CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, keresztútjának, halálának és temetésének napja. Az Egyház – ősrégi hagyomány alapján – ezen és a következő napon egyáltalán nem mutat be szentmiseáldozatot. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be áldozatát a kereszt oltárán. A Jézust jelképző oltár teljesen dísztelen: nincsen rajta sem kereszt, sem terítő, sem gyertya. A nagypénteki szertartást Marton Zsolt megyéspüspök vezette a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.A szertartás kezdetén Marton Zsolt püspök piros miseruhában, némán vonult az oltárhoz a szeminaristákkal, ministránsokkal, diakónusokkal, majd leborultak az oltár előtt.
Az ószövetségi olvasmány Izajás próféta könyvéből (Iz52,13-53,12), az Úr Szolgájának szenvedéséről szólt, akinek áldozatát Isten elfogadta. A szenvedő szolga a Messiás előképe.
A szentleckében, a Zsidókhoz írt levélben (Zsid 4,14–16; 5,7–9) Krisztus, mint az új szövetség igaz és tökéletes főpapja jelent meg előttünk, majd János evangéliuma alapján a Passió drámai módon idézte fel Krisztus kínszenvedését, halálát és sírba tételét.
Marton Zsolt püspök szentbeszédében arról beszélt, hogy Jézus Isten szenvedő szolgája volt, akit rablógyilkosok között feszítettek keresztre és gazdagok mellé temettek. Mégis Jézus, az örök főpap, aki bemutatja életáldozatát a kereszt oltárán. Pilátus előtt állva nem mentegette magát, hallgatásával is tanúságot téve az evangéliumról. Felidézte, hogy ugyanaz a tömeg, amely virágvasárnap hozsannával fogadta, nagypénteken azt kiáltotta, feszítsd meg!
Krisztus keresztjében benne van a mienk is, értelmet adva a keresztnek, szenvedésnek, megpróbáltatásnak. Öleljük át az értünk szenvedő Krisztust – mondta a püspök.
Lélekben a kereszt alatt állva, az egyetemes könyörgések az Egyház tagjaiért és az egész világért szóltak: minden hívőért, a keresztségre készülőkért, a keresztények egységéért, az Ószövetség népéért, a zsidókért, az Egyháztól elszakadtakért, a nem hívőkért, valamint az ország, a társadalom, a világ vezetőiért és különösen a szenvedőkért.
Az igeliturgia után háromszor hangzott fel a templomban: „Íme a szent keresztfa, rajta függött valaha a világnak váltsága!” Majd Krisztus keresztje egyre beljebb haladt a templomhajón át a szentélybe. A hívek a kereszt elé járulva térdhajtással fejezték ki tiszteletüket a megfeszített Krisztus előtt.
A kereszthódolat után a szentáldozás következett. A zárókönyörgés elmondása után a liturgia befejeztével a püspök az asszisztenciával teljes csendben távozott a templomból. Ettől kezdve a hívek egészen a feltámadási szertartás kezdetéig csendben, imádkozva virrasztanak Jézus sírja mellett.
A szertartáson közreműködött a Váci Székesegyház kórusa Varga László karnagy vezényletével.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »