CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Június 26-án Szent László vigíliát tartottak a vácszentlászlói Szent László templomban. A szentmisét Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök celebrálta. A liturgián koncelebráltak: Baffi István, Kecskés Attila, Kozsuch Zsolt, Miklós Zalán és Széle László plébánosok a környező településekről.Már többedjére bizonyítják a vácszentlászlói és a környékbeli hívek fantasztikus összetartásukat ezen a pest vármegyei apró településen. Fél órával a szentmise előtt megérkezve a helyszínre már érezhető az izgalom, a sürgés-forgás, szorgalmas kivitelezése az alaposan megtervezett és szervezett ünnepségnek. Ahogy várakozunk, meglepődve tapasztaljuk, hogy egymás után érkeznek az esperesi kerület papjai, egyre több hívő, kórista. Az egyházközség ministránsait derűs türelemmel irányítja vezetőjük, a tavalyi évben akolitussá avatott Bálint Tamás: épp berendezik a szentmise utáni agapéhoz a sátrakat, asztalokat. Az atyák közben felkészülnek a szentmiseszolgálatra meghívójuk, a Hatvani kerület esperese, Palya János Tura, Vácszentlászló, Valkó plébánosának irányításával, akinek még így is jut ránk ideje. Egy röpke kérdés után, hogy lesz-e lehetőség szentgyónásra még a szentmiséig, egy „Persze, hogyne, máris!” után, már vezet is bennünket a gyóntatószék felé. Míg várakozunk, a kórus már finomhangolja hangszálait a kezdő énekhez Tóth-Telek Zita karvezetővel.
Este 6 óra, felhangzik az Ecce sacerdos magnus (Halmos László), a szentélybe bevonul a klérus: Baffi István boldogi plébános, Kecskés Attila Új-hatvani plébános, Kozsuch Zsolt dányi plébános, Miklós Zalán zagyvaszántói plébános, Széle László lőrinci plébános. A szentmise elején az egyháztanács elnöke köszönti Dr. Fábry Kornél püspök atyát. A Turai Magyarok Nagyasszonya kórus és a Vácszentlászlói Templomi kórus együtt emelik az ünnepély fényét többek között Kodály Zoltán „Magyar miséjé”-vel. A püspök atya prédikációjában a Szentek nekünk állított példájáról beszél, amit Szent László nevének betűiből állított össze és fejt ki: a Lelkiismeretesség, Áldozatkészség, Szentség, Lovagiasság, Országszeretet, avagy hazaszeretet hogyan mutatkozott meg az ő életében, és hogyha követjük példáját mi is. „Magyarországnak még nagyon hosszú ideig van jövője.” – zárja gondolatait. A szentáldozást követően meglepetésképpen felcsendül a Fábry Kornél püspök atya által megzenésített „Az Úrral való egység imája” gitáros kísérettel. A Himnusz hangjai után a kivonuló ének alatt csak lassan kezdi a mosolygó közösség az istenházának padjait maga mögött hagyni.
A templom mellett megterített asztalokon a helyi közösség által nagy szeretettel készített finomságok és hűsítők várják a rekkenő hőségben összegyűlt ünneplőket, hogy a lelki feltöltődés után testileg is felfrissülhessünk együtt, egy közösségként. Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult ennek a szép ünnepnek a megvalósulásához!
Fotó: Vácszentlászlói Egyházközség
Az alkoholizmus kialakulása általában egy hosszú, 10-15 éves folyamat eredménye. Hátterében mindig a „nem vagyok szerethető” érzés vagy valamilyen lelki trauma áll, amit az érintettek az alkohollal próbálnak meg ellensúlyozni. Gondolkodásmódjuk megváltozik, azt hiszik, megoldható, kézben tartható, irányítható problémával állnak szemben. Előbb vagy utóbb azonban mindenki életében elérkezik a mélypont, amikor már nincs tovább. A Katolikus Szeretetszolgálat Alkoholistamentő Szolgálata 40 éve foglalkozik alkoholbetegekkel és hozzátartozóikkal, lelki támogatást nyújt az alkohol rabságából történő szabaduláshoz. Sikerük kulcsa, hogy szeretik, elfogadják, befogadják, megértik, támogatják egymást. Fazekas György atyával, a Katolikus Szeretetszolgálat Alkoholistamentő Szolgálatának lelkivezetőjével, aki maga is érintettből lett pap és segítő, Király Eszter beszélgetett.
Március első szombatján, 7-én a nagyböjti bűnbánati időszakban ismét térdepelve imádkozó férfiak töltötték meg a márianosztrai Magyarok Nagyasszonya-bazilika előtti teret. Először rendezték meg a kegyhelyen a Szent József-zarándoklatot: Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspökkel együtt kérték a Szűzanya oltalmát, majd a kálvárián haladtak végig, és szentmisével ért véget az imaalkalom. A Magyar Kuríron megjelent írást olvashatják.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia minden évben meghirdeti hazánk templomaiban a nagyböjti élelmiszergyűjtést. Az idei gyűjtésről szóló körlevelet március 7-én tették közzé.
Közösségi összefogással zárult le a templomi beruházás Becskén. A becskei harangfelújítás februárra fejeződött be, amelynek során két történelmi harang is megújult. A fejlesztés egyszerre szolgálja a hagyományőrzést és a korszerű működtetést.2026. március 12. csütörtök
Gergely
Egy alkalommal Jézus egy néma emberből űzött ki ördögöt. Amint az ördög kiment, a néma megszólalt. A nép elcsodálkozott rajta. Egyesek azonban azt mondták: „Belzebubnak, az ördögök fejedelmének segítségével...
Összes program »