» HÍREINK »
Igazgatók és a diákönkormányzatokkal kapcsolatban álló tanárok számára szervezett konferenciát a Váci Egyházmegyei EKIF november 14-én az Althann Vendégház és Konferenciaközpontban. Az EKIF vezetősége fontosnak tartotta, hogy első lépésként az igazgatók és a pedagógusok körében felmérjék, hogyan viszonyulnak az intézményükben működő diákönkormányzatokhoz, milyen nehézségekkel találják szemben magukat. A konferencia kapcsolódik az EKIF hosszútávú céljához, mégpedig, hogy mélyhitű, a keresztény értékekhez hűséges, az állampolgári kötelezettségeiket megélő, a társadalomban aktívan szerepet vállaló fiatalokat neveljenek, ehhez pedig képesnek kell lenniük arra, hogy kifejezzék önmagukat, szerepeljenek, állást foglaljanak, hogy alakítsák a környezetüket – fejtette ki Puskás Balázs, az EKIF főigazgatója. „Az iskoláinkban kifejezetten törekednünk kell arra, hogy aktivizáljuk a diákságot, hogy mindezekre megtanítsuk őket. És ahhoz, hogy ebben sikeresek legyünk, bizonyos eszközöket alkalmaznunk kell, melyek közül az egyik leghatásosabb a diákönkormányzat intézménye.” A főigazgató szerint a diákönkormányzat előképe lehet annak a világnak, amelyben a fiataloknak felnőtté válva érvényesülniük kell. „Azt kell megtanulniuk, hogy hogyan tudnak érdeket képviselni, hogyan tudják a hangjukat hallatni, hogyan tudnak önszerveződni.”
A vezetőség számára további szempont, hogy az EKIF intézményeibe járó diákoknak megtartó közösséget biztosítsanak. „Rá kellett jönnünk, hogy csak akkor tudunk segíteni a diákoknak abban, hogy az Egyházba belépjenek, ha az iskolában tudunk közösséget formálni számukra, mert egyedül nehéz bevonni őket a vallási programokba” – mondta Ernyey Tamás, az EKIF ifjúságpasztorációs referense. Erre a feladatra is alkalmasnak találják a diákönkormányzat intézményét, így cél annak kiépítése minden iskolában, a későbbiekben pedig egy olyan csoport kialakítása a DÖK-ön belül, mely a hitéletet segíti az iskolákban.
A szakmai napon köszöntőt mondott Puskás Balázs főigazgató, majd Ernyey Tamás hittantanítása során szerzett benyomásairól mesélt, valamint arról, milyen módon tapasztalta meg, hogy a fiatalok vágynak a keresztény élet radikalitására és a közösségi tapasztalatra. A konferencia Vörös Károly, a Veresegyházi Katolikus Gimnázium DÖK kapcsolattartásért felelős pedagógusának könyvbemutatójával folytatódott. A Hogyan csináljunk diákönkormányzatot – és hogyan ne? címet viselő kiadványban a szerző az évtizedek alatt szerzett tapasztalatait összegezi, kitérve arra, milyen buktatókba és kihívásokba ütközhet egy pedagógus a DÖK működtetése során. Ezt követte Prehodáné Nagy Éva, a Veresegyházi Katolikus Gimnázium igazgatójának előadása arról, hogy a DÖK-nek milyen szerepe lehet az iskolai általános diákjólét alakításában, a kortárs segítésben, az iskolai feladatokban történő felelősségteljesebb részvételben. A konferencia műhelymunkával zárult, ahol a résztvevők megosztották egymással a jó gyakorlatokat. „Kifejezetten előremutató volt a szakmai nap, sok terv és ötlet fogalmazódott meg, például, hogy szervezzünk nyári tábort a dök-ös diákok számára, illetve gondolkodunk egy egyházmegyei diákönkormányzat létrehozásában is. Úgy látom, fontos lenne a bevált gyakorlatok alapján egységesíteni a DÖK-ök működését, mert igen eltérő, mely intézményünkben milyen keretek között és milyen hatékonysággal tud megvalósulni a diákönkormányzat munkája” – összegzett Puskás Balázs főigazgató.
A diákönkormányzatoknak gyermekjogi szempontból is kulcsfontosságú szerepük van. „A gyermekjogászok hangsúlyozzák, hogy meg kell adni a gyerekeknek a részvétel lehetőségét – ez pedig az oktatás területét nézve azt jelenti, hogy életkori sajátosságainak megfelelően részt kell tudniuk venni az iskolában zajló folyamatokban. Ez jelenthet programszervezést, vélemény- vagy szabályalkotást. Nagyon érdekes, hogy ahol magasabb a gyermekrészvétel az iskolában, ott az integráció szintje is magasabb, és ritkábban fordul elő társbántalmazás, mert felelősségteljesebben gondolkodnak a diákok, egymásra is jobban odafigyelnek.”
Ernyey Tamás EKIF ifjúságpasztorációs referens hangsúlyozta: fontos, hogy a különböző felek megtalálják az együttműködést, hogy a fiatalok számára olyan iskolai közösséget alakíthassanak ki, amelyben az evangélium és a keresztény értékek természetes módon jelennek meg. A közeljövőben a DÖK működésében érintett diákoknak is szervez konferenciát az EKIF vezetősége.
2024. december 9. hétfő
Natália
Abban az időben Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz, aki jegyese volt egy férfinak, a Dávid házából való Józsefnek. A szűz neve Mária volt. Az angyal belépett hozzá, és így...