
» HÍREINK »
A tavalyi hittantáborunkra építve, illetve azt folytatva - a teremtés szépségén és feladatán túl - idén újra átéltük azt a harmóniát, amit Isten beleálmodott a világba, azaz a békét egymással, és önmagunkkal, s általa megtapasztaljuk azt a csodát, ami jelen van, jelen lehet az életünkben.
Így a kánai menyegző 6 kőkorsóját segítségül hívva minden nap egy-egy mélységi útra hívó történet bukkant elő a napi kőkorsóból. Táborunk elsődleges célja a maglódi római katolikus plébániához tartozó hittanos gyermekek és fiatalok, valamint a felnőtt kísérők közösséggé válása volt, emellett pedig az, hogy megerősödjön hitünk, Istenkapcsolatunk, s személyes hittapasztalatunk is.
A tábor keretét a mindennapi reggeli ima, elmélkedés és kiscsoportos beszélgetés adta, majd az első nagy program kezdődött délelőtt. Az ebédet egy órás csend követte, amely kettéválasztotta a napot, utána a második nagyobb program következett, s a vacsorát követően a tábortűz melege és az ott elhangzott énekek, mesék, valamint az esti imádság zárta a napot. Külön komolysága volt a tábornak, mivel sok érdeklődő szülő, felnőtt jött el, nekik külön gondolatébresztőt tartottunk reggel 6 órakor.
A tábor első napján, vasárnap a „Meghívták” szó folyt ki a cserépedényből, ami a közösségi terem kis oltára előtt állt, s ami a kánai menyegző történetének első szava. A hit törékeny cserépedénye volt a téma: „Ezt a kincset cserépedényben őrizzük, hogy az erő túláradó nagyságát ne magunknak, hanem Istennek tulajdonítsuk.” (2Kor 4,7). A szentmise után indultunk Maglódról Terénybe, s megérkezve feltérképeztük, bejártuk a kis falut, oltárt építve elindítottuk táborunkat. Az esti tábortűznél hitünk öröméről, békéjéről beszélgettünk, s arról a kis cserépedényről, ami olyan hamar és könnyen összetörik, ha nem vigyázunk rá.
A második szó az "észrevette" volt. Mária észrevette, hogy elfogyott a bor. Tudta, hogy Jézus csodát tesz. Ezért átbeszéltük Jézus csodáit, s annak következményeit, azt a békét és örömet, ami minden csodát végigkísér. A délelőtti kis elmélkedés után Terény falu múzeumait ismertük meg, s apró kis ajándékokat készítve szereztünk örömet egymásnak, majd az életünk apró csodáira emlékezve hálát adtunk a tábortűz pattogó tüzénél.
A „Merítsetek, vigyétek” szavak az amforából kibuggyanó kérések, a figyelmesség szavai. A tegnapi nap folytatásaként ezen a napon a szívünkbe néztünk, s átelmélkedtük, hogy mit is jelent szeretni, figyelmesnek lenni. A szeretet nem érzelem, hanem döntés. Önmagunkról való lemondás a másikért. Napunkat a figyelmességnek szenteltük, és kerestük azoknak a társaságát, akik kevésbé szimpatikusak, vagy akiket nem is ismertünk korábbról. Elkirándultunk a Sasbérci kilátóhoz, lemondva kényelmünkről, tűző napon 12 km úton beszélgetve és támogatva egymást. A helyszínen számháború adta a megbékélés átélését, hiszen a szeretet és béke az, amivel a napot eltöltöttük.
A negyedik szó -„Odavitték” - üzenete az engedelmesség. Jézus példáját követve arra figyeltünk, hogy bárki is kér tőlünk valamit, szerető engedelmességgel reagáljunk rá. Ezen a napon kézműveskedtünk, apró kis ajándékokat készítettünk egymásnak, „angyalkáztunk”, örömet szerezve egymásnak. Az esti közbenjáró imádság könnyeket és békét hozott, hiszen a gyerekek is odavihették fájdalmaikat, kéréseiket Jézus elé.
„Megízlelte” – ez a szó adta a tábor ötödik napjának témáját. Minden csütörtök az Utolsó vacsora emlékezete. Ahhoz a mondathoz kapcsolódva, miszerint: „Békességet hagyok rátok. Az én békémet adom nektek.” (Jn 14,27), tartott a plébános előadást. Jézus szavainak és testének „ízlelése” a mindennapi szentmisében jelenvaló valóság, amit ezen a napon is átélhettünk. Feladatot is kaptunk; boros üvegeket kellett a menyegzőre felkészíteni. Este a filmnézés tette ünnepélyessé, áldottá az elmúlt napunkat.
Utolsó előtti napunkon a „Hittek benne” szavakra koncentráltunk. Jézus gyógyít, és gyógyításai által sokan hittek benne. Krisztus sohasem önmagára, hanem a Mennyei Atyára nézve cselekedett, s adta vissza egészségét az embereknek, akik Istent dicsőítve lettek követői, tanítványai Jézusnak. Ezen a napon különleges programunk volt. Terénynek, ennek a közel 300 fős falunak öregjeit, betegeit látogattuk meg csoportokra bontva, és vittük az örömhírt, miszerint Jézus szereti őket vallási hovatartozásuktól függetlenül. Együtt imádkozva kértük Jézustól a gyógyulást számukra. Boldog tanúságtételek, életutak, megható előadások adtak szívünkbe hálát, a közös ima erejét, és azt a tapasztalatot, hogy érdemes és jó az időseket látogatni, meghallgatni, velük, értük imádkozni. A nagyszülőkért való hálaima, az esti keresztút járása, a kis mécsesek gyújtotta láng adta hírül az éjszaka csendjében, hogy hiszünk Jézus önfeláldozó szeretetében.
„Aztán lement anyjával” - a cserépedény üzenete hazafelé indulva nem más volt, minthogy mindenki kapott egy kis cserépedényt, azzal a hittel, hogy kincset kaptunk a táborban, amit őriznünk kell életünk folyamán. A „Mária, Mária szép virágszál” énekimádság hangjai kísértek minket a vonaton hazafelé. A Maglódon bemutatott esti szentmise megkoronázta a tábort.
Töltöttünk és merítettünk, és a személyes tanúságtételem az, hogy Jézus velünk volt a táborban, a Szentlélek ereje, öröme, békéje, megbocsátása, bölcsessége, a vezetők rátermettsége, plébános atya jelenléte, mind-mind azt a megélést hozta el számunkra, hogy jó közösségben lenni, jó kereszténynek lenni, és mérhetetlenül jó hinni Isten ölelő szeretetében. A mindennapi szentmise és a személyes beszélgetések tették felejthetetlenné az együtt eltöltött időt. Ezek a lelki élmények adták táborunk keretét. Hiszem, hogy a gyerekek hite élménnyé válik, a hit öröme megmarad, s majd egykor gyümölcsöt is hoz. Külön köszönjük, hogy a táborunkat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Váci Egyházmegye is támogatta, és hozzájárultak a táborunk programjainak sikeres megvalósulásához.
A Váci Egyházmegyében idén összesen 162 nyári napközis, hittanos, gyermek, ifjúsági vagy családos tábor valósul meg több mint 9000 fő részvételével. A táborokat az egyházmegye 127 millió forinttal támogatja.
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...