CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.Marton Zsolt megyéspüspök a Te Deum elején felelevenítette nem olyan régi emlékét, amikor tiszajenői iskolánkban a bérmálás szentségében részesítette kollégáinkat. Jó példaként emlegette őket, akik a diákok, de mindannyiunk számára példamutatóak lehetne.
Szentbeszédében hangsúlyozta, hogy év végén nem csupán a diákok vizsgáznak, hanem mi is vizsgáljuk meg, hogy mennyit tettünk a jézusi szeretet útján.
„Most, tanév végén nem pusztán évvégi összefoglalást csinálunk, nem csak érettségizünk és záróvizsgázunk, hanem lelki összegzést is készítünk. Kérdezzük meg magunktól, hogy az aranyszabály szellemében gondolkodtunk, beszéltünk és cselekedtünk-e? Törekedtünk-e jézusi módon szeretni a ránk bízottakat, egymást, feletteseinket és önmagunkat?”
Szerinte azt is fontos átgondolnunk, hogy ebben a tanévben hogyan vizsgáztunk Jézus iskolájában?
„Ha törekedtünk evangéliumi módon szeretni, akkor jól vizsgáztunk, talán van, aki kitűnően. Ha nem törekedtünk, vagy nem sikerült, akkor kérjünk Jézustól erőt, hogy ősztől újra kezdhessük. Lehet, hogy újra kell terveznünk, vagy csak módosítanunk, mint a GPS-nél.”
Marton Zsolt kiemelte, hogy az április 12-i választások után bár sok a kérdőjel a katolikus oktatási intézményeknél, de nekünk egy feladatunk van: imádkozni kell. Felelevenítette korábbi tábori élményét, amikor a dicsőítésnek köszönhetően megoldódtak a gondok. Ezért kell így tenni most is.
„A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a nyári ülésén imádkozott, majd úgy döntöttünk, hogy evangéliumi stílusban viszonyulunk a változásokhoz. Először imádkoztunk, az Úr elé vittük az új helyzetet, majd tárgyalást kezdeményeztünk az új kormánnyal. A múlt héten az illetékes miniszterek és államtitkárok egy informális találkozón fogadták a történelmi egyházak vezetőit. Jelezték a Kormány készségét rendszeres találkozóra az Egyházak vezetőivel, valamint a rendszeres konzultációra az Egyházat és társadalmat érintő kérdésekben az egyházi szakértőkkel. Azt is kifejezték, hogy a Kormány tiszteletben tartja az egyházak autonómiáját, az érvényben lévő szerződéseket nem kívánja felbontani, hangsúlyozták az egyenlő és átlátható finanszírozás elvét a közfeladat-ellátásban, továbbá jelezték, hogy a hittanoktatás és annak finanszírozása megmarad.
Kérték továbbá az egyházak segítségét a társadalom mentális állapotának javításában, a társadalmi béke megteremtésében. Kiemelték, hogy szeretnék mélyebben megismerni az egyházi oktatásban jelen lévő jó gyakorlatokat (pl. gyerekközpontúság, a pedagógus- értékelés módját, a gyermekek aktív részvételét az intézmények éltében). Hangsúlyozták, hogy a hátrányos helyzetű gyermekeknek is minőségi oktatáshoz kell jutniuk. Ezek ígéretes mondatok, reméljük, hogy megvalósulnak. Rajtunk is áll, hogy a párbeszéd kultúráját építjük-e?
Jézus iskolájában vagyunk, és elkezdődik a nyári szünet. Azonban Jézus iskolájában egy dologban nincsen szünet: a szeretetben. A vakációban is ebben az evangéliumi szeretetben kell élnünk: a nyaraláson, a táborokban, a pihenésben. Ebben a szeretetben töltsük a nyarunkat, hogy ebből erőt merítve, felfrissülve kezdhessük majd az új tanévet, ősszel!”
A szentmise után dr. Puskás Balázs, a Szent Mihály Intézményfenntartó főigazgatója bejelentette az intézményeink élén történő változásokat és kinevezéseket, majd Marton Zsolt megyéspüspökkel közösen adták át a tanév díjait. Idén is az egyházmegyei köznevelési intézményekben kiemelkedő pedagógiai tevékenységükért és példamutató munkájukért kitüntetett kollégák kapták a Te Deum-i díjakat és Te Deum-i Életműdíjakat.
Ezt követően a „Boldogabb családokért”® Családi Életre Nevelés CSÉN-tanácsadó kinevezések ünnepélyes átadásával zárult az ünnepi program a székesegyházban.
Mindenkinek jó feltöltődést és áldott nyarat kívánunk!
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 24. szerda
Iván
Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék...
Összes program »