
» HÍREINK »
Ferenc pápa karácsony este a Szent Péter-bazilika Szent Kapujának ünnepélyes megnyitásával hivatalosan is megnyitotta a jubileumi szentévet, mely 2026. január 6-án zárul le. A szentévi időszakban az Egyház hagyománya szerint különleges bűnbocsánat nyerhető el, a hívek teljes búcsúban részesülhetnek, ha teljesítik az előírt feltételeket (ezekről bővebben ide kattintva tájékozódhatnak).
A búcsú az Egyház hathatós közbenjárása Istennél valamely ideig tartó büntetés elengedéséért, olyan bűnök esetében, amelyeket, mint bűnöket, már eltöröltek a szentgyónás vételével. A gyónás visszavezet a kegyelem állapotába, azonban a bűn nyomai, következményei, a kialakult rossz szokások megmaradnak bennünk, lelkünkben, pszichénkben, reflexeinkben, ezért van szükségünk megtisztulásra, vezeklésre. A búcsú elnyerésének többféle módja is van, melyek közül egyik a zarándoklat. Jó hír, hogy nem kell Rómáig utaznunk ahhoz, hogy részesülhessünk a kegyelmekben; országszerte és egyházmegyénkben is több kegyhelyen élhetünk a kiengesztelődés ezen különleges lehetőségével!
1. Máriabesnyői Nagyboldogasszony Bazilika
1758-ban Grassalkovich Antal gróf elhatározta, hogy a loretói Boldogságos Szűz tiszteletére kápolnát építtet hálából, mivel halálos betegségben szenvedő felesége meggyógyult. A pontos helyről azonban még nem döntött. Akkoriban a gödöllői út mentén egy domb tövében, valószínűleg még a 13. században itt lakó premontreiek által épített templom 300 esztendős romjai álltak, sűrű erdőséggel eltakarva. E romok láttán a gróf úgy gondolta, legalkalmasabb lesz, ha e hajdani templomot építteti újra a Szent Szűz tiszteletére. A gróf stájer kapucinus atyákkal az olaszországi Loretóból egy Szűz Mária-szobrot hozatott – a libanoni cédrusfából készült egy méter magas kegyszobor ma is látható a főoltár mögött.
A kápolna építése hamarosan megkezdődött, a romok eltakarítása közben azonban nem várt dologra bukkantak: egy elefántcsontból készült Mária-szoborra! A gróf a szobor megtalálását égi jelnek vette, és családi ékszerekből koronát készíttetett a Kis Jézusnak és Szűz Máriának, drágakövekből pedig övet is rakatott a szoborra. A megtalált Mária-szobor és az ima-meghallgatások híre igen nagy számú zarándokot kezdett vonzani, ezért a gróf szükségesnek látta a kápolna kibővítését, így egy alsó és felső templomot is építettek. A templom köré később keresztút és zárda épült, amely ma Mater Salvatoris néven lelkigyakorlatos házként, konferencia-központként és zarándokszállásként szolgál. A máriabesnyői kegytemplom miserendjéről és liturgikus alkalmairól ide kattintva tájékozódhatnak!
2. Márianosztrai Magyarok Nagyasszonya-bazilika
„A mi Máriánk” – ezt jelenti Márianosztra neve. A Börzsönyben megbújó kis falucska nemcsak nevében, de történetében és látnivalóiban is erősen vallásos kötődésű. Legnagyobb büszkesége az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok gyönyörű kegytemploma, melyet Nagy Lajos király építtetett. Itt nevelkedett fel a király lánya, Szent Hedvig.
A török hódoltság során a komplexum rommá vált. A 18. századi átépítés után a templomot újraszentelték, és ekkor kapta meg a częstochowai Jasna Góra pálos kolostor Fekete Madonna-képét. 1786-ban a feloszlatott pálosoknak el kellett hagyniuk a kolostort; az egykori kolostor ma már több mint 150 éve működik fegyházként – ennek a különleges kettős köteléknek állít emléket a Pálos-rendi és börtöntörténeti kiállítás. 1989-ben a pálosok visszatértek Magyarországra, hogy gondozhassák ezt a szentélyt is.
A Bazilika közelében található a kálvária, amely hamar zarándokhellyé vált. 1771-ben mészkőből faragott, korpuszokkal ellátott keresztekkel cserélték föl a korábbi fakereszteket, majd fölépítették a Szent Sír – Sziklasír kápolnát, melynek bástyaszerű építménye a 20. század végi átépítés eredménye. A Márianosztrára érkező zarándokok egy másik fontos kegyhellyel is találkozhatnak útjuk során, ez pedig a Malomvölgyi forrásnak is nevezett Mária-kút, melyet az 1900-as évek elején készítették a márianosztrai, szobi és ipolydamásdi bányászok és kőfaragók. A kúthoz több csoda is fűződik, kristálytiszta vizét a rövid ideig Márianosztrán raboskodó Mindszenty bíboros is megáldotta. A márianosztrai kegytemplom miserendjéről és liturgikus alkalmairól ide kattintva tájékozódhatnak!
3. Mátraverebély-Szentkúti Nagyboldogasszony-bazilika
A hagyomány szerint 1091-ben a Szent Lászlót üldöző kunok egy völgybe szorították a királyt, aki egy szakadék fölé ért, de onnan reménytelen volt a továbbjutás. Ekkor lovával átugratta a szakadékot, és a legenda szerint a patkószegek nyomán forrásvíz fakadt, mégpedig gyógyító forrás. Az első, írásban is rögzített gyógyulás a környékbeli török hódítás zavaros időszakát követően a XVII. században történt, amikor egy néma pásztorfiú egy patkónyomból vizet ivott a falu fölötti hegyen, és visszakapta beszélőképességét. A hagyomány szerint Szűz Mária jelent meg egy tölgyfa koronájában a fiúnak, és az ő utasítására ivott a fa gyökerei között talált vízből. Miután a gyógyulások száma nőtt, néhány esetet megvizsgálva 1700-ban XI. Kelemen pápa is búcsúengedélyt adott a zarándokhelynek. Az 1710-es években épült fel Szentkúton az első kőkápolna, Almásy János földesúr pedig Balogh Antal szentkúti remetepap segítségével felépítette a mai kegytemplomot és mellé egy kolostort.
A kegyhelyet a XVIII. század közepén ciszterci szerzetesek látták el, de a török idők óta a ferencesek is részt vettek a búcsúsok lelkipásztori szolgálatában. 1772-től már ők laktak a szentkúti kolostorban. A kegyhely fejlődését a kommunizmus megakadályozta, a szerzetesek a rendszerváltással térhettek vissza a zarándokhelyre. A ’90-es évek elejétől fogva fokozatosan megerősödött a gyalogos zarándoklatok hagyománya. 2006-ban a Nagyboldogasszony búcsún Erdő Péter bíboros Szentkutat mint Magyarország legjelentősebb búcsújáróhelyét Nemzeti Kegyhellyé nyilvánította. Napjainkban évente körülbelül 200 000 zarándok látogatja a szentélyt. A természet szépsége, az Irgalmas Atyával való találkozás a szentmisében, gyóntatásban és a prédikációkban, az imameghallgatásokban pedig Szűz Mária anyai szeretetének megtapasztalása teszi évszázadok óta különlegessé a kegyhelyet. A mátraverebélyi kegytemplom miserendjéről és liturgikus alkalmairól ide kattintva tájékozódhatnak!
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...