CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Dunántúli szakrális helyeket látogatott meg a Váci Egyházmegye hitoktatóinak egy csoportja, közel hatvanan keltek útra. Különlegesség volt ezúttal, hogy a hitoktatókkal házastársaik is velük tartottak erre a zarándoklatra. A zarándoklat lelki vezetője Balogh László atya, a Váci Egyházmegye hitoktatási referense volt.A három napos zarándoklat első úticélja Győr városa volt, ahol a Szent István király által alapított Nagyboldogasszony-székesegyházat keresték fel elsőként. A székesegyház háromszoros búcsújáró hely: itt található a Szent László-herma, a Könnyező Szűzanya kegykép és boldog Apor Vilmos püspök sírja.
A program a Káptalandombon található Szent László Látogatóközpontban folytatódott, mely magába foglalja a Püspökvárat, annak toronykilátóját, az Egyházmegyei Kincstárat és a Boldog Apor Vilmos emlékkiállítást.
Magyarország egyik legszebb barokk belvárosát a Dunakapu tér, a Frigyláda szobor, a régi Városháza, a Széchenyi tér és a bencés gimnázium érintésével városnéző séta során fedezte fel a zarándokcsoport.
Nem maradhatott ki az egyik legjelentősebb Árpád-kori temploma, a román stílusú Szent Jakab apostol templom, melynek fővédőszentje Szent Jakab apostol, a zarándokok védőszentje. Szentmise után tovább folytatták útjukat.
Másnap reggel Fertődre utaztak, hogy bejárják Magyarország legnagyobb és legpompásabb főúri rezidenciáját. A barokk-rokokó Eszterházy-kastély a Világörökség része. A mesés kastély megtekintése után a leghűségesebb város, Sopron kincseivel ismerkedtek. Közösen felkeresték a Szent György templomot és a Kecske templomot, továbbá lehetőség nyílt a Storno-ház bútor- és dísztárgy gyűjteményének megtekintésére és a Tűztorony megmászására. Este a domonkosok Szent Júdás Tádé templomában vettek részt a szentmisén.
Harmadik nap reggel a csornai premontrei apátságba indult a zarándokcsoport. A barokk épületegyüttes és a premontrei rend 900 éves történetét bemutató kiállítás nagy hatást gyakorolt a csoportra. Végül a Pannonhalmi Főapátságba érkeztek. Magyarország első egyházi intézménye ma a bencés kongregáció hazai központja. A szentmise után bejárták az épületegyüttest a Szent Márton bazilika, az altemplom, a Porta Speciosa (ékes kapu) és a kerengőfolyosó érintésével.
A hitoktatók nagy örömmel fogadták a magyarországi zarándoklat hírét. Korábban kivétel nélkül külföldön található kegyhelyekre látogattak, idén először szerveztek hazai zarándoklatot. Horváth Antal feleségével nagy várakozással fogadta a zarándokutat, mert olyan helyekre is eljutottak, amelyek egyébként nem látogathatók. Ilyen a bencés kolostor gótikus káptalan terme, hiszen ma is működő intézménynek ad otthont. Mégis a csornai premontrei templom kegyképe, a rábaközi Szerecsen Madonna volt rá a legnagyobb hatással, amelynek fő búcsúja május utolsó vasárnapja.
Méhes Zsuzsa nagyon örült, hogy a férje is részt vehetett és megtapasztalhatta, hogy egy-egy lelkigyakorlat, zarándokút mekkora élményt jelent. A közös szentmisék, az idegenvezetés, a Szent László - herma, a Könnyező Szűzanya kegykép különleges élmény volt számára.
Lelkileg gazdagodva, sok olyan helyet láttunk, ahol korábban még nem jártunk. Komolyan imádkoztunk a buszon, rászántuk az időt, hogy lélekben megújuljunk - mondta Fülöp Krisztina hitoktató. Férje, Papp György fiatalkorában már járt ezeken a helyeken, és azt mondta, rengeteg újdonságot látott, jó volt a társaság is. Mindketten feltöltődve érkeztek haza a zarándoklatról.
Petyerák Melinda szintén a férjével vett részt a zarándoklaton. Fizikai és lelki feltöltődésben volt részünk, Balogh Laci atya prédikációi nagyon tetszettek. Lelkileg teljesen feltöltődtem, jó volt a szervezés és a zarándoktársakkal az együttlét. A csornai apátságot nem ismertük, örülünk, hogy megnézhettük – tette hozzá a férje, Sali Norbert, állandó diakónus.
A zarándoklatot a Via Sacra utazási iroda segítette.
Fotó: Via Sacra utazási iroda Facebook oldala
Tóth András görögkatolikus pap, lelkigondozó, családrendszer terapeuta, önismeretidráma vezető, a Váci Egyházmegye spirituálisa. 2019 óta dolgozik a papok lelki jóllétért a Váci Egyházmegyében lelki segítőként. Személyes beszélgetésekkel, látogatásokkal segíti, kíséri paptestvéreit a krízisek megelőzésében, feloldásában. A látogatásokon túl papi és diakónusi csoportot vezet. Munkájáról, a papok nehézségeiről, a segítés módjáról Takács Bence kérdezte a Lélekjelenlét podcast adásban.
Boldog Sándor István szalézi szerzetes testvérre és vértanúra, a XX. századi egyházüldözés tanújára emlékezünk.
A salgótarjáni ferencesek által épített Acélgyári úti templom búcsúján a jelenlévők hálaadó imádsággal emlékeztek meg az 1936-os felszentelés óta eltelt kilenc évtized kegyelmeiről és a közösség építő múltjáról. A jubileumi ünnepi szentmisén szép számmal megjelent hívek harangszóra és közös énekkel köszöntötték a bevonuló papságot. A Nógrád Vármegyei Hírportál (nool.hu) tudósítását olvashatják.
A Misszió Tours Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében 13. alkalommal elinduló Boldogasszony-zarándokvonatot és több mint 800 utasát Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntötte, majd Marton Zsolt váci megyéspüspök, a zarándokvonat lelki vezetője áldotta meg május 21-én a budapesti Keleti pályaudvaron.2026. június 6. szombat
Cintia és Norbert
Egy alkalommal, amikor Jézus tanított, ezt mondta a tömegnek: „Óvakodjatok az írástudóktól, akik szívesen járnak hosszú köntösben, és szeretik, ha nyilvános tereken köszöntik őket. Örömest elfoglalják a...
Összes program »