CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
2014. március 22-én, szombaton a Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata megtartotta képzési napját. Ez a nap nemcsak arról szól, hogy az új önkéntesek megismerhessék a betegek felkeresésének és a velük való beszélgetésnek a módját, hanem találkozik ilyenkor az összes beteglátogató önkéntes és a kórházaknál szolgáló lelkigondozók is.Ez a képzési nap a 10 éves kórházlelkészi szolgálat életében a 8. alkalom. Az elmúlt év végéig jelentkezett, és az év első hónapjaiban felvételi beszélgetésen megfelelt önkéntesek vesznek részt ilyenkor „képzési napon”, amelyen bevezetést nyernek ennek a speciális szolgálatnak a mindennapos teendőibe.
A megyéspüspöki köszöntő és a napindító imádság után először a hatvani kórháznál szolgálatot teljesítő lelkigondozó, Brazda Judit mondta el azt, hogyan működik náluk a beteglátogató szolgálat. Minden beteglátogató önkéntesnek megvan a saját kórházi osztálya, ahol már családtagként fogadja őket a kórházi személyzet. Tudják, hogy melyik nap, hány órán keresztül számíthatnak az ő munkájukat is segítő, a magányos és gondokkal küzdő betegeket meglátogató, velük beszélgető szolgálattevőre. Előadásának címe „Mit kell csinálni egy önkéntesnek Hatvanban? Milyen az élet nálunk?” volt.
Tanúságtételek következtek: Dobos Gizella és Mucsi Terézia (akik a hatvani kórháznál önkénteskednek) mondták el, hogyan készülnek egy-egy napra. Imádsággal, a Szentírás olvasásával nyitogatják lelküket, hogy elég fogékonyak legyenek embertársaik szükségére, megértsék, sokszor szavak nélkül is, mi lakik a másik szívében, milyen fájdalom kiált meghallgatás után.
Székely Judit, a kistarcsai kórház onkológiai osztályának főnővére „Hol segítek? Mivel segíthetek? Mit ne tegyek?” - c. előadásában mutatta be az egészségügyi környezetet, ahová az önkéntesek érkeznek.
Faragó Artúr, a szolgálat vezetője első előadásában nemcsak a szolgálat történetét elevenítette fel, hanem felhívta a figyelmet, milyen tulajdonságokkal és motivációkkal kell rendelkezni, hogy eredményes lehessen a beteglátogatás. A fontos szakmai ismeretek mellett az elengedhetetlen szeretetet, jóságot és hitet, békességet emelte ki, amelyek, ha nincsenek ott a beteglátogató szívében, nem lesz érthető a tanúságtétel, nem fog célba érkezni a vigasztalás, bátorítás.
A kiscsoportos beszélgetés és az ebédszünet után a második előadásában már a szakmai ismeretek következtek. Szó volt arról, mik a szükséges keretek, lépések, hogy kialakulhasson a meglátogatottal a bizalmi kapcsolat. Sok minden: látvány, szagok, kórházi kellékek zavarhatják a beszélgetőket, ezzel meg kell küzdeni mindkét félnek. A kommunikáció alapvető szabályaival is megismerkedhettek a jelenlévők, testbeszéddel, nyitott-zárt mondatokkal, segítő műfajokkal. Természetesen a kommunikációt nehezítő körülmények, módszerek és mondatok is szóba kerültek.
A nap kiscsoportos beszélgetései segítették, hogy összeismerkedhessenek a régi és új önkéntesek. Vélemény-, tapasztalatcsere, a motivációk megosztása, örömök és nehézségek kibeszélése segítette az újak beilleszkedését, annak érzését, hogy befogadottnak érezhessék magukat a kórházlelkészi szolgálat önkénteseinek nagy csapatába, mely jelenleg 90 tagból áll.
Csordás Mirjam
irodavezető
Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata
http://korhazlelkesz.hu/
Dunántúli szakrális helyeket látogatott meg a Váci Egyházmegye hitoktatóinak egy csoportja, közel hatvanan keltek útra. Különlegesség volt ezúttal, hogy a hitoktatókkal házastársaik is velük tartottak erre a zarándoklatra. A zarándoklat lelki vezetője Balogh László atya, a Váci Egyházmegye hitoktatási referense volt.
A Misszió Tours Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében 13. alkalommal elinduló Boldogasszony-zarándokvonatot és több mint 800 utasát Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntötte, majd Marton Zsolt váci megyéspüspök, a zarándokvonat lelki vezetője áldotta meg május 21-én a budapesti Keleti pályaudvaron.
Michael Wallace Banach érsek, pápai nuncius nagyon pozitívan értékelte a magyar katolikus iskolák munkáját a II. Lumen Educationis – Katolikus Oktatási Innovációs Konferencián tartott előadásában. Az eseményen a munkaerőpiac és az oktatás kapcsolata volt a fő téma, de a nap zárásaként átadták a Katolikus Innovációs Díjakat, valamint megünnepelték a Váci Egyházmegyében 10 éve működő Családi Életre Nevelés program jubileumát. A Szent Mihály Intézményfenntartó sajtóanyagát közöljük.
Új intézménnyel gyarapodott a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálata az Alsónémediben átadott Bóbita bölcsődével. A 14 férőhelyes bölcsődét Kelemen Zoltán plébániai kormányzó áldotta meg, Moys Gábor, a Szamaritánus Szolgálat lelkivezetőjével, valamint Faragó Csaba református lelkésszel közösen. Köszöntőt Dr. Tüske Zoltán, a település polgármestere mondott.2026. május 23. szombat
Dezső
Amikor feltámadása után Jézus még együtt volt övéivel, Péter látta egyszer, hogy utána jön az a tanítvány, akit Jézus szeretett. Az, aki a vacsorán odahajolt hozzá, és megkérdezte: „Uram, ki az, aki téged...
Összes program »