CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Ünnepélyes keretek között szentelték meg Tereskén a százhúsz éve épített, és nemrégiben teljesen felújított kálvária stációit.Az eseményen Vincze-Meló Martina, a nyugat-nógrádi község polgármestere mondott beszédet. Ebben kitért arra, hogy minden felújítás, értékmentés teremtő erő, és ez a felújítás a helyi közösség azonosságát, erejét, összetartozását, élni akarását, Istenbe vetett hitét szimbolizálja.
A falu önkormányzata még 2015-ben kezdte meg a hosszú évtizedekig elhanyagolt, gazos kálvária területének megtisztítását, folytatva azoknak az önkénteseknek a munkáját, akik már korábban megszabadították a keresztút stációit az azokat körülölelő bokrok tömegétől. Ám sokáig kellett várniuk a megfelelő pályázatra, ami által a felújítás java részét elvégezhetik, ezt végül a Börzsöny Térsége Egyesület közreműködésével sikerült 2021-ben beadni a Vidékfejlesztési Program „Településkép megőrzése” című támogatási formájára.
Vincze-Meló Martina ismertette, ötmillió forintot nyertek el központi forrásból az 1905-ben elkészített épületegyüttes rendbehozatalára, ezt egymillió forint önerővel egészítettek ki, majd az emelkedő költségek miatt újabb egymilliót csatolt hozzá a község vezetése. A tényleges munkálatok tavaly indultak meg, és a szakemberek tevékenységét önkéntesek segítették, mint például a dombot övező kőfal helyreállításában. Maga a felújítás Gill Viktor László kőfaragó mester keze nyomát dicséri, míg a stáció képeit Lőrincz Lilla képzőművész készítette el, ezáltal a keresztút újra százhúsz évvel ezelőtti régi fényében csillog.
Mandáné Varga Krisztina szavalatát követően a polgármester végezetül átadta a kálvária ajtajának kulcsait Tóth Ferenc plébánosnak, aki Varga László apát, a Váci Egyházmegye zenei igazgatójának társaságában megszentelte a keresztút állomásait.
Forrás és fotó: NOOL (a képen Varga László apát (jobbra) és Tóth Ferenc plébános)
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 26. péntek
János és Pál
Összes program »