az ünnepi szentmise koncelebrált Pereg két egykori káplánja, dr. Huszka Mihály püspöki tanácsos, vecsési plébános és Turai János mesterkanonok, balassagyarmati plébános.
A szentmisét követően Németh Mihály az emlékhét főszervezője és az Emlékbizottság elnöke fejezte ki háláját a szervezőknek, közreműködőknek és a résztvevőknek, majd a plébános úrral, polgármester úrral közösen ajándékokat nyújtottak át az egyházi vendégeknek: a Kiskunlacházi Értéktár legújabb, 7. számú füzetét, amely a 250 éves peregi Szent Mihály Római Katolikus Templom történetét mutatja be hiteles források és fotók segítségével.
Az évforduló kapcsán emléktábla avatására is sor került a templom bejárata előtt.
*
A templom története
A peregi katolikus templom az 1771. évi árvíz után épült, amely a ráckevei híd közelében lévő egykori Szent Imréről elnevezett templomot váltotta fel. A jelenlegi templomépületet Szent Mihály tiszteletére szentelték fel 1773-ban. Az eredeti épület a falusi templomok megszokott típusától eltér. A hajót kettős golyvázott falpillérek tagolják a négy sarkon. A diadalívnél és a szentélyben ismétlődik a falpillér. A pillérpórok és a kupolák az eredeti belső tér felépítését világosan érzékeltetik. A XX. századi átépítés miatt a térhatás erőteljesen megbomlott. A templom belsejében egykor elhelyezett szobrok közül a Nepomuki Szent Jánost ábrázoló XVIII. századi, erősen vidékies alkotás feltehetőleg a régi templomból került ide. Figyelmet érdemel még Szent Imre herceg és Szent Vendel XVII. századi, fából készült barokk szobra. A Szent Mihály templom védőszentjének tiszteletére tartott peregi búcsú a régi hagyományok őrzője.
2023. december 3. vasárnap
Ferenc és Olívia
Abban az időben Jézus így tanított: Vigyázzatok és virrasszatok! Nem tudjátok, mikor jön el az idő. Az idegenbe induló ember is, amikor otthagyja házát, szolgáira bízza mindenét, és mindegyiknek kijelöli a maga feladatát; a...