» HÍREINK »
A Krakkói zarándokút
Busszal indultunk egy lengyelországi Krakkó-Chestochowa-Zakopane utazásra, Balázs András atyával. Kolping családunk második buszos zarándoklata volt az idei. Felvettük a kapcsolatot a Lengyelországi Kolping Szövetség elnökével, hogy találkozzunk egy mise erejéig. Szívesen vették az invitálást és augusztus 18-án, Krakkóban este hatkor az Isteni Irgalmasság Bazilikájának, Magyar Kápolnájában[1] , együtt vehettünk részt magyar misén, ahol András atya celebrálta a szentmisét és Komáromi Gitta, valamint Fekete András biztosították számunkra a gitáros zenei szolgálatot.
Ami fontos számunkra, hogy egy nagy család tagjai vagyunk egy nagy keresztény közösségé, azon belül a Kolping családé, ami országokon, földrészeken átívelő szervezet. Követi Adolf Kolping eszmeiségét és összekovácsolja a családokat és együtt a gyerektől az idősekig mindenki számára egy tevékeny közösséget alkot.
Utunk második napján a Wielicka sóbányát látogattunk meg és zártuk napunkat a közös kolping misével. Utazásunk harmadik napján Chestochowába kirándultunk, a Fekete Madonnához, ami nagy lelki feltöltődést adott mindenkinek. Negyedik napon indultunk hazafelé, betértünk Zakopanéba, megnéztük Zakopane egyik legismertebb templomát a Fatimai Szűzanya templomot[2], majd egy autentikus piacot.
Hazafelé ismét akadtak problémák a busszal, elfolyt a hűtővíz, így pár órát kellett várnunk egy benzinkúton, míg újra el tudtunk indulni. Úgy, mint a tavalyi zarándoklatunknál, idén is a gondviselés segített minket, hogy egy benzinkút mellett derüljön ki a probléma, így nyugodt körülmények között tudtunk várakozni. Hálás szívvel gondolunk vissza erre a pár napra, amikor is sok lelkiélménnyel lettünk gazdagabbak.
[1] 1998-óta tartott a jelenlegi bazilika felépítése, amelyet nyáron 2002-ben II. János Pál szentelt fel, de a hely már az előtt is mozgalmas zarándokközpont volt. A templom egyik érdekessége a bazilika alatti részben található, különböző országokból érkező zarándokok számára tervezett 5 kápolna, amelyek közül az egyik magyar. A kápolnákat úgy tervezték, hogy egyszerre több nyelven lehessen bennük kényelmesen imádkozni.
A magyar kápolna kialakítását Antalóczy Lajos atya szorgalmazta. (Ő adta ki magyar nyelven 1988-ban Szent Fausztina nővér naplóját.) Katona István egri püspök folytatta ezt a munkát sok más segítővel együtt.(Seregély István egri érsek, Marian Rapacz atya, és sokan mások.) A kápolna teológiai-művészeti koncepcióját Puskás László görög katolikus pap -festőművész dolgozta ki és készítette el feleségével, Nadiával együtt 2003-2004 között. A díszítés mozaiktechnikával készült, a képeken közös, lengyel-magyar szenteket és boldoggá avatottakat láthatunk. A kápolna a Szentek közössége nevet kapta. Ez a kápolna a Magyar Katolikus Egyház adománya. A kápolnát 2004 október 9-én szentelte fel Erdő Péter bíboros, prímás, eszertgom-budapesti érsek. (www.magyarkurir.hu)
[2] melyet a zakopanei hívek építették hálából a Gondviselésnek, amiért 1981. május 13-án a római Szent Péter téren a merénylő pisztolygolyója néhány mm-el elkerülte II. János Pál pápa létfontosságú szerveit (www.magas.tatra-info)
*
A Mária-fánál
Szeptember elején folytattuk zarándoklatunkat a Mária-fához. Ez a hely Lentiszombathely ligetes területén van, ami nem más, mint egy Mária-szobrot őrző idős tölgyfa. Ez a fa a népi vallásosság emléke valószínűleg a XIX. században keletkezett, a Szűzanya tiszteletére. A legenda szerint a pásztorok, miközben őrizték a nyájat, találtak egy fadarabot, egy fatörzset, amiben emberre utaló jelek, vonások voltak, s Szűz Máriát vélték benne felfedezni. Felöltöztették, és nagy becsben tartották. Ma egy Szűz Mária szobor áll a törzsre rögzített oltárban, mivel az eredeti faragványt sajnos ellopták.
2024. szeptember 6-án 8 fővel, majd következő nap 7 fővel kibővülve - a Lenti Kolping család meghívásának eleget téve - leutaztunk Lentibe és másnap Lentiszombathelyre, ahol mind a tizenöten gyalogos menetben, Mária-énekeket énekelve jutottunk el a Mária fához.
A Kolping szentmisén 5 Kolping család vett rész. A Váci Kolping családot kivéve, a Nyugati körzet Kolping családjai vettek részt az alkalmon. A mise után visszavonultunk a kultúrházhoz, melynek udvarán főzőverseny indult, illetve már folyt, amibe mi is becsatlakoztunk. A vállalt ételünk a „Váci Ördögfalatok” volt, ami nem takart mást, mint egy jó, finom Dunamenti paprikáskrumplit. A közös főzés összehozta csapatunkat. A zsűrizés után kultúrális programon vettünk részt a Kolping családok részvételével. A program végeztével visszatértünk a szállásunkra. Az est folyamán meglátogatott minket a Szlovén Kolping Szövetség alelnöke, Mateja Oprckal. A jó hangulatú baráti beszélgetés megerősített minket abban, hogy jó dolgot csinálunk és vannak szövetségeseink, nem csak hazánkban. Hála ezért a közös programért is.
2024. november 8. péntek
Zsombor
Abban az időben Jézus ezt a példabeszédet mondta tanítványainak: „Egy gazdag ember előtt bevádolták intézőjét, hogy eltékozolja ura vagyonát. Erre ő magához hívatta és így szólt hozzá: Mit hallok rólad? Adj...