CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Sajtóapostoli beszámoló Érsekvadkertről az Életúton Sillye Jenővel c. dokumentumfilm bemutatójáról. Molnár Arnold írását szerkesztve közöljük.Beszélgetéssel egybekötött filmbemutatóra gyűltünk össze 2025. március 22-én délután a Kolping házban. Sillye Jenő településünk és közösségünk régi barátja, így a köszöntő során felelevenítettük a közös emlékeket: 1990.december 30-ai templomi szolgálatot és a 2018. évi gitáros tábort az erdei háznál. Ezt követően Máthé György plébános atya kérdései nyomán Jenő beszélt a kezdetekről, az egyházi és világi körök okozta nehézségekről, a kommunista diktatúra egyház és közösségellenes megnyilvánulásairól. De leginkább az Isten gondviselő szeretetéről tett tanúságot, amely a sok küzdelem mellett megtartotta és megerősítette őt.
Sillye Jenő életéről az Apostol TV készített dokumentumfilmet. Ebben felesége, Julcsi és régi barátja, Diószegi László társaságában keresi fel életének legfontosabb helyszíneit és a munkásságát segítő karizmatikus személyeket. Az alkotás a személyes emlékek felelevenítésén túl a Kádár-korszak egyháztörténetébe is bepillantást enged, feltárva, hogy a Szentlélek a „három T” korszakában (tiltott-tűrt-támogatott), hős lelkű papok és áldozatos, bátor keresztények szolgálatán keresztül csodálatos megújulással ajándékozta meg egyházunkat és népünket, miközben a kommunista diktatúra üldözte az egyházat. Sillye Jenő az 1970-es évek elején először a verőcei, majd a nagymarosi, felsőgödi és kismarosi plébánián játszotta első dalait. Kezdettől fogva beszélt és vallott a hitéről, amikor a dalszövegekben megfogalmazott gondolatokat kibontotta. Tevékenységét, apostolkodását segítették azok a fiatal, bátor papok, akik ezeken a településeken szolgáltak és ifjúsági közösségeket vezettek. Kapcsolatuk és együttműködésük követendő példaként szolgál ma is.
Sillye Jenő dalai bejárták az egész országot, amit igazolt is, hogy a filmben felcsendült dalokat a megjelentek vele együtt énekelték.
Zárásként a Hozzád emelem a lelkem, a Mentsd meg a lelkem, valamint a Világnak Krisztus kell című dalokat énekeltük együtt a szerzővel, aki a dalok között a szövegek alapján megfogalmazott gondolatokkal újra tanúságot tett hitéről és a Mennyei Atya végtelen szeretetéről: „Hozzád emelem a lelkem, benned bízom Istenem!”.
Szöveg: Molnár Arnold, Fotók: Kristók János
További vetítések megszervezésére az Apostol tv várja a jelentkezéseket: +36 1 707 3333 info@apostoltv.hu.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.
Restaurálták a Váci Egyházmegyei Könyvtár két értékes Káldi-kötetét2026. június 22. hétfő
Paulina
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne ítélkezzetek, hogy fölöttetek se ítélkezzenek! Amilyen ítélettel ítélkeztek, olyannal fognak fölöttetek is ítélkezni, és amilyen mértékkel mértek, olyannal...
Összes program »