CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Az Újhatvani római katolikus plébánia hívei a Szentév első zarándoklataként január 18-án, Árpád-házi Szent Margit ünnepén a Margit-szigetre zarándokoltak Kecskés Attila plébános vezetésével. Gyurika Margit beszámolóját szerkesztve közöljük.A bátrak gyalog mentek a Keleti pályaudvartól a sírig. Szent Margit sírjánál az emlékezés mécseseinek elhelyezését követően Attila atya szabadtéri szentmisét mutatott be, amelyben Szent Margit három tulajdonságát emelte ki: engesztelt, szerette az Oltáriszentséget és a békesség embere volt.
Az evangéliumban (az okos és balga szüzek történetében) bezáródó kapukról hallottunk, de ha a remény zarándokai tudunk lenni, akkor a Szentévben kapuk nyílhatnak meg előttünk. Szent Margit életszentségével olyan gondolatokat adhat nekünk, amelyeket követve Isten vezetésével, a remény útján járva eljuthatunk végső célunkhoz.
Szülei Isten ajándékaként fogadták Margit születését és a tatároktól elszenvedett vereség miatti kétségbeesésükben felajánlották Istennek, engesztelésül Magyarország megmentéséért. Ő azonosult ezzel a felajánlással. Vezeklő életet élt, áldozatul adta magát, vezeklő övet viselt, mert tudatosan engesztelni akart hazájáért.
Margit eucharisztikus szent is volt, éjszakánként gyakran imádkozott, szentségimádást végzett.
A békesség embere is volt. Próbált békét teremteni az emberi kapcsolatokban, elsősorban családjában. De ő maga is személyes életében erről a békéről tett tanúbizonyságot.
„Ha a mai ember igazán felfedezné ki volt Margit, sztár lenne, csak 800 évvel megelőzött minket.” – fejezte be szentbeszédét Kecskés Attila plébános.
A szentmise végén Attila atya Szent Margit imájával ajándékozta meg a résztvevőket, biztatva, hogy gyakran imádkozzuk hazánkért, kérve Szent Margit hathatós közbenjárását.
A szentmise és rövid ebédszünet után ismét körül álltuk Szent Margit sírját és elimádkoztuk litániáját. Hálatelt szívvel, lelkiekben feltöltődve indultunk hazafelé.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »