CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A nagycsütörtök esti liturgiában az utolsó vacsora felidézésével az eucharisztia alapítására emlékezünk, amikor Jézus maga köré gyűjtötte tanítványait. Az ünnepi szentmisét Marton Zsolt megyéspüspök mutatta be a Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.Elkezdődött a szent három nap, felhangzott a dicsőség, megszólaltak a csengők, aztán minden elcsendesült. A szentírási olvasmányok felidézték az egyiptomi kivonulás éjszakáját, amikor az angyal megkímélte az izraeliták házait, mert a bárány vérével megjelölték az ajtófélfákat. Az evangéliumban pedig azt hallottuk, hogyan mosta meg Jézus tanítványainak lábát. Az eucharisztia ünneplésének legősibb leírása hangzott el a szentleckében, amikor Jézus apostolaira bízta önmagát, ahogyan ő tette, úgy tegyék jelenvalóvá minden szentmisében.
Szentbeszédében Marton Zsolt püspök hangsúlyozta, hogy ezen a szent estén keresztény hitünk forrásánál vagyunk, ami Jézus három ajándékát jelenti számunkra: az oltáriszentséget, a papi szolgálatot és a szolgáló szeretetet.
A zsidó peszah ünnepén feláldozott bárány a szabadulás szimbóluma, Krisztus előképe, aki saját testét adja értünk, vére pedig megszabadít a bűntől, az örök haláltól. Az utolsó vacsorán történtek azóta is megtörténnek minden szentmisében, Jézus Krisztus keresztáldozata megújul, és Ő maga lesz jelenvalóvá a kenyér és a bor színe alatt. Ez emberi ésszel fölfoghatatlan, annyit tudunk csak mondani: Íme, hitünk szent titka! – mondta a püspök.
Óriási hála van a szívünkben Jézusnak ezért az ajándékáért. Ez a hálaadás szentsége, amely közösséggé formál bennünket minden őszintén átélt szentmisében, a szentáldozás által. A szentmise áldozati lakomája bensőségesen összeköt bennünket Vele külön-külön, személy szerint, és összeköt minket egymással. Az eucharisztia a Katolikus Egyház legnagyobb kincse.
Ti Mesternek és Úrnak hívtok, s jól teszitek, mert az vagyok. Ha tehát én, az Úr és Mester megmostam lábatokat, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát. (Jn 13,13-14) Jézusnak ez a gesztusa arról is szól, hogy nem tudjuk az eucharisztiát hitelesen ünnepelni, ha nem éljük az evangéliumi szeretetet, főleg a legelesettebbek felé.
Nagycsütörtök estéjén adjunk hálát azért, hogy Krisztus jelen van az eucharisztiában, papjaink szolgálata által és a legszegényebbekben mutatja meg nekünk, hogy az ő segítésük Jézusnak tett szolgálat – zárta szentbeszédet Marton Zsolt megyéspüspök.
A szentbeszédet követően a főpásztor megmosta 12, a közösséghez tartozó és erre előzetesen kiválasztott férfi lábát.
A szentmise az Eucharisztia liturgiájával folytatódott.
A szertartás végén az oltáriszentséget a szentségi kápolnába vitték. A szentmisét követően került sor az oltárfosztásra, amely már Jézus elhagyatottságát és ruháitól való megfosztását jelképezi. A szentmise végén elmaradt az áldás, és csendben fejeződött be, amely jelzi a Jézus szenvedésével együtt érző fájdalmat.
A szentmisén a zenei szolgálatot a Váci Székesegyházi Kórus férfikara végezte Varga László karnagy vezényletével.
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 24. szerda
Iván
Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék...
Összes program »