CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Búcsúünnepén áldotta meg a karancsaljai Szent Miklós-templomot a vasárnapi szentmisén dr. Varga Lajos a Váci Egyházmegye segédpüspöke. A Nógrád vármegyei hírportál (NOOL) tudósítását közöljük.Az első adventi gyertyagyújtás napján, december 3-án tartott szertartás előtt a liturgiát celebráló dr. Varga Lajost, a Váci egyházmegye segédpüspökét születés- és névnapja alkalmából is köszöntötték.
A szertartás előtt Kapás Attila plébános köszöntötte a megjelenteket, köztük dr. Varga Lajos váci segédpüspököt, akivel kapcsolatban azt is elárulta: a napokban ünnepli majd születésnapját, illetve hogy a Lajos mellett második keresztneve Miklós. Ezt követően Sulyok Oszkár Jánosné, Karancskeszi polgármestere elmondta: templomuk a Modern Városok Program keretében újult meg: a felújítás után a hívők szebb, kulturáltabb körülmények között gyakorolhatják vallásukat. Nagy örömmel érkeztünk a templomunkba advent első vasárnapján, hogy az ünnepi szentmise keretében megáldják és megszenteljék a községünk ékességét, a helyi Szent Miklós-templomot – hangsúlyozta a községvezető, aki arra is rámutatott, hogy az önkormányzat is kivette a részét a templom korszerűsítésével járó feladatokból. Így például segítettek a költözésben, a felújítás munkálatai alatt a közösségi házat a szentmisék helyszíneként bocsátották rendelkezésre, illetve a hívőkkel együtt a munkák végeztével kitakarították a templomot és rendbe tették környezetét.
A polgármester ajándékkal köszöntötte a püspökatyát közelgő születés- és névnapja alkalmából. Ugyanígy tett Scholtz Katalin, a karancsaljai egyházközség világi elnöke is, aki egy helyi hívő, Telekné Tőzsér Irénke által készített, a karancsaljai templomot ábrázoló festményt nyújtott át a segédpüspöknek, akinek egy ajándékcsomaggal és virággal is kedveskedett a karancsaljai egyházközség.
Megkönnyebbül, aki Istenhez fordul panaszával
A szentmise elején a szertartást celebráló váci segédpüspök az Úr áldását kérte a felújított karancsaljai templomra miközben szentelt vizet hintett annak falaira. Ezt követően a liturgia során a szentbeszédben kifejtette: a szentmise első olvasmányaként a Szentírás leghosszabb panaszénekének egy részlete hangzott el. Azzal kapcsolatban úgy fogalmazott: akkor szoktak az emberek panaszkodni, amikor valamilyen rossz érzésünk van, amikor valamilyen kellemetlen eseményben van részünk, amelyet nehezen tudnak elviselni. Hozzátette: ennek következtében a bennünk lévő érzések, amelyek számukra kellemetlenek, panasz formájában törnek ki belőlük.
Nemcsak embertársainknak, hanem a Mindenható Isten előtt is lehet panaszkodni. Egészen biztos, hogy aki ezt megteszi, egészen megkönnyebbül. Hiszen amikor az ember meg tudja fogalmazni saját nehézségeit, problémáit, érzelmeit, egészen biztos, hogy előre halad a lelki élet útján. Egyáltalán olyasvalamit cselekszik, aminek következtében lelkiekben is segítséget nyer – mutatott rá a segédpüspök.
Advent egyben bűnbánati időszak is
Varga Lajos ezután arra is felhívta a hívők figyelmét, hogy épp advent első vasárnapján olvasták fel a Szentírásnak azt a részét, amelyben annak szerzője, az egyik próféta, bűnvallomást is tesz: bűnbánatot tartani nagyon nehéz, mert bűnbánatban az embernek a saját hibáját kell elismerni és saját hibájának a következményeivel kell szembenézni. Az adventi időszak egyben bűnbánati időszak is az Anyaszentegyház életében. Visszaemlékezünk az első embereknek a bűnére, és gondolunk arra, hogy a bűn átszővi az egész emberi történelmet, és bizony ennek nagyon komoly következményei vannak – mondta Varga Lajos, aki arra is kitért, hogy a bűnbánati időszaknak az a funkciója az Anyaszentegyház életében, hogy megtisztítsa és előkészítse a hívőket a méltó ünneplésre. Ez alkalommal a karácsony ünnepére, hogy méltó lélekkel tudják fogadni a megszületett Üdvözítőt.
