CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
„Ígérem, hogy az Evangélium vezetésével járom az üdvösség útját, és missziós küldetésemet minden erőmmel teljesítem!” – vállalták a váci Hétkápolna kegyhelyen tett ígéretükben a Munkásmisszió, az „MM” tagjai. Fogadalmukat, a hagyományos Mária napi búcsún, szeptember tizennegyedikén, szombaton délutánján mondták el a dr. Varga Lajos segédpüspök által celebrált szentmisén. Szurmay Zoltán írását olvashatják.Az egyházmegye egyik legjelesebb zarándoklata különleges alkalmat teremtett az eskütételre. Az „MM” tizennégy tagja együtt jelentette ki: „A Munkásmissziót semmiféle bajában el nem hagyom.” Közösségük teljes neve: Missio Beatissimae Virginis Mariae. Ezért is volt egyértelmű a helyszín és az időpont választása. A Vác-Hétkápolnai Mária neve búcsú.
A Munkásmisszió a Váci Püspökség jóváhagyásával és irányítása alatt működik. A hitoktatókból, tanárokból, hívekből álló közössége ebben az egyházmegyében jött létre hét éve. Jelentős állomáshoz érkeztek: az idén hagyták jóvá új Szabályzatukat. Megújult a Munkásmisszió Krisztus-hívők magántársulása.
Igehirdetésében, dr. Varga Lajos hangsúlyozta a Mária-kultusz katolikus hívők szívében betöltött szerepét és jelentőségét. Mária misztériuma: Istenszülő, édesanya-élethordozó, feleség és örökké szűz. Anyaként hordozta a Megtestesült igét, a világ Megváltóját. A Szűzanya tisztelete áthatja a magyarság történelmét. A búcsú szeptemberi időpontja sem véletlen. Bécs török alóli felszabadításához 1683. szeptember 12-hez köthető – hangzott el a homíliában. Boldog XI. Ince pápa rendelte el Mária nevének megünneplését világszerte. Ezt követően még intenzívebb lett az Istenanya tisztelete. Ennek látványos jelei a kegyhelyen, a Hétkápolnához vezető út melletti - Mária hét örömét és hét fájdalmát megörökítő - képoszlopok. A Mária neve búcsút minden évben a szeptember tizenkettediki Mária nap utáni szombaton-vasárnapon tartják, ahová a hívők messziről zarándokolnak. A misszió tagjai közül többen is, jóllehet csak „motorizált zarándokként” sok száz kilométerről utaztak ide.
Az Istenszülő Szűz mindenki anyjaként a remény jele minden nép számára. Vajúdik a világ, amíg ki nem sarjad az igazságosság. Ő a misszionárius – olvasható Ferenc pápa Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdításában is - aki eljön hozzánk, hogy elkísérjen minket az életben, anyai szeretetével megnyitva szívünket a hitre. hogy Szűz Mária, mint igazi anya, velünk jár, velünk küzd és állandóan árasztja felénk Isten szeretetének közelségét. Ezért az Munkásmisszió is a közösség fő védőszentjeként tekint magyar hazánk patrónájára.
A váci liget lelki elmélkedésre különösen alkalmas kis erdős rész. Nem lehet véletlen, hogy a legenda szerint itt élt a város névadója Vacz remete. A templomban számos fogadalmi ajándéktárgy jelzi Szűz Mária közbenjárását, az imameghallgatásokat és a csodás gyógyulásokat.
Olyan elkötelezett katolikus ígérettevők álltak a segédpüspök atya előtt, akiknek célja azon missziós lelkületű krisztushívők közösségbe gyűjtése, akik hivatást éreznek a periférián élő munkás és agrár réteggel való foglalkozásra, és vállalják, hogy a közösség szabályai szerint és módszereivel evangelizálják őket. Ezért a Munkásmisszióban helye van minden katolikus krisztushívőnek függetlenül attól, hogy a világban milyen hivatást gyakorol.
Tagjai újabb mérföldkőhöz érkeztek: szombati ígérettételükkel hivatalosan is megerősítették elköteleződésüket Jézus Krisztus és a munkásság iránt. Fogadalmuk különleges fontos esemény volt a közösség életében, hiszen ez az a pillanat, amikor hivatalosan is elköteleződtek a Munkásmisszió szabályzata és a szolgálat mellett. A munkásrétegek és az agráriumban élők segítése, evangelizációja iránt. E közösség hittel és odaadással dolgozik azon, hogy Krisztus üzenetét eljuttassa a társadalom peremén élőkhöz. A fiatalokhoz. Hogy megtudják, majd pedig sose felejtsék el: milyen közel van hozzájuk az isteni szeretet. A költő szavaival azért is, mert „.. ezekre nem vigyázott lelki csősz! S e fiúkért valaki felelős!”
A 2024-es Mária neve búcsú miséjét az 1947-ben épült kültéri oltárnál celebrálták. A liget gesztenyefái ezúttal élő esernyőkként óvták az esőtől a több száz zarándokot és a Munkásmisszió ígéret-tevőit. A mise katolikus hívei - és a néma őszi lombok - tanúkként hallhatták a fogadalomtevők szavait: „Miasszonyunk a Boldogságos Szűz Mária és hazánknak minden szentjeire esküszöm, hogy az Úr Egyházát szeretem, s szeretetből vállalom fel a Munkásmisszió szabályait.”
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 25. csütörtök
Vilmos
Abban az időben Jézus így fejezte be a hegyi beszédet: „A mennyek országába nem jut be mindenki, aki azt mondja nekem: Uram! Uram! Csak az, aki mennyei Atyám akaratát cselekszi. Azon a napon sokan mondják majd nekem: Uram, Uram! Hát nem a te...
Összes program »