
» HÍREINK »
A márianosztrai börtön kápolnáját 2001-ben Szűz Mária, az Irgalmasság Anyja tiszteletére szentelték fel, az ünnepi szentmise keretében mindkét ünnepről megemlékeztek. Szűz Máriát annak a szeretetnek az alapján nevezzük az Irgalmasság Anyjának, amellyel közbenjár értünk, bűnösökért. Marton Zsolt emlékeztetett arra, hogy a búcsúünnep eredeti célja mindig az volt, hogy lehetőséget nyújtson a híveknek bűneik megvallására és arra, hogy ezeket megbánják, hogy ezektől „elbúcsúzzanak”. A tettek újragondolásának, megbánásának különös jelentősége van egy fegyházban. A püspök bátorította az elítélteket, hogy merjék ők is átgondolni korábbi életüket és merjenek újratervezni. Tekintsenek a börtönben eltöltött időre, mint lehetőségre, amelyben a hitre térés, a vallás tanítása és gyakorlatra váltása különösen is nagy segítség lehet az újratervezésben. „Mindig van új esély, mindig van újrakezdési lehetőség, a Mennyei Atya irgalmas szeretete mindenkit képes befogadni. Kérjük együtt Máriának, az Irgalmasság Anyjának közbenjárását is, hogy legyen erőnk és hitünk ehhez az újrakezdéshez!”- mondta a főpásztor.
A szentmisén koncelebrált P. Vízi Gábor András OSPPE márianosztrai perjel-plébános, aki minden vasárnap szentmisét mutat be a fogvatartottaknak. A börtön a pálos szerzetesekkel jó kapcsolatot ápol, hiszen a börtönt az egykori pálos kolostor épületében alakították ki eredetileg.
A Márianosztrai Fegyházban és Börtönben – az ország több fegyintézetéhez hasonlóan – több éve van jelen főállású – katolikus - börtönlelkész, aki a fogvatartottak lelkigondozását és lelkipásztori ellátását végzi. Megemlékeznek jelentősebb egyházi ünnepekről is, valamint tavaly ősszel két elítélt a megfelelő felkészülést követően a bérmálás szentségében is részesülhetett. Az elítéltek reintegrációját számos egyéb program is támogatja. A pálos szerzetesek idén februárban Szent Ágoston megtérésének mottóját újraértelmezve például egy „Tolle e lege” című biblioterápiás csoportot is megszerveztek a fogvatartottak körében.
*
Az egyik legrégebbi magyar büntetés-végrehajtási intézet épületét 1352-ben Nagy Lajos király a magyar alapítású Pálos Rend kolostorának építtette. Az 1848-1849-es szabadságharc leverése után az akkor már üresen álló kolostorépületbe fegyintézet költözött, ahová kezdetben női fogvatartottak kerültek, ellátásukról a Vincés-nővérek gondoskodtak. 1949-ben a szerzetesrendek feloszlatását követően a nők helyére férfi fogvatartottak kerültek. Az 50-es években Márianosztrán főként politikai elítéltek töltötték büntetésüket, többek között Háy Gyula (drámaíró, műfordító), Déry Tibor (író), Gérecz Attila (költő, sportoló, forradalmár), Göncz Árpád (író, műfordító, politikus).
A Márianosztrai Fegyház és Börtön történetét a büntetés-végrehajtási intézet egyedülálló múzeumi tárlatán lehet megtekinteni a templomkertből nyíló épületben.
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...