Éberség kell a bűnök elkerüléséhez
A segédpüspök azt is hangsúlyozta, hogy az adventi időszakban különösképpen fontos gondolat a virrasztás. Magyarázatként hozzáfűzte: ébernek kell lennünk, ha el akarjuk kerülni a bűnöket.
A bűnök elkerülésének egyik módja, hogy érzékeljük a kísértéseket. Érzékeljük azt, hogy valami a rossz útra akar vinni bennünket. Ehhez kell az éberség, amelyet ebben az adventi időszakban a szentírási olvasmányok is hangsúlyoznak. Azonban az embernek megvan a szabad akarata. Isten megengedi, hogy az ember szabadon cselekedjék bármit annak ellenére, hogy ő a rosszat nem helyesli. Végül sokszor, amikor az Úristen megengedi, hogy megtapasztaljuk saját bűneink következményét, akkor jut eszünkbe, hogy helytelen úton járunk és ilyenkor aztán nagy indítást kapunk arra, hogy visszatérjünk a helyes útra – mondta a Váci egyházmegye segédpüspöke a karancsaljai Szent Miklós-templom búcsúünnepén bemutatott szentmisén.
Az ünnep szépségét a karancskeszi Szent Mihály Kórus tagjai is emelték.
Fotó: Hüvösi Csaba
Karácsony Jézus Krisztus születésének ünnepe. Ő a világ Megváltója, minden nép Üdvözítője. Benne és általa Isten sorsközösséget vállalt minden emberrel, különösen is a szegénnyel, a beteggel, a szenvedővel és a bűnössel. Jézus az Isten Országát hirdette meg és hozta el erre a világra, az igazságosság és a kegyelem, a szeretet és a béke Országát. Megnyitotta az emberiség számára az örök élet, a végső beteljesedés útját. Aki nyitott szívvel befogadja az ő evangéliumát, az hitben, reményben és szeretetben élheti az életét. A Magyar Katolikus Egyház honlapján megjelent üzenetet olvashatják.
Adventi lelki napra gyűltek össze december 13-án, szombaton Karancsságon mindazok, akik a várakozás időszakát közösségben, elmélyüléssel és örömmel szerették volna megélni. Az Irgalmas Jézus Cigánymisszió, a helyi Bárka Karitász Csoport, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány összefogásával megvalósuló cigánypasztorációs program gazdag lelki és közösségi élményt kínált kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A szentmisét Marton Zsolt váci püspök celebrálta a Szent István király templomban. A Nool.hu tudósítását olvashatják.
Dr. Varga Lajos életét végigkísérte a lelkipásztori szolgálat és a tudományos munka. Vallja, hogy mindkettő gazdagította: a személyes kapcsolatok ugyanúgy, mint az, ha történelmi távlatból igyekszünk ránézni a jelenre, hát még ha mindezt az örök élet távlatából tesszük. 75. életévét betöltve is tele van tervekkel. Bölcsességet és nyitottságot sugároznak szavai és még a mai szülőknek is tud kézzel fogható nevelési tanácsokat adni. A Lélekjelenlét 18. adásában Takács Bence beszélgetett a jubiláló főpásztorral.
Múlt héten a hatvani Széchenyi István Római Katolikus Technikum és Gimnázium diákjai részt vehettek a Central European Academy által szervezett rendezvényen, amelynek központi témája a gyermekek jogai voltak. A fiatalok értékes tapasztalatokkal gazdagodtak, amelyeket majd később is hasznosíthatnak. A Szent Mihály Intézményfenntartó honlapján megjelent írást közöljük.2025. december 17. szerda
Lázár és Olimpia
Jézus Krisztusnak, Dávid és Ábrahám fiának családfája. Ábrahámnak Izsák volt a fia, Izsáknak Jákob, Jákobnak Júda és testvérei, Júdának Fáresz és Zára Támártól, Fáresznek Eszróm. Eszrómnak...
Összes program »