» HÍREINK »
November 12-én már a harmadik nemzeti vallásturizmus fórumot szervezte meg a Nemzeti Vallásturizmus Tanács, ezúttal hazánk kedvelt kegyhelyén, Mátraverebély-Szentkúton. A 80 fő részvételével lezajlott, vallásturizmussal kapcsolatos szakmai konferencián azok az egyházi, kormányzati és turisztikai szakemberek vettek részt, akik a magyarországi vallási értékkincsek bemutatásáért, népszerűsítéséért, szakmai és intézményi hátteréért felelnek. A konferencia célja minden évben az ismeretszerzés, a jó gyakorlatok megosztása és az együttműködések kialakítása. A rendezvény egyházi és állami tisztségviselők köszöntőjével vette kezdetét, majd a jelenlévők előadást hallhattak A stratégiai gondolkodás fontossága az egyházi értékkincsek bemutatásánál címmel. A nap kerekasztalbeszélgetéssel folytatódott, mely a stratégiai gondolkodás lehetőségeit és buktatóit fejtegette; a beszélgetés egyik vendége Bozóky Anita volt, aki fontosnak és hasznosnak találta a témát. „Minden működésnek van iránya, de nem mindegy, hogy ezt mi magunk alakítjuk, vagy csak ahogy a helyzet adja. A stratégiát nem lehet egy kaptafára ráhúzni egyetlen szervezetnél sem, vannak specialitásai, hibái, irányai – ezeket a kérdéseket jártuk körbe a vallási helyszínek esetében.”
A kerekasztalbeszélgetés után régiók szerint szekcióülések következtek. „Átbeszéltük a különböző szervezetek rövid távú stratégiáit; ki, milyen problémákba ütközik, hogy lehetne egymást megismerni, összekapcsolódni, hogy jó együttműködések tudjanak kialakulni. Beemeltük a célcsoportokat a gondolkodási körbe, és stratégiai célként jelent meg a fiatal generáció és a családok megszólítása; milyen módon és milyen eszközökkel lehetne őket is a vallásturisztika körébe bevonni, a vallásturisztikai attrakciókkal megszólítani. E kapcsán érintettük az új trendek és innovatív eszközök megjelenésének lehetőségét a vallásturizmusban, és természetesen a vallásturisztika specialitását: a személyesség kontra digitális technika egyensúlyát” – mesélte a Váci Egyházmegye turisztikai vezetője, aki azt is elmondta; dicsérendőnek tartja, hogy a vallásturisztika a turisztikán belül stratégiai szintre emelkedett, és már nemcsak a kulturális turizmuson belül értelmezhetjük.
A Váci Egyházmegyéhez tartozó szentkúti katolikus búcsújáróhelyre évente 300 ezer zarándok látogat el, ahol idén nyáron fontos fejlesztések valósultak meg; 16 családi apartmanház, egy 114 négyzetméteres fedett közösségi tér és egy 345 kilowatt teljesítményű naperőmű épült. A kálváriakápolna egy 456 férőhelyes urnatemetővel bővült, a gyerekeknek két játszóteret és egy multifunkcionális sportpályát építettek, létrehoztak egy beltéri játszószobát, emellett megújult a nagyparkoló, és 627 facsemetét is ültettek a kegyhelyen. Az apartmanokkal együtt már 200 vendég fogadására vált alkalmassá Szentkút.
Fotó: Mátraverebély-Szentkút, Nemzeti Kegyhely Facebook oldala
2025. január 26. vasárnap
Paula és Vanda
Már sokan vállalkoztak arra, hogy a körünkben lejátszódott eseményeket leírják, úgy, ahogy ránk maradt azoktól, akik kezdettől fogva szemtanúi és szolgái voltak az isteni igének. Most jónak láttam én is, hogy...