CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Marton Zsolt váci megyéspüspök az esztergomi Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyházban lektorokat, illetve akolitusokat avatott december 2-án, többek között Babinszki Tamást és Dobay Miklóst a Váci Egyházmegyéből. Az áldozópapságra készülő fiatalok kaptak most sajátos küldetést mint lektorok arra, hogy közvetítsék az örömhírt embertársaiknak és a szentmisén felolvassák Isten üzenetét a Szentírásból, és mint akolitusok arra, hogy megáldoztassák a híveket a szentmisén vagy azt betegekhez elvigyék.A megyéspüspök szentbeszédében először a leendő lektorokhoz (felolvasók) szólt és a Szentírásról elmélkedett, amely magában foglalja az üdvösségtörténetet, de mindenki a saját életének kérdéseire is választ találhat benne. „A Biblia Isten üzenete az emberhez, és az ember válasza: az Ószövetség népéé és az Apostoli Egyházé. A Szentírás a világirodalom gyöngyszeme is: irodalmi és történelmi alkotások gyűjteménye. De a hívő ember számára a Biblia több, mint irodalomi mű. Gárdonyi Géza Írás a Bibliába című versében így fogalmaz: „Mintha volna élő lelke!... Isten szíve dobog benne… Ez a könyv a könyvek könyve, szegény ember drága gyöngye…Világosság…Bölcsességnek arany útja…”. A Szentírás Istennek élő, ma is megszólító üzenete, Isten Szava, Isten Igéje” – hangsúlyozta a főpásztor, majd arra buzdította a lektorjelölteket, hogy ne csak hibátlanul, jól hallható és érthető beszédű felolvasók legyenek, hanem az Istentől ihletett Írás életté váltói, és hiteles közvetítői.
Ezt követően szólt a főpásztor a leendő akolitusokhoz, akiknek feladatuk lehet rendkívüli esetekben való áldoztatás és az oltáriszentség kitétele szentségimádásra. Annak végeztével a tabernákulumba való visszahelyezése. Arra intette az avatandókat, hogy alaposan tanulják meg és elmélkedjék át a liturgia egyes szertartásainak előírásait. Törekedjenek arra, hogy szolgálatuk ne csak külsőleg legyen előírásszerű és kifogástalan, de belsőleg is éljék át hitben és szeretetben a liturgikus ténykedéseket. Ha lehet, mindig áldozzanak, és legyen életük középpontja a szentségimádás, és a tabernákulum előtti személyes adoráció. „Legyen az oltár körüli szolgálatotok során és az euchatisztia kiosztása közben bennetek öröm és szent megrendültség egyszerre a Szent Titok iránt. Ne feledjétek, a legszentebb helyen szolgáltok: a szentmisén, amelyről a II. Vatikáni Zsinat azt mondja, hogy csúcs és forrás” – buzdított a püspök, majd a jelöltekért imádkozott. Ezt követően került sor az avatási szertartásra.
"Hálával idézem föl az akolitus avatást, külön öröm számomra, hogy idén Marton Zsolt püspök atya avatta az Esztergomi Ősrégi Szeminárium papnövendékeit, továbbá ezen a családias hangulatú ünnepen részt vett négy atya - köztük az újmisés atyák is - a Váci Egyházmegyéből. Az avatással újabb mérföldkőhöz érkeztünk, ami által mélyebb kapcsolatba kerülünk az Oltáriszentségben jelenlévő Krisztussal, továbbá lehetőségünk nyílik a Szentség kihelyezésére, illetve hétvégente betegek áldoztatására és igeliturgia tartására is. Hála és köszönet érte a Mindenható Istennek" – mondta el gondolatait az akolitus avatásról Dobay Miklós, papnövendék.
Fotó: Esztergomi szeminárium
Istentől kapott erőt ahhoz, hogy le tudjon mondani gyerekkori álmáról. Varga András atya válogatott focista szeretett volna lenni, középiskolás évei alatt leigazolta a Soproni Sport Egyesület. Mégis a Műszaki Egyetemen szerzett diplomát, de ekkor már a papi szemináriumba készült. A Salgótarjánban 20 éve szolgáló esperes-plébánost Pro Urbe díjjal tüntette ki az önkormányzat. A NOOL.HU interjúját közöljük.
Hamvazószerdán, a Szent Negyvennap, vagyis a nagyböjt kezdetén szentmisét mutatott be Marton Zsolt püspök a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Ezen a napon az elmúlás jeleként a hívek homlokát hamujellel jelölik meg. A nagyböjt felkészülés az Egyház legnagyobb ünnepére, Húsvétra, amikor Krisztus feltámadására emlékezünk.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Meghallani és böjtölni - A nagyböjt mint a megtérés ideje2026. február 22. vasárnap
Gerzson
Abban az időben: A Lélek a pusztába vitte Jézust, hogy a sátán megkísértse. Negyven nap és negyven éjjel böjtölt, végül megéhezett. Odalépett hozzá a kísértő és így szólt: „Ha Isten Fia vagy, mondd, hogy...
Összes program »