CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Megkezdte működését a pedagógusokat és segítő szakembereket képző Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) újonnan létrehozott Drámapedagógiai Központja. Az új szakmai műhely célja, hogy kurzusokon, workshopokon és különböző programokon minél több leendő és gyakorló pedagógus ismerhesse meg a drámapedagógia gazdag módszertanát. Az AVKF sajtóközleményét közöljük.„A mostani digitalizált és individualizált világban a drámapedagógia egy erős, hatékony eszköz lehet a pedagógusok kezében, amellyel a közösséget, a kreativitást, az empátiát erősíthetik már az óvodai csoportjukban vagy később, a felsőbb évfolyamokon az iskolában” – mondja Bethlenfalvy Ádám, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Drámapedagógiai Központjának vezetője, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökségi tagja.
A drámapedagógia az intézmény szakmai gondolkodásának régóta meghatározó része, ugyanis a főiskola jogelődje, a Zsámbéki Katolikus Tanítóképző Főiskola hozta létre Magyarország első önálló drámapedagógiai tanszékét. A tanítónak, óvodapedagógusoknak, szociálpedagógusnak készülő hallgatók képzésében ma is helyet kap a drámapedagógia, a gyakorló pedagógusok pedig a főiskola drámapedagógiai és drámajáték-vezetői szakirányú továbbképzésén mélyülhetnek el a módszertanban.
A drámát a Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek a 7. évfolyamban ugyanis a kötelező tárgyak, a középiskola 11-12. évfolyamán pedig a választható tantárgyak közé sorolják. Az iskolák szabad órakeretük terhére más évfolyamokon is beépíthetik a drámaórát, a módszertant pedig bármilyen más tantárgy foglalkozásain is használhatják.
„Nem feltétlenül kell drámaórát tartani ahhoz, hogy ezeket a módszereket használhassuk, a tantárgyi órákon, nyári táborban, diáknapokon, osztályfőnöki órán is helyük lehet, hiszen a dráma lényege az, hogy megállunk és elmélyedünk emberi történetekben, dramatikus eszközökkel megvizsgálva azokat” – mondja Bethlenfalvy Ádám, kiemelve: a drámapedagógiai módszerek használata élvezetesebbé teszi a tanulást, erősíti a motivációt, támogatja a tizenévesek mentális jóllétét és belső fejlődését, és hatékony eszköz a tanári kiégés elleni küzdelemben is.
Az újonnan létrehozott Drámapedagógiai Központ működésének fókuszában a megéléses tanulás, a bábjáték, a storytelling és a szerepbelépésen alapuló dramatikus folyamatok, valamint a dráma és színház pedagógiai alkalmazásának sokféle formája áll.
A központ oktatói pedagógusoknak, hallgatóknak és szakembereknek szerveznek kurzusokat, továbbképzéseket, szakmai eseményeket, konferenciákat, műhelyeket és hosszabb képzési programokat, emellett kutatásokat végeznek, új módszertani modelleket, tananyagokat és jó gyakorlatokat dolgoznak ki, hazai és nemzetközi projektekben vesznek részt, valamint együttműködnek különböző pedagógiai, színházi és kulturális szervezetekkel.
Forrás és kép: AVKF
Július 4-én, szombaton, Sarlós Boldogasszony ünnepéhez kapcsolódóan Mátraverebély-Szentkúton tartották meg a 18. országos roma zarándoklatot a Boldog Ceferino Intézet (az MKPK cigánypasztorációért felelős lelkiségi háttérintézménye) szervezésében. Az ünnepi mise főcelebránsa és szónoka Székely János szombathelyi püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke volt. A Magyar Kurír rövidített írását és Bágya János cigánypasztorációs referens összefoglalóját osztjuk tovább.
Idén 32. alkalommal rendezik meg 2026. július 17 - 19. a Dunakanyar egyik legnagyobb nyári kulturális eseményét, a Váci Világi Vigalmat. A háromnapos rendezvénysorozat a világi forgatag, a zene és a hagyományőrzés mellett komolyzenei programjaival alkalmat kínál arra is, hogy elcsendesedjünk és a művészeteken keresztül közelebb kerüljünk Istenhez.2026. július 8. szerda
Ellák
Jézus odahívta magához tizenkét tanítványát, és megadta nekik a hatalmat, hogy kiűzzék a tisztátalan szellemeket, és meggyógyítsanak minden bajt és minden betegséget. A tizenkét apostol neve a következő: Az első Simon,...
Összes program »