CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Az EKIF hosszútávú céljai közé tartozik, hogy az iskolai közösségeket megerősítsék és a közösségekben az evangéliumi értékek megjelenését elősegítsék. Ez pedig nem működhet a diákönkormányzatok nélkül, ezért is volt fontos mérföldkő az első DÖK-konferencia megrendezése.Közös munkával és remélhetőleg minél több gyümölccsel zárult az első alkalommal megrendezett DÖK-konferencia, amelynek a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpont adott otthont. Összesen 15 iskolából, 18 tanár és 46 diák (6. évfolyamostól 13. évfolyamosig) jött el Szolnoktól Balassagyarmatig, Hatvantól Dunakesziig. Fontos kiemelni, hogy a tanárok önként kapcsolódtak a konferencia-sorozathoz, amelynek ez volt a második állomása. A hosszútávú cél, hogy elindulhasson a jövőben az Egyházmegyei Diákszövetség, míg a konferencia fő célja, hogy a DÖK működtetői, diákok és tanárok együtt hallassák a hangjukat.
Az átalános tapasztalat az – ami Puskás Balázs, az EKIF főigazgatója szerint korszellemnek is mondható –, hogy a diákok kevésbé mernek beleállni a saját maguk képviseletébe. A cél viszont az, hogy kapjanak egy olyan élményt, amellyel apró lépésenként ez megváltozik és hosszútávon tudják kamatoztatni a megszerzett tudást.
„Volt már egy előzetes konferenciánk tavaly ősszel, amikor a diákönkormányzatok összekötő tanárait hívtuk meg, illetve az igazgatókat. A célunk az az, hogy aktivizáljuk a diákokat. Azt szeretnénk, ha a részvételük azokban a folyamatokban, amelyekben ők részt vehetnek az iskolákban, az egyre hangsúlyosabb lenne. Lépcsőzetesen haladunk, ez most a második lépcsőfok, a harmadik konferencia pedig az év második felében lesz. Végül pedig szeretnénk létrehozni jövő januárban egy egyházmegyei diáktanácsot is.”
Fontos szempont, hogy a diákok is megismerjék az EKIF stratégiáját, elképzelését, de az is ugyanolyan lényeges, hogy elképzeléseiket, kritikai észrevételeiket is elmondhassák. Ernyey Tamás, az EKIF ifjúságpasztorációs referense és az esemény főszervezője szerint hosszú, de gyümölcsöző folyamat eredménye a DÖK-konferencia.
„Éppen 3 éve, hogy az EKIF elindított egy ifjúságpasztorációs projektet, amelyben az volt a cél, hogy közösségeket segítsünk még inkább aktívan olyan helyzetekben, ahol a diák és a tanár is jól érzi magát. Ennyi idő kellett, hogy összeérjen mindenkinek a vágya. Ebben valószínűleg a Jóisten keze is benne volt. Mi azt kértük, hogy közösség, Ő azt kérte, hogy türelem és ebből ért össze az, hogy DÖK-konferenciát tudtunk szervezni, ahol a tanárok és diákok együtt gondolkodnak a jövőjükről.”
Az egésznapos program során általános iskolások és gimnazisták kiscsoportokban, interaktívan is megismerhették egymás működési struktúráját, míg délután Vörös Károly, a Veresegyházi Katolikus Gimnázium DÖK kapcsolattartásért felelős pedagógusa árulta el előadásában többek között azt, hogy mire jó a diákönkormányzat és mire nem. Hasznos gyakorlati példákkal is ellátta a diákokat és tanárokat, valamint fontos feladata lesz, hogy az EKIF kérésére a jövőben monitorozza a diákönkormányzatok működését.
Sokan működtek közre a konferencia megvalósításában, mert fontosnak tartották, hogy találkozzanak a DÖK-képviselőkkel és párbeszédet folytassunk egymással.
KÖZREMŰKÖDŐK:
Puskás Balázs, EKIF főigazgató
Sudár Balázs, EKIF HR-vezető
Ernyey Tamás EKIF pasztorális referens (főszervező)
képzők: Szebenyi Marianna, Tekse Balázs, Vitéz András
Vörös Károly: a DÖK szakmai támogatója
Arnold Fülöp: hitoktatási igazgató-helyettes
Hont vármegyében 1782-ben gyilkosság és emberevés vádjával ítéltek el közel száz cigány embert. Kínvallatással kicsikart vallomásuk alapján negyvenegyet kegyetlen módon kivégeztek. Rájuk emlékeztek a Pest megyei Kemence község határában október 19-én, ahol az egykori kivégzőhelyen emléktáblát áldott meg Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke. A Magyar Kurír írását olvashatják.
Idén októberben huszadik alkalommal rendezték meg azt a világszintű kezdeményezést, amely keretében egymillió gyermek imádkozza a rózsafüzért a világ egységéért és a békéért. A kampány hazánk iskoláiban is elterjedt, és több intézmény vett részt benne, köztük a Szent Mihály Intézményfenntartó (SZEMI) több oktatási intézménye és óvodája. A SZEMI által készített beszámolót közöljük.
Hogyan lehet felkészülni a szülői szerepre? Milyen segítséget adhat egy szülésfelkészítő tanfolyam? A férfiaknak hogyan lehet segíteni a várakozás időszakában? A szülővé válásról fogunk beszélgetni, többek között arról, hogy a szülői szerepre való felkészülés, a gyermek születése, majd a gyermekágyi időszak hogyan formálja az újdonsült édesanyát, édesapát, és hogy milyen segítséget kaphat egy pár a szülővé válás lelki útján. Király Eszter vendége Kosztolányi Anna Róza, szülésznő, bába, gyermekágyas segítő, aki szülésfelkészítő tanfolyamot, sőt újdonsült szülőknek szóló csoportokat is vezet.
Október 16-18. között tartották meg a 30. jubileumi Családkongresszust a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Családbizottsága szervezésében „Reményünk a család – a mi ünnepe az én világában” címmel. A PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontban tartott eseményen Vácon az egyházmegyék családreferensei, papok és világiak, különböző korú házaspárok vettek részt, akik elkötelezett segítői a családpasztorációnak. Az előadások visszatekintettek a 30 év alatt megtett útra és a családok támogatására életre hívott jelenlegi jó gyakorlatokat mutattak be.2025. október 26. vasárnap
Dömötör
Abban az időben: Az elbizakodottaknak, akik magukat igaznak tartották, másokat pedig megvetettek, Jézus ezt a példabeszédet mondta: Két ember fölment a templomba imádkozni, az egyik farizeus volt, a másik vámos. A farizeus megállt, és...
Összes program »