CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Szeptemberben a Magyar Katolikus Rádió Házunk táján című műsorában Sztruhárné Grédely Irén nevelőszülő történetét ismerhettük meg, aki a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálatának Szent Rita Nevelőszülői Hálózatához tartozik. A Szabó Csilla szerkesztő-riporter által készített adást Média a Családért-díjra jelölték, mellyel azokat a magas szakmai színvonalon elkészült, nyomtatásban és online felületeken megjelent cikkeket, rádió- és televízióműsorokat jutalmazzák, amelyek a családról szólnak. A Váci Egyházmegye nevelőszülőjét és az ő gyermekeit bemutató adásra január 10-ig lehet szavazni.„Taníts meg a jég hátán is megélni” – Három lány története nevelőszülői családban – ezt a címet viseli a Magyar Katolikus Rádió Házunk táján műsorának egyik adása, melyben többek között azokra a kérdésekre is választ kaphatunk, hogy hogyan lesz valakiből nevelőszülő és milyen a valóságban ez a hivatás – mindezt egy kóspallagi családanya, Sztruhárné Grédely Irén nevelőszülő történetén keresztül. A gyámhivatalban dolgozó Irén 1999-ben lett nevelőszülő, mikor egy gyermeket nem tudott megfelelő családba elhelyezni, így magához vette. Az édesanya jelenleg három fiatal lányt nevel férjével együtt. Az adásból nemcsak a nevelőszülői létet, de a gyermekek korábbi nehéz sorsát is megismerhetjük, továbbá azt, mekkora fordulatot vett az életük, mikor a Sztruhár családhoz kerültek.
A fontos témát körüljáró adást Média a Családért-díjra jelölték; a 16 évvel ezelőtt alapított díj azokat a magas szakmai színvonalon elkészült, nyomtatásban és online felületeken megjelent cikkeket, rádió- és televízióműsorokat jutalmazza, amelyek a családról szólnak. A szakmai zsűri havonta egy hazai és egy külhoni médiamegjelenést választott ki; az így kiválasztott 2 x 12 pályamű közül kerül ki majd a Média a Családért-díj, valamint a Külhoni Média a Családért-díj győztese. A két szakmai fődíj mellé 1-1 millió forintos pénzjutalom is jár. A zsűri mellett a közönség is szavazhat december 1. és január 10. között; az olvasók által legjobbnak tartott hazai és külhoni jelölt 400-400 ezer forint jutalomban részesül. A szervezők a szavazók között Képmás-nyereményeket sorsolnak majd ki.
A díjra jelölt adás készítője, Szabó Csilla szerkesztő-riporter úgy nyilatkozott; a rádióban dolgozva felelősségének érezte, hogy ráirányítsa a figyelmet a családok nehézségeire, illetve, hogy elgondolkodtassa a nevelőszülői hivatáson azokat a szülőket, akiknek nem lehet saját, vér szerinti gyermekük. „A nevelőszülőség vagy akár az örökbefogadás jó út lehet. Irénkével találkozni öröm volt, megtapasztalni, hogy vannak ennyire önzetlen emberek, akik szeretetből azért dolgoznak, hogy másoknak jó legyen.”
Ide kattintva hallgathatják meg a nevelőszülőként dolgozó Irénnel és három nevelt lányával készült beszélgetést, ide kattintva pedig szavazhatnak Szabó Csilla - „Taníts meg a jég hátán is megélni” – Három lány története nevelőszülői családban c. adásra email-címük megadásával!
***
A Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálat által működtetett Szent Rita Nevelőszülői Hálózat egy gyermekvédelmi intézmény, mely olyan gyermekek, fiatalok számára nyújt támogatást, akik különböző problémák miatt rövidebb – hosszabb időszakra kikerülnek vérszerinti családjukból és nevelőszülők segítségére, gondozására szorulnak. A hálózat országos hatáskörű, jelenleg 220 nevelőszülői család által 600 gyermek és fiatal teljes körű ellátását biztosítja az ország több területén.
Nagyböjt kezdetén ismét elindult a 40 Nap Az Életért imaszolgálat a Váci Jávorszky Ödön Kórház bejáratánál. Hétfőnként és szerdánként rózsafüzért imádkoznak az önkéntesek, hogy a kismamák a nem tervezett babákat is vállalják. Az önkénteseket meg lehet szólítani, lehet velük beszélgetni, mert akár válsághelyzetben, akár az abortuszból történő gyógyulásban is tudnak segíteni.
Felmenői között református presbiter is volt, ezért családja jobban örült volna, ha protestáns lelkésznek jelentkezik a szeminárium helyett. Szent Ferenc által azonban meghívta az Úr már kisfiú korában. A naponkénti szentségimádás szerinte nem luxus, mindennapjainak része. Megtapasztalta a trappista szerzetesek betonkemény kolostori életét és az egyiptomi kopt keresztények feltétel nélküli istenszeretetét. Balázs András atyával papi hivatásáról, ikonfestészetről, betegápolásról, imádságról beszélgetett Takács Bence a Lélekjelenlét podcastben.
Harmadik éve dolgozik együtt a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény és a Váci Piarista Gimnázium, melynek eredménye a rajz és vizuális művészetek fakultációjára járó diákok LÉLEK-TÉR-KÉP címet viselő kiállítása. Idén Győrffy-Kovács Adrienn tanárnőnek a múzeumnak otthont adó, egykori Nagypréposti palota későbarokk épületére esett a választása.
Teológiai konferenciát szervezett a váci Apor Vilmos Katolikus főiskola a II. Vatikáni Zsinat lezárásának 60. évfordulója alkalmából. Az előadások a zsinat ma is aktuális kérdéseit tárgyalták, többek között szó esett a keleti politikáról, a kortárs filozófusok eszmerendszeréről, a hívek liturgikus képzéséről, a laikusok szerepéről az Egyházban.
Véget ért a Házasság hete kosdi programsorozata: az elmúlt napokban a közösség együtt kereste és ünnepelte a házasság "ajándékait". Különös hangsúlyt kapott az idei mottó – „A hűség szabadsága” –, amely végigkísérte az alkalmakat, és irányt mutatott a közös gondolkodásnak, találkozásoknak és ünneplésnek. Revóczi Katalin összefoglalóját olvashatják.2026. február 27. péntek
Ákos és Bátor
A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz: Ha igaz voltotok nem múlja felül az írástudókét és a farizeusokét, nem juthattok be a mennyek országába. Hallottátok, hogy a régieknek ezt mondták: „Ne ölj!”...
Összes program »