
» HÍREINK »
Az idei év újítása volt, hogy a felsősök és gimnazisták ottalvós táborát összefésültük az alsósok napközis táborával, részben, időben (2 nap közös volt), másrészt tematikában. A táborok mottója: „Légy jelen a közösségben!”, mivel nem titkolt vágyunk, hogy a meglévő kis plébániai csoportjainkat megerősítsük, és keresztény értékrend szerint élő fiatalokat „neveljünk” a szabad, iskolán kívüli időben is. Emellett van egy helyi specialitásunk: ferences plébániaként gyermekeink a ferences közösséghez való tartozást, bizonyos szinten a ferences lelkiséget is megélhetik. Tematikában szintén a ferencesek emlékévekhez kapcsolódtunk, amikor az idén 800 éves Naphimnuszt választottuk témának. Ennek feldolgozásában és a táborok lelki hátterének biztosításában Komáromi Jób OFM plébános atyára és Juhos Benjámin OFM káplán atyára hárult a legtöbb feladat, de, persze, hitoktatóink is lelkesen közreműködtek a foglalkozások megtartásában.
A július 4-től táborozó 30 felsős és gimnazista diákunkkal a Naphimnuszon keresztül a teremtett világ szépségeire, ajándékaira fordítottuk a figyelmünket. Sokat játszottunk közösségépítő, önismeretet fejlesztő játékokat, ferences kulcstartót készítettünk és kitekintettünk egy kicsit a tágabb közösségi térbe is. Meghívott vendégünk, az ipolymentés múlttal rendelkező Dénes Zaki egyetemista a fotózás és videókészítés rejtelmeibe avatta be a fiatalokat, de a közösségi média lehetőségeiről és veszélyeiről is beszélgettünk. Nagy sikert aratott Mester Krisztián mentőstiszt bemutatója. A diákok maguk is kipróbálhatták az oktatóbabán, mit kell tenniük vészhelyzetben, pl., hogyan alkalmazzák a szívmasszázst, hogyan fektessék stabil oldalfekvésbe az eszméletlen beteget. A jókedvet fokozta a közös csúszdázós, strandolós napunk a közeli Sztregován, mely a csapatot még jobban összekovácsolta.
A vasárnapi közös szentmise után készültünk a kisebbek érkezésére, hiszen, másnap, már kezdődött az alsósók ötnapos tábora. A keddtől előre jelzett eső és lehűlés miatt az legelső napra kellet átszerveznünk a közös bükkszéki strandolást, így hétfőn két nagy busszal, 89 gyermekkel indultunk el Bükkszék-fürdőre. A felhőtlen lubickolást, délután váratlan vihar szakította félbe, így bőrig ázva menekültünk biztos helyre. Aznap „Víz húgunk” áldásiból minden formában részesültünk. A következő napokban „Napfivérrel és Holdnővérrel”, „Szél öcsénkkel” és „Tűz bátyánkkal” ismerkedtünk játékos kreatív feladatokon keresztül, és ehhez igazítottuk a kézműves foglalkozásokat is: volt pólófestés, szélsárkány és szélforgó készítése, süthető gyurmából csodaszép láncok, kulcstartók születtek, miközben ügyes anyukák segítségével a túróslepény készítésébe is bekapcsolódtak a gyerekek. Az utolsó nap „Földanya-nénénkről” beszélgettünk, játszottunk, követ festettünk és ellátogattunk a közeli Liget Lovasudvarba, ahol Feri bácsi és Éva néni csoda-birodalmába csöppentünk. A gyermekek sok kis aprójószágot láttak, etettek, simogattak a kiscsibéktől a juhokon át a lovakig. Itt, még azt is megtudtuk, hogy a libáknak is nőhet angyalszárnya.
Jób testvér, reggelente, nagy szeretettel gyűjtötte egybe a gyermekeket a templom szentélyébe, hogy együtt énekelve, imádságos lelkülettel tudjunk kezdeni minden napot. A kicsik, pedig csillogó szemekkel és nyitott szívvel kuporodtak az Eucharisztiában jelenlévő Úr Jézus köré. A táborzáró gitáros szentmisén hálát adtunk a két táborban felénk áradó kegyelemért. Azokért a napokért, amelyek az eső miatt újra kellett terveznünk, de a kolostorkertbe elképzelt játékos feladatok helyett a gimnázium tornacsarnokában ugyanolyan felhőtlen sportolás és játék kerekedett. Hálát adtunk a rengeteg segítőért, a Páter Bárkányi János Katolikus Iskola pedagógusaiért, szülőkért, akik végig segítettek minket jelenlétükkel, kreativitásukkal. És hálát adtunk a fiataljainkért, akik a felsős táborból nem akartak hazamenni, így az alsósok táborában a tervezettnél több lelkes diáksegítő mozgatta, terelgette a kicsiket. A legnagyobb ajándék számunkra, hogy sok kamaszunknak sikerült a közösségben rejlő csodákat, a másokért való munka szépségét, örömét megélni. A nagyobbak, valóban jó példaként jártak a kisebbek előtt örömteli jelenlétükkel, aktív kapcsolódásukkal egymáshoz és a játékok és sporttevékenységek megszervezésében és a liturgikus szolgálatokban egyaránt.
Hálásan köszönjük a Váci Egyházmegye és az EKIF anyagi támogatását, melyek nélkül a közel száz gyermek táboroztatása nem valósulhatott volna meg.
*
2025-ben 162 gyermek, napközis, hittanos, ifjúsági és családtábort támogat a Váci Egyházmegye összesen 85 M Ft összeggel, amelyekben közel 9000 fő vesz részt.
Stayerné Szabó Violetta
hittanár – nevelőtanár
2025. július 25. péntek
Jakab és Kristóf
Jézus Jeruzsálembe indult. Útközben odalépett hozzá a Zebedeus fiúknak (Jakab és János apostoloknak) anyja, fiaival együtt, és leborult előtte, hogy kérjen valamit. Jézus megkérdezte tőle: „Mit kívánsz?” Ő azt...