CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A Szamaritánus Szolgálat jubileumi szentévi zarándoklata Mátraverebély-Szentkúton volt augusztus 1-én, ahol a szociális intézmények búcsúján 109-en vettek részt és adtak hálát a kapott kegyelmekért a többi ide érkezővel. A zarándoklatot az a közös szándék indította, hogy együtt kérjék Isten kegyelmeit az idei „A remény zarándokai” mottóval meghirdetett jubileumi szentév alkalmából. Moys Gábor atya, a Szamaritánus Szolgálat lelkészének beszámolóját adjuk közre.A Szamaritánus Szolgálat fenntartása alá tartozó szociális intézmények közösségei, képviselői, zarándokai részt vettek a Mátraverebély-Szentkúton évről-évre megrendezett Porciunkula-búcsún, augusztus 1-jén. A Nemzeti Kegyhely ezt az eseményt a szociális otthonok búcsújának tekinti.
Ebben az esztendőben a Szamaritánus Szolgálat egészét képviselve, az intézmények közösen vettek részt a zarándoklaton, hogy részesedjenek a búcsú kegyelmeiben, és ilyen formában is megéljék együvé tartozásukat. A zarándoklathoz nemcsak a bentlakásos intézmények, a Migazzi Kristóf (Verőce), Szent Erzsébet (Hatvan), Szent Hedvig (Vác), Oázis (Mende) és Virágsziget (Nógrádmegyer) Idősek Otthona, a pszichiátriai betegeket ellátó Szegletkő Otthon, hanem az alapellátást biztosító szolgáltatók, az Agape Alapszolgáltatási Központ (Valkó) és veresegyházi telephelye a Szent Pio Gondozási Központ, valamint a Szent Lőrinc Szociális Szolgáltató (Nagymaros) is csatlakozott.
Az intézmények lakói között többen vannak, akik egészségi állapotuk, illetve egyéb okok miatt nem tudtak erre a viszonylag hosszú útra vállalkozni. Ők otthonaikban, a zarándokcsoporttal lelkileg egyesülve, imakilenceddel készültek a búcsú napjára. Megfogalmazhatták imaszándékaikat, amelyeket egy levélkére írva összegyűjtöttek, és a búcsús, püspöki szentmise keretében ünnepélyesen a szentkúti szabadtéri oltár elé helyeztek a résztvevők.
A szociális intézmények búcsújának ünnepi szentmiséjét Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye nyugalmazott megyéspüspöke mutatta be, aki életkora és élethelyzete okán is rendkívül hitelesen tudta megszólítani az otthonok lakóit. A szentmise keretében lehetőség nyílt a betegek szentségében való részesedésre is.
Sok idős számára mély lelki élményt nyújtott a gyermekkorához kötődő vallási tapasztalatok helyszínének felkeresése. Mindenki számára fontos tudni és megélni, hogy nincs egyedül. Megerősítő és csodálatos élmény volt az egység megtapasztalása a százkilenc zarándok számára, és a számtalan jelen lévő hívővel való együtt imádkozás. Megtapasztalhatták, hogy szükség van egymásra, arra, hogy ne csak „virtuálisan” tudjanak egymás létéről, hanem konkrét szellemi- és imaközösséget formálva gazdagodjanak az Egyház kínálta kegyelmek erejéből.
Ennek a szándéknak a megléte már önmagában is kegyelem. Ez indította arra a Szamaritánus Szolgálat szociális intézményeinek közösségeit, hogy együtt ünnepelje meg a Porciunkula-búcsút a 2025-ös jubileumi szentévben. A jövőben szeretnék hagyománnyá tenni, hogy minden évben a Nemzeti Kegyhelyen, más intézményekkel együtt, a szociális intézmények búcsúján közösen éljék meg azt a kegyelmi egységet, amely erő- és reményforrás mindenki számára.
Fotó: Szamaritánus Szolgálat
Úrnapja alkalmából Marton Zsolt váci püspök ünnepi szentmisét mutatott be a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. A főpásztor szentbeszédében hangsúlyozta, hogy az Eucharisztia a katolikus hit központja, amelyben Jézus Krisztus valóságosan jelen van, és amely táplálja a hívők lelki életét. Arra buzdított, hogy az örömhír tanúságtevői legyünk, életünk középpontjába helyezzük Krisztust, és váltsuk életté az evangélium üzenetét.
A Katolikus Karitász adománygyűjtést indít a Fülöp-szigeteken történt pusztító földrengés áldozatainak és károsultjainak megsegítésére. 2026. június 8-án 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Mindanao déli részét. A rengés több településen rendkívül erős intenzitású földmozgást okozott, a hatóságok pedig cunamiriadót rendeltek el, amely miatt kilenc tartomány part menti közösségeit evakuálták. A Katolikus Karitász felhívását közöljük.
A Katolikus Karitász – Caritas Hungarica országos zarándoklatot tartott munkatársainak és önkénteseinek 2026. május 30-án Bodajkon, a segélyszervezet alapításának 95., újjáalakulásának 35. évfordulója alkalmából. A Váci Egyházmegyei Karitász 22 tagja vett részt a szentmisén, négyen pedig Fehérvárcsurgótól Bodajkig zarándokoltak. A jubileumi találkozón közel 800-an vettek részt. A Katolikus Karitász sajtóanyagát szerkesztve olvashatják.
Magyarországon sokszor egyedülálló, a 21. századi oktatás szükségleteire válaszoló szakirányú továbbképzéseket hirdet az Apor Vilmos Katolikus Főiskola. A két-négy féléves képzések hallgatói olyan területekről szerezhetnek speciális tudást, mint a neurodiverzitás-specifikus fejlesztőpedagógia, a drámajáték, a biblioterápia vagy az értelemközpontú személyiségfejlesztés. A képzésekre június 30-ig várják a jelentkezőket.
Különleges módon ünnepelte az Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola tizenötödik születésnapját. Uzsalyné dr. Pécsi Ritától, az Organikus Pedagógia Egyesület elnökétől vehette át az intézmény igazgatónője, Pozsár Andrea az Organikus Nevelési Intézmény címet. A Szent Mihály Intézményfenntartó cikkét olvashatják.2026. június 13. szombat
Anett és Antal
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: „Hallottátok, hogy ezt is mondták a régieknek: „Hamisan ne esküdj, és tartsd meg az Úrnak tett esküdet!” Én pedig azt mondom nektek: Egyáltalán ne esküdjetek! Sem az...
Összes program »