CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Október 23-án Vácon is megemlékeztek az 1956-os forradalomról és szabadságharcról. A városi önkormányzat a Zeneiskolában tartotta meg szokásos ünnepségét, majd a Konstantin téren található 56-os hősök emléktábláknál koszorúztak. A Püspöki palota falán található és éppen 30 évvel ezelőtt elhelyezett emléktáblánál Marton Zsolt váci püspök idézte fel elődje, Péteri József váci püspök küzdelmes életét.Marton Zsolt elmondta, hogy Péteri József 25 éves püspöki szolgálatából mindössze tíz évet tudott aktívan az egyházmegye élén eltölteni, majd - rövid megszakítással – további tizenöt évet volt kénytelen háziőrizetben és száműzetésben tölteni a Borsod megyei Hejcén, ahol 1967-ben hunyt el.
Péteri Józsefet 1942-ben szentelték váci püspökké, a II. világháború alatt, amikor már látszott, hogy nem várható gyors győzelem, amikor a háború okozta gazdasági nehézségek már érződtek. Ő ezzel együtt vállalta feladatát és küldetését, hogy kijelölt nyájának pásztora legyen.
Az igazi küzdelem számára és egész Egyházunk számára azonban 1945 után kezdődött, amikor a fennálló kommunista hatalommal kellett felvenni a küzdelmet, amely lépésről szorította vissza az egyházak működését súlyosan korlátozva a lelkiismereti és vallásszabadságot.
„Még nagyobb azok felelőssége, akik ilyen vészterhes időkben felelős beosztásban vagy szolgálatban vannak és nem menekülnek el a feladat elől, bár tudják, hogy ők is áldozataivá válhatnak a rendszernek. Péteri püspök is tudatosan vállalta ezt az áldozatot. Neki a fehér vértanú szerepe jutott. - hangsúlyozta Marton Zsolt.
Ma a forradalom dicsőséges napjaira emlékezünk, azokra a hősökre, akik a nép nevében akár az életáldozatot is vállalták, hogy harcoljanak a szabadságért. De nekünk emlékezni kell azokra is, akik hosszú évek alatt küzdöttek az elnyomás ellen majd – mint Péteri püspök is – először a szellemi hadszíntéren, majd esetleg bebörtönözve, száműzetésben vagy teljesen félreállítva, megalázva, szolgálatuktól, küldetésüktől megfosztva voltak kénytelenek leélni életüket. Az ő hősi áldozatvállalásuk nem kevesebb megbecsülést és tiszteletet érdemel. Rájuk is igaz, amit a Szentírás mond: „Nagyobb szeretete senkinek sincs annál, mint aki életét adja barátaiért.” - mondta megemlékezésében Marton Zsolt.
2025. november harmadik hetében a Váci Egyházmegye papjainak és állandó diakónusainak egy csoportja lelkigyakorlaton vett részt Vácon, amelyen a tanításokat Juhász Ferenc miskolci plébános tartotta. A téma a magvetőről szóló példabeszéd volt. Az egyházi év végén az ötnapos elcsendesedés segítségére volt a lelkipásztoroknak, hogy feltöltődjenek, hivatásukban kicsit felfrissülve tudják megkezdeni az új egyházi évet. De jó alkalom volt arra is, hogy megéljék a papi testvéri közösséget is, amelyben a megosztásra és a baráti beszélgetésekre is jutott idő.
Az "Angyalbatyu" egy gondosan összeállított ajándékcsomag, amelyben jó állapotban lévő játékok, apró ajándéktárgyak, édességek és pipere holmik találkoznak személyes üzenettel, jókívánsággal, képeslappal vagy rajzzal.
Sikerek és kudarcok váltakoznak a karitászos munkában, melynek lényege, hogy Krisztus szeretetét vigyék az emberekhez. Nem lehet mindenkinek segíteni, de a sok kisebb-nagyobb segítség mégsincs hiába. A Lélekjelentlét 16. adásában Bogdányi Krisztina, az Alsógödi Katolikus Karitász vezetője mesél a munkájáról, az emberekről, arról, hogy legjobb sok kicsit adni, de azt nagy szeretettel.
Árpád-ház Szent Erzsébet ünnepnapjához közeledve, november 15-én, a Váci Egyházmegyei Karitász három önkéntese részesült Szent Erzsébet-díjban a székesegyházban bemutatott szentmisét követően. A díjakat Marton Zsolt megyéspüspök és Dr. György-Kovács Gábor, a Váci Egyházmegyei Karitász igazgatója, állandó diakónus adta át. A szertartást követően a megszentelt Erzsébet-kenyereket is kiosztották, majd eljuttatták a rászorulókhoz.2025. november 26. szerda
Virág
Abban az időben Jézus így készítette elő tanítványait a rájuk váró megpróbáltatásokra: „Kezet emelnek rátok, és üldözni fognak benneteket. Kiszolgáltatnak a zsinagógáknak és börtönbe vetnek. Királyok...
Összes program »