CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Az iskola- és óvodalelkészek, valamint igazgatók számára második alkalommal szervezték meg „Misszió a gyakorlatban” címmel szakmai napjukat a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontba, amelyhez ezúttal a pasztorális összekötők is csatlakoztak. A tapasztalatcsere mellett püspöki útravalót is kaptak a résztvevők. A Szent Mihály Intézményfenntartó hírét osztjuk tovább.Az egyházmegye minden pontjáról több mint 110 résztvevő érkezett a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontba, ahol második alkalommal rendeztünk szakmai napot a Pasztorális Helynökséggel közösen. A „Misszió a gyakorlatban” nem csupán egy szépen csengő szlogen, hanem valóban nagyon gyakorlatias volt az esemény. Folytattuk a tavaly megkezdett párbeszédet és a közös gondolkodást, de az asztalközösségek kibővültek a pasztorális összekötők személyével. Továbbá az egyházmegye egyes pasztorális területeinek felelősei is vendégeink voltak.
A nap elején a Váci Egyházmegye pasztorális helynöke, Paszternák Tamás atya imádsággal és bátorító szavakkal köszöntötte a résztvevőket, akik utána kiscsoportokban dolgoztak tovább. Egy kisebb szünetet követően Marton Zsolt megyéspüspök is megosztotta gondolatait a katolikus intézményekben való misszióról főpásztori szemmel.
„Mai modern kifejezéssel élve, mi az a hozzáadott érték, amiben mások vagyunk, mint egy állami vagy magániskola. Tiszteletben tartjuk ezeket az intézményeket, de mi azt mondjuk, hogy az az evangéliumi többlet, amit kaptunk Krisztustól, azt szeretnénk továbbadni, Azt tudja továbbadni az örömhírt, aki maga is örömben él. Szomorkodó emberek nem tudnak az örömhírről tanúságot tenni. Csak az, aki ezt belső meggyőződésből teszi, nem pedig parancsra. Közhely, de fontos tudatósítanunk, hogy önmagunkkal kell kezdeni a missziót. Én, hogy vagyok Istennel vagy embertársammal? Békében vagyok önmagammal?” – tette fel az elgondolkodtató kérdéseket püspök atya.
Az eseményen Puskás Balázs, a Szent Mihály Intézményfenntartó főigazgatója a szalézi közösségben szerzett tapasztalataiból fogalmazott meg gyakorlati példákat a misszió gyakorlatára vonatkozóan.
Mély, megrázó élethelyzetekből hozott példái bemutatták a fiatalok és a felnőttek közötti bizalom körének jelentőségét, a hiteles lelkipásztorokkal való kapcsolat lélekmentő hatását, és a ránkbízottaknak mondott szavak életformáló erejét: „Ima - Az a bizonyos mondat, amelyre én nem emlékszem, de ő igen.”
Reméljük, mindannyiunknak sikerül a találkozó gondolatait tovább vinnünk iskoláinkba, óvodáinkba, hogy a kollégákhoz is elvigyük az örömhírt!
Forrás és fotó: Szent Mihály Intézményfenntartó
Megrendítő lelki élményben volt része mindazoknak, akik 2026. március 28-án részt vettek a Benczúrfalvi Passión, amelyet immár harmadik alkalommal rendeztek meg a benczúrfalvi Szent Antal Fogadalmi Keresztúton. Az esemény – a szervezők szándékának megfelelően – a hit, a művészet és a közösségi összefogás találkozásává vált, ahol Jézus Krisztus szenvedéstörténete életképekben elevenedett meg a résztvevők előtt. Ferencz Zoltán a benczúrfalvi Pro Arte et Natura Alapítvány elnökének írását adjuk közre.
Majnek Antal OFM, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye nyugalmazott püspöke látogatott el Lédeczi Dénes esperes-plébános meghívására Szolnokra. A főpásztor volt március 19-én a Szent József templom búcsúünnepének főcelebránsa. A püspökkel a szentmisét megelőzően a kárpátaljai magyarság életéről és problémáiról Szathmáry István, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Új Néplap munkatársa beszélgetett.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
A Magyar Katolikus Egyház 2026-ban is segíti az adózók tájékozódását az 1%-os kampány során.
Nagy elismerésben részesült a Veresegyházi Katolikus Gimnázium (VERKA), ugyanis a Nemzeti Tehetség Programnak köszönhetően hat évre Minősített Tehetséggondozó Műhely címet kapott az intézmény. Ezt az elismerést ünnepélyes keretek között adták át az iskolában!2026. március 31. kedd
Árpád
Az utolsó vacsorán Jézus mélyen megrendült lelkében, és újból kijelentette: „Bizony, bizony, mondom nektek, egy közületek elárul engem.” Erre a tanítványok tanácstalanul egymásra néztek, mert nem tudták, kiről...
Összes program »