CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Égigérő zöldfelületek Barnagtól Vácig - KlímaSztár díjjal ismerték el a mintaértékű települési zöldfelület gazdálkodásokat.A Váci Egyházmegye részéről Bacsa Tamás üzemeltetési vezető, Vác Város Önkormányzata részéről Kiss Zsolt alpolgármester, valamint a Bagolybükk Környezet- és Természetvédelmi Egyesület részéről Szabadfalvi András lepidopterológus, az egyesület alapító tagja vette át a díjat.
A Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség idén hetedik alkalommal hirdette meg a magyarországi KlímaSztár díjat. Az Égigérő zöld - KlímaSztár 2024 felhíváson ezúttal olyan települési jó példákat kerestek, ahol közterületen klímaadaptív gyepgazdálkodás folyik, vagy biodiverz évelőágyások kialakításával beporzóbarát zöldterületek, zöldfelületek jöttek létre. „Az éghajlatváltozással járó kihívásokhoz rövid és hosszú távon is alkalmazkodnunk kell, ez pedig különösen fontos kérdés a sűrűn beépült városok, terjeszkedő települések tekintetében. Az egyik sarkalatos pont, hogy hogyan fogjuk kezelni a jövőben a települési zöldterületeket, melyek nem csak rekreációs szempontból fontosak, de komoly szerepük van a városi hősziget-hatás csökkentésében, a csapadékvíz-gazdálkodásban vagy éppen a biodiverzitás megőrzésében.” - mondta el Lajtmann Csaba, a Szövetség elnöke.
*
A díjazott zöldfelületek:
Barnag, Mocsoja liget - Barnag Község Önkormányzata, RÉT – Regeneratív Élőhely Tervezői közösség;
Debrecen, Kondorosi-ér menti vadvirágos területek - Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, Future of Debrecen;
Kecskeméti esőkertek - Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, Zöld Küldetés Egyesület;
Vadvirágos Újpest - Budapest Főváros IV. kerület Újpest Önkormányzata;
Vác, Kálvária-domb - Vác Város Önkormányzata, Váci Egyházmegye, Bagolybükk Környezet- és Természetvédelmi Egyesület.
A Vácott megvalósuló jó gyakorlat már csak azért is mintaértékű, mert három helyi szereplő összefogásának köszönhető. A Kálvária domb a Váci Egyházmegye, illetve Vác Város Önkormányzatának tulajdonában és kezelésében áll. A helyi Bagolybükk Környezet- és Természetvédelmi Egyesület kezdeményezésére és szakmai támogatása mellett a terület egyes részein 2019 óta folytatott mozaikos kaszálás révén érvényesülhet a gyep flórájának és faunájának biológiai sokszínűsége.
A 2024. május 24-én megtartott díjátadón Dr. Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete, valamint Katona Attila, a terület szakértője, az EU Climate Pact programjának nagykövete, a városi zöldfelületekkel foglalkozó PHYSI alapítója tartott bevezető előadásokat.
*
A teljes tudósítás itt olvasható
A teljes váci prezentáció itt megnézhető
Forrás és képek: Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »