CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
November 13-án hálaadó szentmisével ünnepelte meg az albertirsai Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Általános Iskola fennállásának 30. évfordulóját. A szentmisét Csáki Tibor atya, a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának (EKIF) lelki vezetője mutatta be, majd Farkas Zoltán igazgató köszöntötte a jelenlévőket, akik megtekinthették az iskola fotótörténeti kiállítását, valamint a diákok és tanárok ünnepi műsorát. Különlegesség, hogy az iskolában nem csupán egy napot, hanem egy egész hetet szenteltek a jubileumnak, így a hét során különböző közösségi programokban vehettek részt az intézmény diákjai és dolgozói.„Hálás vagyok elődeimnek, az albertirsai papoknak, a Váci Egyházmegye vezetőinek és az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága vezetőinek, hogy odaadó munkájuk segítségével nagy fejlődésen, a kornak megfelelő intézményé változtatták iskolánkat. A 23 fős egy osztályos iskola egy 200 fős nyolcosztályos, modern intézménnyé nőtte ki magát” – mondta Farkas Zoltán igazgató a november 13-i ünnepségen elhangzott beszédében. A katolikus iskola története régre nyúlik vissza; 1764 óta működik ugyanis a településen oktatási intézmény. A Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Általános Iskolát a rendszerváltás után 1993-ban indította újra Döbrössy Béla plébános, ekkor kapta a nevét is. Fenntartását 2000-ben vette át az egyházközségtől a Váci Egyházmegye, amely az épület tulajdonjogát 2017-ben kapta meg az Isteni Szeretet Leányai Kongregációjától. Az intézményben valóban fontos átalakulások történtek az elmúlt években, tavaly például sor került a tornacsarnok átadására, amely révén három csoportszobával, fejlesztő, orvosi, tanári szobával, öltözőkkel, parkolóval is bővült az iskola épülete.
Az ünnepségen jelen volt dr. Puskás Balázs, a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának új főigazgatója is, aki beszédében a Magyarok Nagyasszonyához fohászkodott, majd személyes gondolatait osztotta meg. "Négygyerekes édesapaként pontosan tudom, hogy ebben a világban mennyire szükség van a Magyarok Nagyasszonyának oltalmára. Szülőként szeretnénk a gyermekeinket szerető családdal körülvenni, és szeretnénk azt is, hogy ahogy gyermekünk kilép az otthonból, akkor is szeretetet, törődést, nevelést, fejlődésében való támogatást és személyes figyelmet kapjon. Ez az iskola mindig, és most is, ahogy beléptem, barátságos és otthonos érzést nyújtott nekem." Majd a főigazgató a diákokhoz szólt, hangsúlyozva, hogy az iskola célja nem csak az ismeretek elsajátítása. "Nem csak arra van szükségetek, hogy megtanuljatok írni, olvasni és számolni. Hanem arra, hogy a környezet, amely körülvesz benneteket, olyan legyen, hogy felélessze a tudásszomjat, könnyebbé tegye a tanulást, elősegítse a közösségbe való beilleszkedést, és ne csak az agyat, hanem elsődlegesen a szívet érintse."
A beszédek után a diákok és tanárok műsorral készültek, az ünnepséget követően pedig a jelenlévők az iskola fotótörténeti kiállítását is megtekinthették. Különlegesség, hogy nemcsak hétfőn ünnepeltek az iskola diákjai és dolgozói, hiszen egy egész hetet szenteltek a jubileumnak. Kedden a diákok váltóversenyen vehettek részt, szerdán a volt tanárok és diákok együtt emlékeztek vissza az iskolában töltött időkre, majd táncház és hagyományőrző program következett, pénteken pedig ökumenikus istentisztelettel és ünnepélyes faültetéssel zárják a jubileumot. „Büszkék vagyunk az elmúlt 30 év sikereire, mely számos nehézségen vezetett át, azonban mindig kiálltunk azokért a hitükben és értékeinkben gyökerező elvekért, amelyek meghatározzák mindennapjainkat, mert iskolánk tudatosan keresztény gyökerekre támaszkodik, és ez nagyban segít az akadályok leküzdésében” – zárta ünnepi beszédét Farkas Zoltán igazgató.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »