» HÍREINK »
A megnyitón Koncz Kinga igazgató elmondta, hogy a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény közel egy éve, hosszabb kényszerű zárva tartás után nyitotta meg ismét kapuit. Az „Örökség” c. állandó kiállítás mellett a mostani fotókiállítás már a negyedik időszaki tárlata a Gyűjteménynek. „Az ÉDEN c. kiállítást több mint egy éve kezdtük el tervezni. – avatta be a jelenlévőket a szervezésbe az igazgatónő - Melinda munkássága, képeinek finomsága, mondanivalójának költőisége nagyon megszólított, lenyűgözött és hálás voltam, hogy elfogadta a meghívásunkat.”
A tárlat megnyitását a váci Nagyboldogasszony-székesegyház átadásához és új oltárának felszenteléséhez időzítették távoli párhuzamot kínálva arra, hogy a látogatók közelebb érezzék magukat a szakrális terekhez. Kovács Melinda alkotásai különleges vizuális és lelki élményt kínálnak: az Éden az egy olyan belső tér, amely a lélek keresésének a leképeződése. Mindannyian követhetjük az alkotót ebbe a keresésbe, azaz mindenki magára ismerhet abban, hogy egy ideális állapot után vágyódik, amely szoros kapcsolatban van a teremtettségünkkel.
Kovács Melinda alkotásaira jellemző, hogy több képzőművészeti ágat kombinál: tárgyakat alkot, majd azok befotózását követően egy új felületen jeleníti meg őket akár újabb tárgyi kiegészítésekkel, és ezáltal új jelentéstartalommal gazdagítva az eredeti anyagot: szobrászat-fotózás-festészet metszéspontjában születnek meg a művek. A természeti képek most kerültek először fókuszba, az új sorozatban a végső alkotások összemontírozott fotókból születtek meg, amelyek így módon képesek új nézőpontot feltárni a szemlélő előtt. Egyedi, látomásos tájképek, ideális sosem volt és soha nem látható vidékek jelennek meg a képeken.
Kovács Melindát mindig érdekelték a szakrális tárgyak, amelyek hasonló alkotói újraértelmezésben jelennek meg a művészetében. A kiállításon votív tárgyakkal is találkozhatunk. Ezeket a felajánlási tárgyakat különböző kegyhelyeken helyezték el a hívek hálából gyógyulásukért, ima-meghallgatásokért. Ezek lehettek táblák, ékszerek vagy éppen egy adott imaszándékra, testrészre utaló kis szobrok, tárgyak, alkotások. A fotóművész ezekből inspirálódva alkotott és értelmezett újra fogadalmi tárgyakat.
A kiállítás külön érdekessége, hogy a műalkotások nem csak a földszinti időszaki kiállítótérben láthatók, hanem egyes darabjai tematikus megközelítésben bekerültek az „Örökség” c. egyházművészeti állandó kiállítás darabjai közé. Ezzel is kísérletet téve arra, hogy a régi és új szakrális művészet között kapcsolatot teremtsenek. Leglátványosabb darabjai ennek a kombinációnak a gyűjtemény ablakaiban elhelyezett keresztút képek, amelyek hátulról megvilágítva különleges atmoszférát teremtenek a 18. századi barokk-rokokó belső térben.
***
Kovács Melinda Esztergomban született, jelenleg Kékkúton él. A fényképészeti szakiskola elvégzése után szabadúszóként dolgozott. Különféle nemzetközi fotóművészeti alkotótáborok meghívott előadója, 2006-2016 az esztergomi Duna Múzeum galériáját vezette, 2014-2018 között az Esztergomi Fotográfiai Biennálé művészeti vezetője volt. 2021 óta a salföldi Pajta Galéria művészeti vezetője. Létrehozta a pajtagaleria.hu weboldalt, amely az alapító Török László Balázs Béla díjas fotóművész képanyagát és az általa alapított kortárs fotóművészeti gyűjteményt mutatja be. Rangos ösztöndíjakat nyert el, többek között a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjat (1992-1995), a Kultur Kontakt Ausztria fotóművészeti ösztöndíját (1999), az NKA alkotói támogatását több alkalommal, a Budapest Galéria művészeti alkotói ösztöndíját, illetve a Magyar Művészeti Akadémia hároméves alkotói ösztöndíját is megkapta (2018-2021).
Markáns stílusú, tudatos és termékeny alkotó. Munkáit folytonos kísérletezés jellemzi, miközben az eltervezett, megrendezett, esetleg megépített és utólag manipulált műveivel változatos, mégis koherens meta univerzumot épít föl. Művészetében a fotográfia, a képzőművészet, valamint a vizuális kultúra profán és klasszikusnak tekintett mozzanatai keverednek.
A kiállítás november 30-ig látogatható csütörtöktől szombatig 11.00-17.00 között. Tárlatvezetés a muzeum@vaciegyhazmegye.hu címen igényelhető, a garantált tárlatvezetés időpontja péntek 11 óra.
Kovács Melinda fotóművész október 12-én és november 16-án 16 órától zenei aláfestéssel kísért tárlatvezetést tart, amelyen Neducza Zalán közreműködik furulyán.
2024. október 6. vasárnap
Brúnó és Renáta
Abban az időben: A farizeusok odamentek Jézushoz és megkérdezték: „Szabad-e a férjnek elbocsátania a feleségét?” Próbára akarták ugyanis tenni. Ő azonban kérdéssel válaszolt: „Mit parancsolt nektek Mózes?”...