
» HÍREINK »
Idén a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény nyári alkotótáborában a gyermekek A szentek egykor és ma tematika mentén a különböző korok példaértékű életet élő személyeivel és az ő ábrázolásaikkal foglalkoztak, kreatív feladatok mentén. A tábor a tavalyi évben valósult meg először; akkor a Gyűjtemény munkatársai abban bíztak, hogy hagyományteremtő programról lesz szó, mivel kiemelten fontosnak tartják a művészeti nevelést. Idén már 25 résztvevőt és ezenfelül is sok érdeklődőt vonzott az alkotótábort, melynek művészeti vezetője Marosi Eszter építész volt, aki Koncz Kingával, a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény igazgatójával együtt dolgozta ki a programokat. A tábor napjai egymásra épültek, minden napot diavetítéssel kezdtek, majd ezután indult meg az alkotás olykor egyénileg, máskor pedig csapatban. „Az első nap arról beszélgettünk, hogy kik a szentek, hogyan lehet szentté válni, majd a jelképekkel, attribútumokkal foglalkoztunk. Beszéltünk a harcos szentekről is, így Szent Györgyről és Szent Lászlóról, akinek az Egyházmegyében nagy kultusza van. Szó volt a szentekről szóló legendákról, leírásokról, amelyek a csodatételeiket rögzítik, az utolsó napon pedig a táborozó gyermekek védőszentjeinek életével ismerkedtünk meg, így személyes szálat is vittünk a programba” – fejtette ki Koncz Kinga igazgatónő.
Az adott nap témájához természetesen kreatív feladatok is kapcsolódtak, így például a gyerekek egy nekik tetsző szent életéből kiválasztottak egy-egy jelenetet, és azt egy díszletdobozba mint egy színházi pillanatot, rögzítették, különböző grafikai, képzőművészeti módszerekkel. „A különböző korokban élt szentek legendái, a hozzájuk kapcsolódó történetek izgalmasak, érdeklik a gyerekeket. Ez a korosztály sokféle tartalmat fogyaszt, ismerős számukra a Csillagok Háborúja, a Pókember és a Batman, és élvezték, hogy a tábor során a szentek személyében olyan kiemelkedő férfiaknak és nőknek ismerhették meg az életét, akik hasonlóan nagy hatásúak voltak, mint a képregényhősök. Karizmatikus egyéniségekként tömegeket tudtak megmozgatni, a hitük pedig inspirálta a későbbi kor embereit a kereszténység felvételére.”
A gyerekek számára különösen izgalmas és komplex feladat volt a Szent Györgyhöz kapcsolódó sárkány megépítése, amit a kiállítótér légterébe emeltek. „A sárkány elkészítését fázisokra bontottuk, így annak különböző testrészeit a gyerekek csapatban, külön műhelyeken készítették el. Ez igencsak más volt az iskolában tapasztaltakhoz képest, hiszen ott mindenki a saját munkájára koncentrál. Itt közösségi élményben lehetett részük, megtapasztalták, hogy a különálló egységekből egy közös dolgot hoznak létre.” De más foglalkozás során is közösen kellett dolgozniuk, például, amikor bestiáriumot készítettek a gyerekek, amely egzotikus, különleges lényekről, állatokról tartalmaz ábrázolásokat, valamint egyes szentek jellegzetes attribútumairól. Minden táborozó egy-egy oldalát tervezte meg a könyvnek, majd a lapokat összekötötték.
A táborban résztvevők magas létszáma miatt sok felnőtt segítőre volt szükség, de ebben nem is volt hiány, mivel mind a Váci Egyházmegyéből, mind a Váci Piarista Gimnáziumból, valamint a Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnáziumból is érkeztek önkéntesek. Marosi Eszter munkáját pedig Kiss Zsuzsanna építészettörténész segítette.
Koncz Kinga igazgatónő megosztotta, hogy a tábor végén sok szülő háláját fejezte ki, hozzátéve, hogy gyermekük életre szóló élménnyel gazdagodott. A gyerekek, bár eltérő korosztályúak voltak, nyitottak voltak egymás felé és odafigyeltek egymásra. A csütörtöki sárkányhajózás a kikapcsolódáson túl összekovácsoló, közösségépítő erővel is bírt. Nemcsak a szülők és a gyerekek, de a Gyűjtemény munkatársai is lelkesen számoltak be a tábori tapasztalatokról. „Azt a következtetést vontuk le, hogy nagyon fontos az az edukációs munka, ami egy ilyen gyűjteményben történhet, hiszen a gyerekeken keresztül a felnőttek is tanulhatnak újat, és ez mind az egyházban, mind a különböző közösségekben sokkal kompetensebb részvételhez vezethet. Szeretnénk a tapasztalatainkat továbbvinni, múzeumpedagógia oktatócsomagokat kialakítani, melynek keretében iskolai osztályokat tudunk fogadni egy-egy múzeumi látogatásra.” Az igazgató hozzátette, hogy egy egyházi múzeumnak sok szerepe van, melynek egyik része a tárgyak megőrzése, tudományos feldolgozása, ugyanakkor nem mondhat le arról a szerepéről sem, hogy kapcsolatot építsen a lehetséges látogatók minden korosztályával, hiszen ez evangelizációs feladat is. Ennek mentén a jövőben továbbra is szeretnék hasonló programokkal várni az érdeklődőket.
A gyermekek munkáiból készült kiállítás még július 20-ig, csütörtöktől szombatig 11 és 17 óra között megtekinthető a Váci Egyházművészeti Gyűjteményben (Március 15. tér 4.).
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...