Az ünnepi szentmise előtt a jelenlévők két előadást is hallhattak. Bartalos Nikolas, a Remény hetilap főszerkesztő-helyettese, „A Remény 30 év tükrében” címmel tartott előadást, melyben mások mellett ismertette az újság több mint három évtizedes működését, bemutatta a lapban megtalálható rovatokat, és kiemelte az egyetlen szlovákiai magyar katolikus hetilap szerepét a vallási kultúra közvetítésében, illetve a felvidéki katolikus hitélet bemutatásában.
Előadásában – egy rövid kitérő erejéig – megjegyezte azt is, hogy nem felistáli Dávid Pál az egyetlen veszprémi püspök, valamint királyi tanácsos, aki a környéken született, ugyanis a szomszéd községben, Padányban látta meg a napvilágot egy másik neves egyházi méltóság, padányi Bíró Márton veszprémi püspök, veszprémi örökös főispán is, akinek az idei esztendőben szintén „kerek évfordulója” van, hiszen 1693-ban, tehát 330 éve született.
A következő előadást, a Csallóköz hetilap főszerkesztője, Sárközi János tartotta meg, aki ismertette Dávid Pál életútját és egyházi munkásságát. Kiemelte, hogy az egykori püspök 1594-től a római Német-magyar Kollégium növendéke volt, ahonnan a filozófiai és teológiai tanulmányok elvégzése után, 1600-ban tért vissza szülőföldjére. A bécsi békekötésnek a vallási kérdéseket illető pontjai ellen tiltakozott: ezt 1603-ban már mint nyitrai olvasó kanonok írta alá. 1611-ben egyszersmind ludányi és szkalkai apát, valamint aradi prépost lett.
Az 1620. évi besztercebányai gyűlésen mint knini püspök vett részt, az 1625. év elején pedig pécsi püspök és pozsonyi prépost lett. Az 1629. évi nagyszombati zsinat végzéseit, mint kinevezett váci püspök írta alá. Tárnoki János váci püspöki tisztarttó 1630. október 1-én még neki küldte el a püspöki javadalomról szóló számadást és információt, de október 25-én már a veszprémi püspökségre helyezték. Dávid Pál a Szentszék által megerősített veszprémi püspökként 1633. január 19-én hunyt el.
Az előadások után, az ünnepi főpapi szentmise kezdetén, Mons. Szakál László János alistáli esperesplébános atya mondott üdvözlő szavakat, és köszöntötte a szentmise főcelebránsát és szónokát, dr. Varga Lajos váci segédpüspök urat, Nagy Géza Balázs akolitust, segédpüspöki titkárt, valamint a jelenlévőket.
Az ünnepi főcelebráns, dr. Varga Lajos váci segédpüspök atya a szentbeszédében Dávid Pál személyével kapcsolatban többek között kiemelte, hogy az egykori püspök jelentős szerepet töltött be a bécsi béke folyamán, amikor is – mint nyitrai kanonok – a katolikusok érdekét képviselte. Megjegyezte, hogy Dávid Pál az idő tájt élt és tevékenykedett, amikor a magyarországi katolikus megújulás vezető alakja, Pázmány Péter esztergomi érsek, bíboros is már hatékonyan működött.
A XVI-XVII. században, amikor Dávid Pál és Pázmány Péter élt és tevékenykedett, a Katolikus Egyházban – főleg a Trienti Zsinaton született döntések hatására – megindult és lendületesen hatott egy megújulási folyamat. Ennek köszönhető az is, hogy a XVI-XVII. században számos, a megújulás-megújítás terén nagy hatású szent élt. A főpásztor kiemelte, hogy a „megújulás” kezdődhet az egyházi hierarchia részéről is, és ebben az értelemben „felülről”; ám – úgymond – ez kezdődhet „alulról”, a hívősereg részéről is, amennyiben akadnak olyan elkötelezett katolikus keresztények, akik a maguk hitét radikális és példa értékű módon élik meg. Ebben a korban nagyon sok olyan szent volt, aki radikális módon élte meg a maga keresztény élethivatását, és ezáltal saját egyházának, közösségének nemcsak fenntartásában, ’egyszerű’ tovább-éltetésében, hanem megújulásában is komoly szerepet játszott. Ez pedig nyilván ösztönzőleg hatott az Egyház vezetőire is, akik igyekeztek az Egyház megújulását előmozdítani.
Dávid Pál – Rómában már a Zsinat szellemében kapott neveltetése alapján is – fontosnak tartotta, hogy legyenek olyan képzett embereink, akik képesek a kinyilatkoztatás üzenetében a Szentírás, és a keresztény hagyomány alapján elmélyedni, és aztán a maguk példás életével ezt tovább is tudják adni közösségeikben. Dávid Pál is igyekezett tehát a maga eszközeivel a megújulás elősegítője lenni, és ezzel nyilvánvalóan komolyan hatott kortársaira is – hangsúlyozta a segédpüspök atya.
A főpapi szentmisét követően a jelenlévők kivonultak a templom mellett található kőfalhoz, ahol ünnepélyesen leleplezték Dávid Pál emléktábláját. A leleplezés után dr. Varga Lajos segédpüspök megáldotta a kőfalon elhelyezett emléktáblát.
Az esemény a helyi közösségi házban egy jó hangulatú beszélgetéssel és szeretetlakomával ért véget, melynek megszervezésért külön köszönet jár Bartalos Erzsébetnek, a helyi egyháztanács világi elnökének.
A Remény szerkesztősége