CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Az ország különféle tájain szolgáló római katolikus kántoroknak a közösségi médiának köszönhetően lehetőségünk van, hogy egymással könnyen kapcsolatot tartsunk. A baráti közösségben gyakran felmerül az igény a személyes találkozásra, feltöltődésre. Idén a kántorok a Dányi Egyházközség és a Dányi Önkormányzat vendégszeretetét élvezhették a július 16-17-én szervezett Kántortalálkozón. Az alábbiakban Takács András beszámolóját tesszük közzé.A program tartalmas és építő volt, köszönhetően a felkért előadóinknak és segítőinknek. Kedden reggel már bográcsban főtt a felajánlásból kapott csülökpörkölt a Szent Imre Ház udvarán, ide vártuk a vendégeinket az előadásokra. Az előző napokban kis aggodalommal töltött el a hőségriadó, amely többeket visszatartott a részvételtől, de Polgármester asszony és a Dányi Művelődési Központ munkatársai segítségünkre siettek, és befogadtak minket a légkondicionált nagyterembe, ahol már nem kellett szenvednünk a melegtől, és egészen az előadókra figyelhettünk. Délelőtt Orbán Csaba Frigyes gödöllői premontrei szerzetes atya előadását hallgathattuk a gazdag premontrei liturgiáról, a premontrei liturgikus kódexekről, saját éneklésével gazdagítva, majd Diósi Tamás dunakeszi orgonaművész-orgonaépítő-kántor úr következett, aki az orgonák típusairól, karbantartásáról, főbb hibalehetőségeiről, pályázati felújítási lehetőségeiről tanított.
Őt követte Dr. Bednarik Anasztázia Vácon működő orgonaművész, aki Pikéthy Tibor váci zeneszerző-karnagy-orgonaművész életművét mutatta be számunkra. Az előadások után meglepetésben részesültünk: a művelődési ház munkatársai ott helyben terítettek meg a teremben, a hűvösben ebédelhettünk. Ebéd után Kókára indultunk, ahol a tizenéve hallgató, tavaly újjáélesztett orgonát hallgathatták, próbálhatták ki a résztvevők. Délután visszatérve a dányi templomba siettünk, ahol orgonaművészeink vezetésével és a dányi énekkar tagjainak segítségével készültünk az esti szentmise zenei szolgálatára.
Az esti 6-os szentmisén a dányi hívek részvételével Balogh Péter Piusz gödöllői premontrei apát mutatott be szentmisét a Kármelhegyi Boldogasszony emléknapján. Marti József bujáki esperes plébános atya koncelebrált, a szentmisét ünnepi asszisztenciával, a kántorok kórusának énekével ünnepeltük. Szentmise után Piusz atya előadását hallgathattuk meg, ő a kántor liturgikus szolgálatáról tanított. A templomból a Szent Imre Közösségi házba visszaérve tábortűz és sütögetés volt eltervezve, de ezt a hőség felülírta, ezért a vacsoránk Dányi kolbász volt. Baráti beszélgetéssel, éjjeli zenéléssel telt az este.
Másnap délelőtt indultunk Gödöllőre, az evangélikus templom előtt találkoztunk a nem Dányon alvó társainkkal, és Albert Gábor gödöllői evangélikus lelkész kalauzolásával kipróbáltuk a frissen felépített színes múltú Angster-orgonát. Innen a Premontreiekhez vezetett utunk, Orbán Csaba Frigyes atya vezetett körül minket az épülő gödöllői premontrei templomban, ahol megtekintettük a gyönyörű liturgikus teret, mely modern és mégis az ősi gazdag liturgia végzésére szentelt, majd az épülő orgona alkatrészeit, valamint a leendő rendházat is láthattuk.
A túránkat a máriabesnyői kegytemplomban fejeztük be, itt Kája Sándor kántor mutatta be a kegyhelyet, és az orgonát. Ahogy a leírtakat visszaolvasom, tényleg nagyon gazdag és sokszínű két napot tölthettünk együtt. Bár nem mindenki volt minden programon jelen, összesen 21-en vettünk részt valamelyiken, az ország minden részéről érkezve.
A befejező szavak a köszöneteké. Köszönjük az előadóinknak, hogy velünk töltöttek egy napot, és magas színvonalú előadásukkal építettek minket! Köszönjük a szálláslehetőséget, befogadást Kozsuch Zsolt plébános atyának! Polgármesterasszonynak és a Művelődési Ház munkatársainak a hűvös helyszín felajánlását, a technikai háttér biztosítását, és az ebéd felszolgálását. Nagyon örültünk a szeretetteli vendéglátásnak! Köszönjük mindenkinek, aki bármivel is hozzájárult, hogy a kántorok testben és lélekben épülve együtt lehessenek, és elvigyék a dányiak vendégszeretetét, jó hírét magukkal.
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 26. péntek
János és Pál
Összes program »