CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Szeptember 16-án, szombaton kezdetét vette a XVII. Ars Sacra keresztény fesztivál Vác városában is. Az országos rendezvénysorozat keretében szeptember harmadik hetében magas színvonalú, műfajilag sokszínű művészeti alkotások és produkciók láthatók és hallhatók szeptember 24-ig bezárólag. A megnyitóünnepségen beszédet mondott Matkovich Ilona polgármesterasszony, valamint Marton Zsolt váci megyéspüspök, akik a Vác főterén helyt kapó Hála legyen…! című kiállítást is megnyitották.Az Ars Sacra Fesztivál keretében szombat délután Vác főterén került sor a Hála legyen…! - A hála a történelem és a művészet tükrében című szabadtéri időszaki kiállítás megnyitójára, mellyel a fesztivál is kezdetét vette. A kiállítást Matkovich Ilona, Vác város polgármestere és Marton Zsolt váci megyéspüspök nyitották meg.
„Köszöntöm a jelenlévőket, köztük különösen azokat, akik az Ars Sacra Fesztivál városi programjait idén és az elmúlt években kezdeményezték, és lehetővé tették, hogy ez a keresztény kulturális program megvalósuljon” – indított köszöntőjében Marton Zsolt püspök, aki beszélt arról is, hogy az Ars Sacra Fesztivál ötlete még 2007-ben született meg a budapesti Városmisszió előkészítése során. A rendezvénysorozat, melynek célja a Katolikus Egyház értékeinek bemutatása, mára egy olyan országos kulturális fesztivállá nőtte ki magát, amely több száz helyszínt ölel fel, számtalan kulturális programot kínálva.
„Az Ars Sacra jelentése szent művészet” - magyarázta a püspök. „A hívő ember évszázadokon keresztül a műalkotások által Istenbe vetett hitéről tett tanúságot. Isten dicsőségét örökítette meg a magasba törő templomokkal, a gyönyörű festményekkel, szobrokkal, oltárképekkel és természetesen a zenével is. Minden, ami Isten dicsőségét zengi szakrális, azaz szent.” A főpásztor örömét fejezte ki, hogy az idei fesztivál során a Váci Egyházmegye is új színfoltot tud adni a városnak és az ide látogató turistáknak, a héten ugyanis újra megnyitotta kapuit a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény, mely különféle kiállításokkal és programokkal várja az érdeklődőket.
A 18. századi egykori nagypréposti palota épülete egyedülállóan gazdag barokk-rokokó belső díszítőfestésével és változatos hangulatú tereivel önmagában is különleges esztétikai élményt nyújt. A megújult térben az érdeklődők Örökség címmel tekinthetik meg a múzeum új kiállítását, mely arra tesz kísérletet, hogy a gyűjtemény kincseiből kevéssé ismert tárgyakat mutasson meg. Számos nagyvonalú mecénás püspököt, kiemelkedő humanistát ismerhettek meg a látogatók az elmúlt évek tematikus kiállításai során, ezúttal azonban egyetlen kiemelt személyiség helyett a teljes örökséggel, azaz a gyűjtemény számos tárgycsoportjából született válogatással szeretnék az egyes püspökök, prépostok munkásságát közelebb hozni a ma látogatói számára.
Mária szent neve címmel időszaki kiállítás is várja a látogatókat, melyet az Ars Sacra keresztény fesztivál keretében szeptember 16. és 24. között, a fesztivált követően pedig november 12-ig tekinthetnek meg. A tárlat a helyi hagyományokra, a hétkápolnai búcsú megünneplésére épít, bemutatva a Mária-tisztelet elterjedését különleges ikonográfiájú Madonna-festmények segítségével. A kiállítást Zellei Boglárka Éva Ösvény című fotósorozatának képei szőnek át, a személyes Isten-keresés és zarándoklat témája mentén haladva.
A Gyűjtemény, mely keddtől péntekig 11 óra és 16 óra között látogatható, több előadásnak, workshopnak is helyt ad. Október 6-án, pénteken Terdik Szilveszter művészettörténész, muzeologus tart előadást Ábrázolások nyomában - különleges ikonográfiájú Mária-képek címmel. Október 27-én, pénteken Zomborka Márta etnográfus, muzeológus lesz a Gyűjtemény vendége, hogy Mária ünnepek - Mária tisztelet címmel az egyházi év kiemelt Mária ünnepeinek eredetéről és tiszteletéről beszéljen. November 10-én, pénteken pedig Dományi Virág művészettörténész beszél „madaras szobákról”, azaz olyan különleges terekről az újkori Magyar Királyság területéről, melyek egzotikus tájakat mutatnak be.
