
» HÍREINK »
Az OKGYK és az OEMT rendszeresen szervez tagjainak és munkatársainak konferenciákat, képzéseket, szakmai kirándulásokat, hogy jobban megismerjék az egyes egyházmegyék művészetileg értékes kincseit és tapasztalatot cseréljenek a szakrális művészet jelenlegi helyzetéről, valamint egymást kölcsönösen segíteni tudják szakmai kérdésekben. A szakemberek között találunk egyházi gyűjteményvezetőket, építészeket, művészettörténészeket, restaurátorokat. Az OEMT-ben képviseltetik magukat az egyházmegyék, valamint azon szerzetesrendek is, amelyek nagyobb műemléképületeket, jelentős műtárgyállományt birtokolnak vagy használnak, hasznosítanak.
A váci kirándulás fő programpontja a 2021-2024 között belülről felújított Nagyboldogasszony-székesegyház megtekintése volt. A napot szentmisével kezdték a látogatók, amelyet dr. Varga Lajos segédpüspök mutatott be.
Ezt követően Molnár Vajk egyházmegyei főépítész ismertette a székesegyház felújítását, amelynek célja a restaurálás és modernizálás volt, hogy az alkalmas legyen liturgikus és turisztikai szempontból a 21. századi követelményeknek megfelelő használatra. A belső felújítás legtöbb előkészítést igénylő és legfontosabb eleme a székesegyház freskóegyüttesének a restaurálása volt, amelynek során közel 5000 m2 falfelület újult meg, beleértve a díszítőfestés 18. századi, eredeti állapotának megfelelő helyreállítását is. A teljes templomtérben helyreállították az eredeti architekturális díszítőfestést. Restaurálták Franz Anton Maulbertsch a „Mennyország dicsősége” c. kupolafreskóját és a vele szoros tematikus kapcsolatban álló Mária látogatása Erzsébetnél c. főoltárképet. A székesegyház belsőépítészetileg is megújult, és egy modern, de formavilágában a székesegyház 18. századi díszítésére reflektáló oltár és ambó született meg. A templom művészeti értékeit és műtárgyait Varga Lajos segédpüspök mutatta be, kiemelve a templom püspöki székesegyház funkciójából adódó különlegességeket.
A látogatók megismerhették a püspökség egykori gazdasági épületéből két évvel ezelőtt jelentős átalakítással létrejött PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontot is, ahol konferenciaterem, többszázfős konyha, étkező, kávézó, shop szolgálják ki a rendezvényeket és az ide érkező látogatócsoportokat.
Délután Simon Mária egyházmegyei főmérnök és Maracskó Izabella restaurátor a püspöki palota földszinti irodáinak felújítása során elvégzett munkákról beszéltek a látogatóknak. Műemléki épület jellegéből adódóan elvégezték a kötelező falkutatást, amelynek eredményeképpen az alapmeszelés fölött lévő második festett réteget tárták fel a szakemberek. Mivel ennek során a legrégebbi rétegből viszonylag sok elemet megfelelően fel lehetett tárni, ezért az a döntés született, hogy ezek sablonját elkészítve restaurálják az egykori klasszicista kifestést a tárgyalónak szánt helyiségben. A kisebb irodákban és a folyosón tanúfelületeket hagytak csak meg. Külön figyelmet fordítottak a fal-ajtó-ablak színeinek kiválasztására, így azok szép összhangba tudtak kerülni és a korhű bútorokkal, ugyanakkor technikailag modern berendezéssel a mai kor elvárásainak is megfelelő reprezentatív tárgyaló helyiség jöhetett létre.
Ezt követően Marton Zsolt megyéspüspök köszöntötte a vendégeket, aki elmondta, hogy fontos, hogy a saját kincseinket valamennyien megbecsüljük. „A fiataljaink akkor fognak tudni a jövő felé nézni, ha tudják, mi az az örökség, amire építhetnek.”- tette hozzá a püspök, majd körbevezette a szakembereket a palota azon szintjén, amely egykor a barokk püspökök hétköznapi élettere volt, mára azonban 18. századi eredeti berendezésével és patinájával elsősorban a turistákat vonzza. Marton Zsolt saját lakrésze is ezen a szinten helyezkedik el, azonban elődeihez képest jóval szerényebb körülmények között él egy apartmanban, amelybe szintén bekukkanthattak a vendégek.
A tartalmas program következő jelentős állomása a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény meglátogatása volt, ahol a napokban nyílt meg az új időszaki kiállítás „Időtálló szentségek - várostörténeti kitekintés a betegek szentségén keresztül” címmel. Az időszaki és állandó kiállításon és a műemlék épület egyedi késő barokk, rokokó kifestéssel rendelkező termein Koncz Kinga, a Gyűjtemény igazgatója vezette végig a látogatókat. Beszélt a gyűjtemény történetéről, mindennapjairól, a szervezeti és működési rendszeréről, valamint műtárgyállományáról, melyet a múzeumi kollégák nagy érdeklődéssel hallgattak.
A legkitartóbbak ezt követően még visszatérhettek a püspöki palota kertjébe, ahol Hubayné Dr. Horváth Nóra tájépítész a helyszínt bejárva ismertette az érdeklődőkkel a Magyarországon egyedülálló történeti kert feltárásnak folyamatát és a helyreállítási terveket.
A szakmai nap során a résztvevők számos új ismerettel gazdagodhattak és hálásak voltak a jól előkészített program gördülékenyen lebonyolításáért. Köszönetet mondtak a szakmai vezetésért és dícsérték a PüspökVác Rendezvényközpont színvonalas vendéglátását.
2025. május 21. szerda
Konstantin
Abban az időben Jézus ezt mondta tanítványainak: Én vagyok az igazi szőlőtő, és Atyám a szőlőműves. Minden szőlővesszőt, amely nem hoz gyümölcsöt bennem, lemetsz rólam, azt pedig, amely gyümölcsöt hoz,...