CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Fontos témákról tartott a Szent Mihály Intézményfenntartó (SZEMI) gyermekjóléti szakmai napot, amelyen a gyerekeket érintő veszélyeket mutattuk be, nagy hangsúlyt fektetve a digitális tér kihívásaira, valamint az iskolai bullyingra. A SZEMI írását olvashatják.A gyermekek jövője szempontjából fontos szakmai napot rendeztünk a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontban. Intézményeink képviselői mellett a gyermekvédelem és családsegítő szolgálat szakemberei, valamint védőnők is érkeztek a gyermekjóléti szakmai napra. Ennek nyitányaként dr. Puskás Balázs, a Szent Mihály Intézményfenntartó főigazgatója köszöntötte a nagyjából 120 résztvevőt.
„A mai világban talán még soha nem volt akkora szükség arra a munkára, amit végeztek. Egy olyan korban élünk, amely gyors, zajos, felszínes és amelyben a gyerekek lelke különösen sérülékeny. A digitális tér, a teljesítménykényszer, a családi és társadalmi diszfunkciók mind olyan kihívásokat hoznak, amelyekre nem elég a pusztán pedagógiai válasz. Emberi, lelki válaszokra is szükség van. Sőt, egyre inkább ezekre van szükség. Ezért nagy öröm számomra, hogy egy olyan közösségben lehetünk jelen, amelyben a gyermek nem csupán feladat, felelősség vagy egy szám, hanem hivatás, küldetés és ajándék.”
A Váci Egyházmegyében tíz éve alakult meg a terapeutákból, pszichológusokból, mentál higiénés szakemberekből álló utazóhálózat, akik 33 intézményünkben végeznek nagyon komoly munkát.
„Ez egy olyan közösség, akik együtt dolgoznak azért, hogy a gyerek ne csak jól működjön, hanem jól is legyen. Hogy ne csak teljesítsen, hanem kapcsolódjon. Ne csak fejlődjön, hanem kibontakozzon. Továbbá, hogy ne csupán a munkaerőpiacon való elhelyezkedését alapozza meg, hanem megtalálja az élethivatását. Ez a munka nem csak szakmai, hanem emberi és lelki szolgálat is. A gyermekekért végzett munka nem csupán felelősség, hanem remény is. Mert ha ilyen emberek kísérik a gyermekeinket, akik hivatásuknak tekintik a gyermeknek a lelki javát, akkor az reményt ad, hogy a mai gyermekekből majd kiegyensúlyozott, érett, felelősen gondolkodó és másokon segítő felnőttek lesznek” – zárta köszöntőjét Puskás Balázs.
Az esemény főszervezője, gyermekjóléti igazgatónk, Bíró Délia a konferencia fontosságáról beszélt köszöntőjében.
„Ahogy a gyermekekkel dolgozunk, ahogy az ő lelküket ápoljuk, megtapasztaljuk, hogy egyre több probléma van velük. Az egyik legtöbbször előforduló, hogy a gyermek már nem akar iskolába járni. Sokszor gondolkozunk azon, hogy mi okozza ezt. Arra jutottunk, hogy otthon megtalálják a képernyőt és azokat az online fórumokat, ahonnan nem csak pozitív információkat szereznek, hanem mondhatjuk nyugodtan, hogy traumatizálódnak és így születik meg bennük a szorongásos depresszió és a félelem. Nagy felelősségnek érezzük azt, hogy bemutassuk, a gyerekek miként fejlődnek vagy épp nem fejlődnek bizonyos területeken. Szeretnénk kiépíteni egy kapcsolati hálót az egyházi iskoláink és az állami szférában dolgozó gyermekvédelem és családsegítő szolgálatok, védőnők között. Célunk a jó szándékú partnerség kialakítása, hogy hivatással egymásfelé forduljunk a gyermekek érdekét szolgálva” – összegezte a nap célját gyermekjóléti igazgatónk.
Délelőtt többek között gyógypedagógus, gyógytestnevelő, logopédus, zeneterapeuta, pszichológus tartott előadást a digitális eszközök veszélyeiről, az iskolai bullyingról, míg Pető Attila Dániel gyermekvédelmi aktivista, korábbi áldozat személyes tapasztalata alapján mutatta meg, hogy miként hat a támogató visszajelzés, a kétkedés, a hibáztatás és a gyűlöletkomment a traumatörténet feldolgozására.
A nap második felében pedig az előadásokban elkezdett témákat bővebben is kifejtették a résztvevők műhelyekben és kerekasztal beszélgetésekben.
Reméljük, az itt megszerzett tapasztalatokat mindenki tudja majd kamatoztatni a saját környezetében!
Forrás és fotó: SZEMI
A Magyar Katolikus Egyház 2026-ben is segíti az adózók tájékozódását az 1%-os kampány során.
Nagy elismerésben részesült a Veresegyházi Katolikus Gimnázium (VERKA), ugyanis a Nemzeti Tehetség Programnak köszönhetően hat évre Minősített Tehetséggondozó Műhely címet kapott az intézmény. Ezt az elismerést ünnepélyes keretek között adták át az iskolában!
2026. február 20–22. között két helyszínen, összesen ötvennégy résztvevővel zajlottak le azok az Emmausz kurzusok, amelyek a feltámadt Krisztussal való személyes találkozás élményét voltak hivatottak elmélyíteni. A beszámolók szerint mindkét helyszínen a nyitott szívek, a közös ima és az Ige gyógyító ereje tette felejthetetlenné a hétvégét.
Kétszáz hittantanár jelentkezett és vett részt a Váci Egyházmegye Hitoktatási Igazgatóságának szervezésében megvalósuló tavaszi szakmai napon a PüspökVác Rendezvényközpontban, Vácon. A program egy nagyobb és több kisebb előadásból állt. Az alkalmazkodásról, kitartásról, szakszóval a rezilienciáról szóló előadást követően bemutatkozott a cigánypasztoráció, az ifjúságpasztoráció, valamint az Egyházművészeti Gyűjtemény, hogy együttműködést kínáljon a hitoktatók számára.
Először visszautasította a börtönlelkészi állást, mert nem vonzotta ez a terület. Azóta eltelt közel két évtized és még mindig a börtönben szolgál. Azt vallja, ez egy olyan hivatás, amit az ember nem kér, nem keres, viszont ha megkapja, akkor nagyon megszeretheti, mert a szeme előtt válik valóra, hogyan tudnak a bűnösök új életet kezdeni. Ez egy olyan ajándék, ami semmi máshoz sem fogható. Takács Péter állandó diakónussal, börtönlelkésszel Takács Bence beszélgetett a Lélekjelenlét podcast adásában.2026. március 27. péntek
Hajnalka
Egy alkalommal a zsidók köveket ragadtak, hogy megkövezzék Jézust. Erre ő megkérdezte tőlük: „Sok jótettet vittem végbe köztetek Atyám nevében. Melyik jócselekedetért akartok megkövezni engem?” A zsidók ezt...
Összes program »