
» HÍREINK »
A szertartás elején a gyóntató udvarban szentelte meg Varga Lajos püspök a gyertyákat, amelyekkel a zarándoklaton résztvevő szerzetesek ünnepélyesen bevonultak a templomba, majd az oltár elé helyezték a gyertyákat, ezzel is kifejezve életük átadását az Úrnak.
Varga Lajos a napi evangélium kapcsán Jézus hitéletünkben betöltött központi szerepéről elmélkedett. Amikor Jézust bemutatták a templomban, két olyan ember jelenlétében tették, akik már nagyon várták a Megváltót. Az egyik a bölcs Simeon volt, aki hálát adott az Úrnak, hogy megláthatta az üdvösséget, azt, aki Világosságul jött a világba. A másik Anna próféta asszony, aki nem távozott el a templomból, hanem böjtöléssel és imádkozással szolgált éjjel és nappal, és várta, hogy eljöjjön a Megváltó. Ennek a két idős embernek az élete beteljesedett, mert akire vágyakoztak az eljött: látták és felismerték az Üdvözítőt. Hogy van ez a mi életünkben? Erre a kérdésre mindenki megkeresheti a választ imáiban.
A segédpüspök beszédében kitért a szerzetessé válás, a szerzetesi élet lényegére, amelyet a latin religious (vallásos) fogalom is kifejez, mert egy megszentelt élet intézményéhez való tartozás együtt jár a vallásos élettel, a radikális krisztuskövetéssel, majd kitért a szerzetesi élet leglényegesebb alkotóelemeire a szerzetesi fogadalmakra. A szegénység, tisztaság, engedelmesség az a három hagyományos fogadalom, amely egyben evangéliumi tanács is. A szegénység a krisztusi szegénységet jelenti, a szerzetesnek nem lehet vagyona, de mint kívülálló dologról, talán könnyebb lemondania erről. A saját akaratáról való lemondás viszont egy belső lemondást jelent, amely az Isten iránti nagyrabecsülést jelenti, erről sokszor nehezebb lemondani. Jézus teljes mértékben alávetette magát a Mennyei Atya akaratának, végig engedelmes volt, ezt a példát követheti az, aki a megszentelt élet közösségének a tagja. A tisztaság megtartásában Szűz Mária, mint a szüzesség szimbóluma lehet példaképe a szerzetesnek, akik lelkileg eljegyezik magukat Krisztussal. Ez a hármas fogadalom egy lelkiséget jelöl, amely felkiáltó jel a keresztények közösségében. A Jézussal való együttérzés, életének átelmélkedése segít minden keresztényt – nemcsak szerzetest – abban, hogy megértse mások szenvedését. A püspök beszéde végén azért imádkozott, hogy minden keresztény ember találja meg az utat arra, hogy teljesen Krisztusé lehessen.
A homília után a szerzetesi fogadalom megújítása következett. A szentmise végén Orosz Lóránt köszönő és egyben buzdító szavai hangoztak el, majd Takács Klarissza ferences szegénygondozó exhortatioját, azaz buzdító tanítását hallgathatták meg a résztvevők a Buzád-teremben. Az ünnepi együttlét közös ebéddel ért véget.
Fotó: Mátraverebély-Szentkút kegyhely
2025. március 18. kedd
Ede és Sándor
Egy alkalommal Jézus e szavakkal fordult a néphez és tanítványaihoz: „Mózes tanítószékében az írástudók és a farizeusok ülnek. Tegyetek meg és tartsatok meg ezért mindent, amit mondanak nektek, de tetteikben ne...