» HÍREINK »
A hagyományokhoz hűen idén is elzarándokoltak Balassagyarmatra a környékbeli településekről és az Ipoly túloldaláról is a hívők, hogy a palócság hitét, összetartozását jelképező búcsún együtt imádkozzanak. A gyönyörű búcsújáró népviseletes menet vasárnap kora délelőtt a Római Katolikus Főplébánia Templomtól indult el az ünnepi mise helyszínére, a Palóc Ligetbe, a szabadtéri színpadhoz. Útközben az MNM Palóc Múzeumának szabadtéri gyűjteményében található szandai kápolnánál is elmondtak egy imádságot.
Az ünnepi szentmise elején Turai János kanonok, plébános köszöntötte a megjelenteket. Majd Selmeczi Zoltán, a Balassagyarmati Egyházközség tanácsadó testületének a tagja osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel.
– Azt gondolom, hogy a palócság Szent Anna tiszteletét nem csak azon a három és fél évtizeden át őrzi és gyakorolja, amióta hivatalosan Palóc Búcsút tartunk, hanem évszázados hagyománya van a palócság körében a Szent Anna tiszteletnek – hangsúlyozta Selmeczi Zoltán, aki rámutatott arra is, hogy valójában a szent és a profán jól megfér egymással, hiszen a Szent Anna Palóc Búcsút immár évek óta egy folklórfesztivál is kíséri. Beszédében egyebek mellett méltatta, azt a népi vallásosságot is, amelyet a palócok évszázadok óta őriznek. Végül hangsúlyozta, hogy akkor lesz erős a Krisztustól ránk adományozott egyház, hogyha a népi vallásosság a szinodalitással továbbra is együttműködik.
Az ünnepi szentmisét Pál József temesvári megyéspüspök mutatta be, szentbeszédében többek között ezt mondta:
"Kedves testvéreim, a szentekhez való viszonyulásunk kettős. Az egyik, hogy a segítségüket kérjük, szükségünk van a nagyobb testvér segítségére, szükségünk van arra, aki már célba jutott, és különösen Szent Annára, aki annyira közel volt a Szűzanyához és az Úr Jézushoz. A másik pedig, hogy a szenteknek próbáljuk a példáját követni, tanulni akarunk tőlük. Elhozzuk Szent Annához a mi gondjainkat, a gyermeket váró családokat, a gyermeket fogant családokat, akik neveléssel küszködnek, a magányosokat, a betegeket, mindazokat, akik segítségre szorulnak. Ugyanakkor odafigyelünk Szent Annának az életére, megcsodáljuk rajta keresztül a Jóisten csodálatos tervét: hogyan dolgozott Isten az ő életében, és ha őt követjük, hogyan tud dolgozni a mi életünkben is."
Pál József püspök prédikációjában egyebek mellett kitekintett Szent Anna életére, családjára és a nevének a jelentésére is. A családdal kapcsolatban megjegyezte, hogy minden család Isten kegyelmével indul és a továbbiakban minden attól függ, hogy mennyire működnek együtt Isten kegyelmével. Ahhoz pedig, hogy a házasságot Isten színe előtt éljék meg nagyon fontos a kommunikáció, az egymással való közösség. Továbbá elengedhetetlennek tartja azt is, hogy a családban a hitünket továbbadjuk, illetve hogy az ember kis közösségekben is megélje a hitét. A szülőket pedig arra kérte, hogy fordítsanak több időt a gyermekeikre.
Végül prédikációját így zárta: "Kedves jó testvéreim, befejezésképpen a Jóisten ugyanaz, mint, aki a Szent Anna életében hosszú várakozás után megáldotta őt és Joachimot, az ő gyereküket, ugyanaz a Jóisten van jelen ma is a mi életünkben. Úgy fogja megmutatni az életünkben az ő szeretetét, jóságát, látni fogjuk, hallani fogjuk, meg fogjuk tapasztalni, ha mi is kitartunk abban, hogy az ő akaratát tesszük. Ezt fogja mondani nekünk: legyen neked a te hited és a te bizakodásod szerint." – mondta Pál József, aki a szertartás végén megáldotta a családokat.
A liturgián közreműködött a Szent Felicián kórus, Unterwéger J. Zsolt karnagy, Lőrincz Sarolta Aranka, Bablena Piroska, a Rimóci rezesbanda és a történelmi Nógrád vármegye hagyományőrzői. A szertartást követően Palóc Vendégségbe várták a búcsú résztvevőit.
További képek a 2024. évi Palóc búcsúról
Forrás: Nool.hu, Fotó: Hüvösi Csaba
2025. január 26. vasárnap
Paula és Vanda
Már sokan vállalkoztak arra, hogy a körünkben lejátszódott eseményeket leírják, úgy, ahogy ránk maradt azoktól, akik kezdettől fogva szemtanúi és szolgái voltak az isteni igének. Most jónak láttam én is, hogy...