CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, keresztútjának, halálának és temetésének napja. Az Egyház – ősrégi hagyomány alapján – ezen és a következő napon egyáltalán nem mutat be szentmiseáldozatot. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be áldozatát a kereszt oltárán. A Jézust jelképző oltár teljesen dísztelen: nincsen rajta sem kereszt, sem terítő, sem gyertya. A nagypénteki szertartást Marton Zsolt megyéspüspök vezette a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.A szertartás kezdetén Marton Zsolt püspök piros miseruhában, némán vonult az oltárhoz a szeminaristákkal, ministránsokkal, diakónusokkal, majd leborultak az oltár előtt.
Az ószövetségi olvasmány Izajás próféta könyvéből (Iz52,13-53,12), az Úr Szolgájának szenvedéséről szólt, akinek áldozatát Isten elfogadta. A szenvedő szolga a Messiás előképe.
A szentleckében, a Zsidókhoz írt levélben (Zsid 4,14–16; 5,7–9) Krisztus, mint az új szövetség igaz és tökéletes főpapja jelent meg előttünk, majd János evangéliuma alapján a Passió drámai módon idézte fel Krisztus kínszenvedését, halálát és sírba tételét.
Marton Zsolt püspök szentbeszédében arról beszélt, hogy Jézus Isten szenvedő szolgája volt, akit rablógyilkosok között feszítettek keresztre és gazdagok mellé temettek. Mégis Jézus, az örök főpap, aki bemutatja életáldozatát a kereszt oltárán. Pilátus előtt állva nem mentegette magát, hallgatásával is tanúságot téve az evangéliumról. Felidézte, hogy ugyanaz a tömeg, amely virágvasárnap hozsannával fogadta, nagypénteken azt kiáltotta, feszítsd meg!
Krisztus keresztjében benne van a mienk is, értelmet adva a keresztnek, szenvedésnek, megpróbáltatásnak. Öleljük át az értünk szenvedő Krisztust – mondta a püspök.
Lélekben a kereszt alatt állva, az egyetemes könyörgések az Egyház tagjaiért és az egész világért szóltak: minden hívőért, a keresztségre készülőkért, a keresztények egységéért, az Ószövetség népéért, a zsidókért, az Egyháztól elszakadtakért, a nem hívőkért, valamint az ország, a társadalom, a világ vezetőiért és különösen a szenvedőkért.
Az igeliturgia után háromszor hangzott fel a templomban: „Íme a szent keresztfa, rajta függött valaha a világnak váltsága!” Majd Krisztus keresztje egyre beljebb haladt a templomhajón át a szentélybe. A hívek a kereszt elé járulva térdhajtással fejezték ki tiszteletüket a megfeszített Krisztus előtt.
A kereszthódolat után a szentáldozás következett. A zárókönyörgés elmondása után a liturgia befejeztével a püspök az asszisztenciával teljes csendben távozott a templomból. Ettől kezdve a hívek egészen a feltámadási szertartás kezdetéig csendben, imádkozva virrasztanak Jézus sírja mellett.
A szertartáson közreműködött a Váci Székesegyház kórusa Varga László karnagy vezényletével.
Június 13-án a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban Marton Zsolt megyéspüspök áldozópappá szentelte Babinszki Tamás, Dobay Miklós és Naim Raszul Dániel átmeneti diakónusokat és szerpappá szentelte Serfőző Zoltán szeminaristát. A szentmisében koncelebráltak dr. Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök és dr. Varga Lajos nyugalmazott segédpüspök, valamint a Váci Egyházmegye papjai.
Úrnapja alkalmából Marton Zsolt váci püspök ünnepi szentmisét mutatott be a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. A főpásztor szentbeszédében hangsúlyozta, hogy az Eucharisztia a katolikus hit központja, amelyben Jézus Krisztus valóságosan jelen van, és amely táplálja a hívők lelki életét. Arra buzdított, hogy az örömhír tanúságtevői legyünk, életünk középpontjába helyezzük Krisztust, és váltsuk életté az evangélium üzenetét.
A Katolikus Karitász adománygyűjtést indít a Fülöp-szigeteken történt pusztító földrengés áldozatainak és károsultjainak megsegítésére. 2026. június 8-án 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Mindanao déli részét. A rengés több településen rendkívül erős intenzitású földmozgást okozott, a hatóságok pedig cunamiriadót rendeltek el, amely miatt kilenc tartomány part menti közösségeit evakuálták. A Katolikus Karitász felhívását közöljük.
A Katolikus Karitász – Caritas Hungarica országos zarándoklatot tartott munkatársainak és önkénteseinek 2026. május 30-án Bodajkon, a segélyszervezet alapításának 95., újjáalakulásának 35. évfordulója alkalmából. A Váci Egyházmegyei Karitász 22 tagja vett részt a szentmisén, négyen pedig Fehérvárcsurgótól Bodajkig zarándokoltak. A jubileumi találkozón közel 800-an vettek részt. A Katolikus Karitász sajtóanyagát szerkesztve olvashatják.
Magyarországon sokszor egyedülálló, a 21. századi oktatás szükségleteire válaszoló szakirányú továbbképzéseket hirdet az Apor Vilmos Katolikus Főiskola. A két-négy féléves képzések hallgatói olyan területekről szerezhetnek speciális tudást, mint a neurodiverzitás-specifikus fejlesztőpedagógia, a drámajáték, a biblioterápia vagy az értelemközpontú személyiségfejlesztés. A képzésekre június 30-ig várják a jelentkezőket.2026. június 16. kedd
Jusztin
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: „Hallottátok, hogy ezt mondták: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet! Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek...
Összes program »