
» HÍREINK »
A Váci Egyházmegyében a hosszútávú tervezés részeként született meg 2021-ben az elhatározás a Missziós Plébániai Egységek létrehozására. Cél volt, kevesebb lelkipásztor is megfelelő módon tudjon gondoskodni a hívekről egy adott területen, hiszen tudjuk, hogy a papi hivatások száma csökken. A „Missziós Plébániai Egység” olyan lelkipásztori és területi egységet jelent, amelyet egy plébános irányít, több plébániát és plébániarészt összefogva, de egységes, missziós szemléletű pasztorális koncepció szerint. A Missziós Plébániai Egység a szakmaiság, szubszidiaritás, szolidaritás, szinodalitás és szakramentalitás alapelvei mentén működik. A plébános munkáját adott esetben más lelkész is segítheti (káplán, kisegítő lelkész, helyettes plébános), de jellemzőbb, hogy állandó diakónus van mellette, valamint a missziós egyháztanácstag tagjai, a plébániai egyháztanács tagjai, továbbá a közösségszervező animátorok és a plébániai intézők. A Váci Egyházmegye 295 településének 20%-a kezdte meg a felkészülést 9 körzetben arra, hogy Missziós Plébániai Egységként működjön a jövőben. Ebben a felkészülésben évente három központi képzési napon vehetnek részt a küldöttek, valamint elindultak helyi szinten is a találkozók, képzések.
A cserháti körzetben az első találkozóra március 29-én került sor, amelyen részt vett Hulitka Róbert plébános atya, Simon Zoltán plébániaszervező diakónus és a Váci Egyházmegye pasztorális munkatársai. A lelkipásztorok meghívták a hozzájuk tartozó tizenegy településről azokat a kulcsembereket, akik a plébániai élet mindennapi szervezésében rendszeresen együttműködnek, akikre a továbbiakban „missziós küldöttként” számítanak.
A délelőtt vezérfonala az imádság, az ismerkedés és az egyházról kialakult képekkel kapcsolatos gondolatok megosztása volt. Bár a jelenlévők közül sokan most találkoztak először, mégis bizalomteljesen és nyitottan mondták el már a bemutatkozó körben is saját „mini hitvallásukat” vagy megtérésük sűrített, néhány szavas történetét.
A résztvevők először egyénileg dolgozták fel egyház-élményeiket, majd ezeket párokban tudták átadni egymásnak. Ezek során olyan témákról beszélgettek, mint például családi örökségeik, történések a gyermekkorukból, amelyek az egyházról szóltak, települési, rokonsági élményeik, amelyekben a közösséget megtapasztalták. Megemlítették az őket formáló papokat, egyházi vezetőket, illetve kitérhettek kríziseikre és a közösségekben megélt váltásokra, nehézségekre is. A résztvevők eltérő úton, helyen, körülmények között haladtak, mégis sok közös pontot találtak. Ilyen volt például a ministráns- és ifjúsági közösségek szerepe az életükben, a vallásos vagy hívő nagycsalád örökségének fontossága, a vallásos hagyományok gyakorlása által közvetített megtartó erő tapasztalata (betlehemezés, pásztorjáték, Mária-lányok, búcsúi körmenet, litániák). Azt is ki lehetett mondani, hogy ma ezek talán kevésbé vonzóak a plébániai közösség tagjai számára. Fontos szerepe volt a közösségekben az informális együttléteknek is, mint a közös foci, hittantáborok, kirándulás, ahol egyházi vezetőkkel kötetlenebb formában tölthettek időt, ismerkedhettek és közben tanúság volt számukra hétköznapi életük és Jézusba vetett hitük.
Gulyás Péter, az Egyházfejlesztők munkatársa, a program moderátora olyan kulcsszavakkal készült, amelyek segítettek az egyházképünk bemutatásában úgy, mint családegyház, megtérők egyháza, élő kövek, a Jó pásztor nyája, és így tovább. A megosztás során letisztult gondolatokat egy-egy ilyen egyházkép-kocka kiválasztásával összegezhették a résztvevők.
A Váci Egyházmegye egyházképéről való közös gondolkodással zártuk az alkalmat. Átnéztük, mi Marton Zsolt püspök víziója erről, milyen út vezethet bennünket a jövőben majd a Missziós Plébánia Egységek kialakításában.
A Cserhát Missziós Egységgel megkezdett munka nyáron folytatódik tovább.
Bábik Noémi
Fotó: Cserhátsurányi Plébánia
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...