Szeptember 18-án Fénytengelyre építve címmel az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Szent Miklós téri épületében nyílt kiállítás, mely október 20-ig várja az érdeklődőket. A látogatók Csete György építész, a Nemzet Művésze (1937-2016) és Csete Ildikó Magyar Örökség díjas textilművész (1940-2018) művészeti hagyatékának tárgyait és dokumentumait tekinthetik meg. A művészházaspár munkásságában meghatározó szervező elem a fény, a transzcendens jelenléte. Művészeti hagyatékuk tárgyai és dokumentumai ezt támasztják alá.
Az Ars Sacra Fesztivál szeptember 16-i megnyitóünnepségén Marton Zsolt püspök és Matkovich Ilona polgármesterasszony elsőként helyezték el hálaüzeneteiket a főtéri Harangpavilonnál álló Hálafára, ahová a továbbiakban bárki felfüggesztheti hálaüzenetét.
„Öröm számomra, hogy az idei váci Ars Sacra fókuszában a hála áll” – mondta a püspök, aki az alábbi hálaadást jegyezte fel egy falevélre: „Hálát adok, mert Egyházunk ezer éve hirdetheti Krisztus szeretetét Vácon. Köszönöm, hogy a váciak viszonozzák ezt a szeretetet. Marton Zsolt, váci püspök”. Majd a háláról, mint az öröm forrásáról beszélt. „A hála mindig az öröm forrása, mert segít meglátni, hogy mennyire gazdagok vagyunk és segít elfeledkezni a hiányosságokról; segít megérteni, hogy a magunk erejéből kevesek vagyunk megtenni bármit is, és segít rácsodálkozni arra, hogy mennyit kapunk a másik embertől, a családunktól, a közösségünktől, a munkatársainktól, a Mennyei Atyától”. A Hála legyen…! című szabadtéri időszaki kiállítás november 26-ig tekinthető meg Vác főterén.
Az Ars Sacra Fesztivál további váci programjairól ide kattintva tájékozódhat!
A magyar és a romániai katolikus püspöki konferenciák állandó tanácsai november 25–26-án Vácon tartották meg soron következő találkozójukat. Szerda reggel a szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, prímás volt a Nagyboldogasszony-székesegyházban, majd a főpásztorok meglátogatták a gödi Búzaszem Iskolát. A Magyar Kurír tudósítását közöljük.
Mit jelent számunkra az ünnep, mit tekintünk ünnepnek és hogyan készülünk az ünnepeinkre? Gyerekek, fiatalok és idősek találkozása egy-egy vasárnapi ebéden, a közös születésnapokon, húsvétkor és karácsonykor olyan összetartó erővé válik, amely minden fáradtságot, zsúfoltságot, rumlit megér, állítja a Csillag házaspár a Lélekjelenlét podcast adásában. Király Eszter vendége Csillag Péter a Molnár C. Pál Műterem Múzeum vezetője és a hagyaték a gondozója, állandó diakónus és felesége Éva hitoktató, gyermekkönyvfordító. A házaspár több mint 40 éve él boldog házasságban, hat gyermekük és 17 unokájuk van.
A Váci Egyházmegye Hitoktatási Bizottsága idén is interaktív meglepetéssel készült minden korosztály számára. A négy hetes adventi időszak minden napján kinyíló ablakokban érdekes, aktuális és hasznos tartalmak várnak: történetek, játékok, elmélkedések, versek, imák, videók, meghökkentő írások és gyakorlatok, amelyek segítenek jobban megérteni létezésünk lényegét, emberi működésünket és környezetünket, valamint rámutatnak Isten és az ember kapcsolatának csodálatosságára.
A könyvtáralapító Peitler Antal József püspök előtt tisztelegve KÖNYVTÁR – KÖNYVEK – EMBEREK címmel jubileumi konferenciát szervezett alapításának 150. évfordulója alkalmából a Váci Egyházmegyei Könyvtár. A konferencián neves könyvtárosok, történészek, irodalomtörténészek, muzeológusok és levéltárosok járták körbe a könyvtár létrejöttében, gyűjteményének gondozásában, gazdagításában jelentős szerepet vállalt püspökök, papok, szerzetesek életútját, a könyvtári állomány gyarapításának, megőrzésének, rendszerezésének jelentős eseményeit. Az eseményhez kapcsolódóan emléktáblát avattak az alapító püspök tiszteletére.2025. december 4. csütörtök
Barbara és Borbála
A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz: „Nem mindaz, aki azt mondja nekem: Uram, Uram! – jut be a mennyek országába, hanem csak az, aki teljesíti mennyei Atyám akaratát. Aki hallgatja tanításomat, és tettekre is...
Összes program »